Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия и Черна гора подновиха диалога за бъдещето на Югославия

0 коментара

Днес в Белград на среща между черногорския президент Мило Джуканович и югославския му колега Воислав Кощуница в присъствието на върховния представител на Европейския съюз в областта на външната политика и сигурността Хавиер Солана беше решено да се подновят преговорите за бъдещето на федерацията.

В разговорите участваха още и югославският вицепремиер Миролюб Лабус, сръбският премиер Зоран Джинджич и премиерът на Черна гора Филип Вуянович.

По време на днешната среща беше решено, че преговорите за Югославия между Белград и Подгорица ще бъдат продължени на ниво експерти. В работната група, която ще изработи решение за бъдещата съдба на СРЮ, в качеството на "арбитър" ще участва и представител на ЕС. Групата експерти ще трябва да определи подходите към решаване на всички важни въпроси като икономиката и сигурността на държавата в случай на запазването на единната югославска федерация или на разпадането ѝ.

Подходът, който акцентира на последствията от разпадането на федерацията, е новост в двустранните преговори, коментираха днес наблюдателите в Белград.

При посещението си преди две седмици в Белград и Подгорица Солана специално подчерта, че разпадането на Югославия сериозно ще забави приемането и на двете републики в ЕС. Солана изрично изтъкна и други проблеми, които ще се възникнат, ако Югославия престане да съществува.

След днешната среща президентът на Черна гора Мило Джуканович съобщи пред журналисти, че следващият кръг преговори на ниво държавни ръководители ще се състои в средата на януари 2002 г. Джуканович добави обаче, че решението за възобновяване на диалога не означава, че Черна гора ще се откаже от плановете да произведе референдум за независимост през април идната година.

Последните разговори между представители на сръбските и черногорските власти се състояха на 26 октомври тази година и не доведоха до резултат. Черна гора продължава да настоява за провеждане на референдум за независимостта на републиката през април и иска да получи независимост и международно признание като самостоятелна държава. Сърбия предпочита запазване на Югославия като единен международен субект, в който на федерален принцип има две републики с широки правомощия. ЕС, НАТО, САЩ и всички други международни фактори изразиха категорично неодобрение на позицията на черногорския президент Джуканович и ясно дадоха да се разбере, че предпочитат запазването на рамката на федерална Югославия при изработване на нови отношения вътре в нея между Черна гора и Сърбия.

Днес при заминаването си от Белград Солана изрази задоволство от подновяването на диалога и изрази надежда, че до края на февруари 2002 г. ще бъдат намерени решения за конституционно уреждане на СР Югославия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.