Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Със здрав разум в сърцето на разочарованието – II

250 коментара
Със здрав разум в сърцето на разочарованието – II

И на втория тур социолозите очакват избирателна активност, близка до тази от първия. Пак повече от половината от вас нямат свой кандидат. Още една част пък са осиротели на 22 октомври и вече са създали нов фолдър в документацията на социологическите букмейкъри – на опечалените разочаровани. А въпросът “какво да се прави” ще тегне над трайно разочарованите и над опечалените разочаровани цял час повече в деня за размисъл - заради връщането на стрелките на часовника. Достатъчно принадено време да се види останали ли са стрели от здрав разум, които да пробият отново “сърцето на разочарованието” и да го накарат да избере свой сред чужди.

Основният аргумент на здравия разум към онези, които не намираха убедителен кандидат сред 7-мината от първия тур бе, че ще имат още по-невъзможен избор на втория, ако го допуснат да се случи такъв, какъвто той все пак се случи. И ако за балотажа здравият разум продължи от тази база, пред него сега изскачат пет възможни решения:

-          разочарование до дупка (не гласувате);

-          вариантът “черен флумастер” (костовистки по-последователно е обаче да зачертаете Първанов и Сидеров с два флумастера – едната линия на хикса да е с черен, другата – с червен);

-          вариантът “Пьотеринг” (гласувате за Първанов, защото все пак е демократична алтернатива);

-          вариантът “ако се наложи” (изчаквате до 17-18 ч. в неделя - слушате радио, следите интернет и ако Сидеров се приближи до Първанов, отивате да гласувате срещу него в последния момент);

-          вариантът “колкото по-зле, толкова по-добре” (гласувате за Сидеров – това е единствената ви останала възможност да си отмъстите на “големия враг” и да разбъркате картите му).

Вариантът “разочарование до дупка” на пръв поглед е достойна и последователна позиция както за трайно разочарованите (не гласували и на първия тур), така и за опечалените разочаровани (изгубили кандидата си на първия тур и лишени от свой на втория). Тя обаче е такава единствено от гледна точка на иначе валидното положение, че и негласуващият избира – т.е. той избира да не гласува, защото не му харесва нищо от предложеното.

Ако обаче приемете за валидно и положението, че изборът е между демокрация и национализъм, тогава негласуването престава да е легитимна гражданска позиция, а гласуването може да стане във вариантите “Пьотеринг” или “ако се наложи”.

Ако пък смятате, че няма нищо страшно Сидеров да стане президент и че дилемата демокрация или национализъм е силно преувеличена, спокойно можете да пасувате или да изберете последния вариант.  

Ако все пак останете разочарован до дупка и в неделя пак отидете за гъби, това ви задължава да се наслаждавате или да се примирите с разбирането, че преходът е свършил и че в изборите няма нищо на живот и смърт. Ако не сте искрен в тази наслада или примирение, след време трудно ще късате квитанциите на пасивността си пред собствената си съвест.

Вариантът “черен флумастер” наподобява еректирала пасивност и като такъв е крайно инфантилен. Първо, той е мимикрия на неудобството да се окажете негласуващ, след като през цялото време сте бил активен избирател, а накрая пускате бюлетина, която е невалидна. Второ, той е мимикрия на това, че признавате за валидна дилемата демокрация или национализъм, но отказвате да участвате в решението ѝ. Всъщност, това е перформативно противоречие – ако признавате дилемата, трябва да вземете страна в нея, ако не я признавате, отивате на вариант “а”. Трето, влизате в историческо противоречие с поведението си от първия тур, когато сте се възмущавали на онези, които по призива на ВМРО гласуваха, задрасквайки всички и помагайки така да се вдигне избирателната активност в полза на Първанов.

Вариантът “Пьотеринг” е най-логичният, ако приемете за валидна първа аксиома дилемата демокрация или национализъм. Той обаче ще ви коства много като политическа биография – за мнозина от съмишлениците ви от първия тур ще сте ренегат. Френски избор е практически възможен само в страна с развита гражданска култура. Парадоксално, но този избор би бил още по-труден за онези от вас, които не са гласували на първи тур, защото: ако още тогава сте приели за първа аксиома дилемата демокрация или национализъм, е трябвало тогава да допринесете за разрешаването ѝ, когато е било и по-лесно; ако пък тогава не сте я виждали, неубедителен става избликът на гражданска отговорност у вас едва сега (и с право биха могли да ви питат, например -  вие протестирахте ли някак срещу “Топлофикация”, какви други тежки компромиси сте правили и пр.). Т.е. френският избор е подходящ за хора с плътна гражданска биография.

