Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Санкциите срещу Русия няма да повлияят участието й в експерименталния реактор ИТЕР

1 коментар
Санкциите срещу Русия няма да повлияят участието й в експерименталния реактор ИТЕР

Санкциите срещу Русия не са се отразили на участието ѝ в международния проект за създаване на международния термоядрен експериментален реактор ИТЕР (International Thermonuclear Experimental Reactor - ITER) и страната ще продължи да участва във финансирането на проекта. Това заяви заместник генералният директор на руската държавна корпорация "Росатом“ Вячеслав Першуков на открития в понеделник в Санкт Петербург XXV Международна конференция за енергетика и термоядрен синтез (FEC 2014). Русия за пръв път е домакин на проявата, в която ще участват представители на 43 държави.

По думите на Першуков, сегашната политическа ситуация не е оказала влияние върху задълженията на Русия по проекта. "Русия е изпълнявала, изпълнява и ще изпълнява своите международни задължения по международния инженерно-изследователски проект ITER. Мога да уверя обществеността, че в бюджета 2015-2017 г. не сме правили промени по проекта ИТЕР за намаляване на средствата“, заяви Першуков.

Той обясни, че през 2014 г. участието на Русия в проекта е било около 5 милиарда рубли. Бюджетът на всяка държава-участник в проекта е плаващ и всяка година зависи от оборудването, което конкретната страна доставя за проекта. "Науката е извън политиката. Ние отстояваме тази позиция“, заяви Першуков.

Очаква се проектът ИТЕР, чиято абревиатура вече се свързва с латинската дума iter (път), да е експериментална стъпка между днешните постижения на плазмената физика и бъдещите енергопроизвеждащи плазмени електроцентрали. В проекта участват Европейският съюз, Индия, Китай, Русия, САЩ, Южна Корея и Япония.

Договорът за финансирането на проекта бе подписан през ноември 2006 г. Очаква се десет години да продължи изграждането на експерименталния реактор, чиято експлоатация се планира да продължи 20 години. Цената му се определя приблизително на 10 млрд. евро, което го прави един от най-големите модерни научно-технически мегапроекти.

Реакторът ще е разположен в научноизследователския център Кадараш (Cadarache), Югоизточна Франция. Технически проектът е готов за започване на изграждането му и първоначалното пускане в експлоатация се очаква през 2016 г.

Проектната му мощност е 500 MВ от синтез, поддържана до 500 сек. (в сравнение с пиковата мощност на JET от 16 MW за по-малко от секунда) чрез изгаряне на 0,5 гр. смес на деутерий и тритий в реакторната камера с обем ~840 m3. Бъдещата термоядрена електроцентрала ще произвежда около 3000-4000 MW топлинна мощност. Макар че ИТЕР ще произвежда чиста мощност под формата на топлина, произвежданата топлина няма да се използва за добиване на електричество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.