Вариантът “ако се наложи” е най-немъжкарският, но и най-подходящият за нашите граждански ширини при зачитане на примата на “демокрация или национализъм”. Всъщност това е отлагане до последната възможна минута кое да е първо в акисоматичен ред – тази дилема или положението, че между повратлив посткомунист агент и креслив национал-популист не може да има избор. Отлагането обаче е само привидно – решението е взето ала френския модел, но изпълнението е оставено на другите. Това е прикрит вариант “Пьотеринг”, който иска да мине някак без пасивите му.

Вариантът “колкото по-зле, толкова по-добре” е изборът на тъмносиния талибан. Ако сте такъв, вие не само сте най-последователният поддръжник на линията, че Първанов е най-големият противник, но и отричате валидността на двете дилеми – че не може да има избор между Първанов и Сидеров или че трябва да се избира между демокрацията и национализма. Със същото това обаче вие превръщате Първанов от политически противник в политически враг. И вече си имате първа аксиома в рамките на една политическа онтология враг-приятел ала Карл Шмит.

Уви, здравият разум не предлага нито една симпатична алтернатива на разочарованието. И все пак като най- далечни от здравия разум според горните разсъждения веднага можете да отхвърлите задраскването на двамата кандидати или гласуването за Сидеров на пук на Първанов. Изборът измежду останалите три варианта ще зависи от това доколко сериозно приемате заплахата от национализъм и каква е собствената ви гражданска биография. Дай боже, все пак, преходът наистина да е свършил.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

250 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Teza s anamneza
    #261

    Moia zdrav razum i opit ot poslednite 17 godini na poredni razochoravanie mi podzkazva che sega za purvi put imam kandidat za prezident i partia koito moga da kaja che sa tvurdo moita pozizia i partia.Tova e nazionalisticheskata partia ATAKA. Tochno lipsata na naionalizum i rodoliubie vkara v politikata mafioti s zerven i sin zviat, koito osven da si go prehvurliat ot levia v desnia djob nisto drugo ne napraviha za BG! 17 godini!!!Zatova puk mafiotite stanaha biznesmeni i dori politizi. Tehnia izrazitel

  2. Vizh
    #260

    голяма злина, не е никакъв "цивилизационен избор", защото най-много да роди и отгледа трета - още по-голяма злина. Онези "демократи", които на първия тур си останаха вкъщи и така на практика подкрепиха Гоце Първанов и гоцевщината, онези, които се съгласиха, че лъжата може да бъде президентско достойнство, сега нямат право да бъдат в позата на морални съдници. Защото лишиха хиляди от всякаква възможност за честен избор и реална промяна.

  3. син талибан
    #259

    Ако сега сините талибани в България сме около 600 000, то след очакваната победа на Агент Гоце броят ни ще нарасне на 2 600 000. Тогава ще последваме примера на унгарските сини талибани.

  4. Д. Димитров
    #258

    Вариантът "черен флумастер" (задраскване и на двамата кандидати) не е инфантилен и по никакъв начин не наподобява пасивност (както и да я определя авторът). Този вариант би дал по-точна картина какъв е процентът от българските избиратели (от всичките), които ще предпочетата Гоце или по-младото му копие (Болен като Гоце отпреди някоко години). Още след първия тур леваците твърдяха, че 66% от избирателите са гласували за Гоце. Истината е, че са около 25% от регистрираните избиратели. За да не се повтори същото, може да се гласува и с "черен флумастер" и за двамата.

  5. анти Гъци
    #257

    "И на втория тур социолозите очакват избирателна активност, близка до тази от първия"Нормално мислещите не се съмняват че избирателната активност ще е много по-никаква.

  6. www.NeStavate.com
    #256

    Кратко и ясно защо това е най-добрия вариант за тези, които нямат избор на 2-ри тур:http://www.NeStavate.com

  7. WW
    #255

    Аз не желая да живея в "първанова"демо-крация.

  8. реалист
    #254

    Авторът съзнателно подвежда читателите, че са изправени пред дилема демокрация или национализъм. Първо, те не се отричат взаимно, от къде на къде. Нима един патриот не може да бъде и демократ?Второ, Как свързва Гоце с демокрацията? Щото с национализъм не може го свърже и посмъртно. Поне не с български такъв.А ако авторът бърка национализъм с нацизъм, лошо няма, няма да е сам, но се нарежда между малоумниците.

  9. Крум
    #253

    В случая няма алтернатива "демокрация или национализъм". БСП никога не е била демократична партия. В устата на нейните привърженици думата демократ е мръсна дума. Колкото до думата нациналист, то тя може да има две значения:- човек, който мрази другите етноси и търси решение на проблемите на обществото в ликвидирането им.- човек, който търси решението на проблемите, което би донесло най-голяма полза за страната (за всички живеещи в нея). Такъв човек аз бих нарекъл родолюбец, за да го различавам от

  10. слаба ракия
    #252

    Изглежда хонорарите ги плащат на ред, та да е толкова дълга тази банална статия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.