Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ - Саудитска Арабия - брак по сметка, който вече стигна до съда

0 коментара

Отношенията на САЩ със Саудитска Арабия дотолкова се влошиха след атентатите от 11 септември 2000 г., че вече малцина във Вашингтон смятат кралството в пустинята за приятелска страна, докато мнозинството е настроено открито враждебно.

Пукнатините в отношенията, обсъждани от месеци от политици и външнополитически експерти, станаха очевидни, когато наблюдателят от РАНД Корпорейшън Лорън Муравиец даде брифинг пред група съветници на Пентагона, твърдейки, че Саудитска Арабия трябва да бъде смятана за противник на САЩ.

"Саудитците действат на всички равнища на тероризма, от планирането до финансирането. Саудитска Арабия подкрепя враговете ни и атакува съюзниците ни. Това е ядрото на злото", заяви Муравиец на брифинга, информация от който изтече във в. Вашингтон Пост.

Макар администрацията на Буш да отрича подобни враждебни чувства, министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд призна, че има трудности в двустранните отношения, които се подчертават от факта, че 15 от 19-те атентатори от 11 септември бяха саудитски поданици. "Саудитска Арабия има широк спектър от дейности, с някои от които ние сме съгласни, с други - не.

Независимо от това, тя е страна, в която са разположени значителни наши сили и отношенията ни имат дълга история", каза Ръмсфелд в изявление, определено от някои като неохотно признание.

Според политилога от университета във Върмонт и специалист по Близкия изток Грегъри Гоуз отношенията на САЩ със саудитското кралство винаги са били повече брак по сметка, отколкото приятелство. "Това са отношения между елитите, основани на взаимни интереси и напълно лишени от емоция", написа той в статия, излязла неотдавна в Уърлд Полиси Джърнъл.

Американско-саудитската сделка е и си остава проста. Саудитците са сигурен доставчик на петрол за САЩ и световните пазари, а САЩ гарантират сигурността на Саудитска Арабия и си затварят очите за вътрешните работи в кралството, включително и за нарушенията на правата на човека и в частност на жените.

За някои в САЩ атентатите от 11 септември разклатиха устоите на тази сделка, защото показаха ролята на Саудитска Арабия като износител на радикалната форма на исляма, критикуван като антизападен, антиамерикански и антисемитски.

"Време е Вашингтон да преразгледа отношенията си с Рияд. Във война сме с тероризма и спонсора му - радикалният ислям. И в тази война саудитският режим е повече част от проблема, отколкото от решението", казва Уилям Кристъл, редактор на влиятелното консервативно списание Уийкли Стандарт.

Американците очакват приятелите им да застанат до тях без колебание след 11 септември 2000 г. Те смятат също, че саудитците още трябва да са им благодарни за войната срещу Ирак през 1991 г., чиято цел до голяма степен бе да ги защити от иракския лидер Саддам Хюсеин.

Вместо това саудитците първо се опитаха да отрекат, че много от атентаторите от 11 септември са техни поданици. Сътрудничеството им в разкриването на финансовата мрежа, подкрепяща организацията Ал-Каида на Осама бин Ладен, бе оценено като лишено от желание и частично. А сега, като капак на всичко, Саудитска Арабия отказва да предостави територията си за евентуален удар срещу Ирак в следващата фаза на "войната срещу тероризма".

Вътре в Саудитска Арабия се трупа гняв и неразбиране за това, което се възприема като безкритична подкрепа на САЩ за Израел в борбата му срещу палестинците. Много саудитци симпатизират на иракския народ, който от години страда от наложените по искане на САЩ международни санкции.

Критиците на Саудитска Арабия пък стоварват своята неприязън върху стриктното прилагане на строго догматичното течение на исляма - уахабизма. Финансираните от Саудитска арабия религиозни училища по цял свят, в които се преподава уахабизъм, са надъхали цяло поколение с омраза към Америка, твърдят те.

Бившият директор на ЦРУ Джеймс Улси сравни неотдавна това течение в исляма с войнстващия национализъм, обзел Германия след Първата световна война и извел на власт Адолф Хитлер. Други отбелязват, че зависимостта на САЩ от саудитските доставки на петрол, които покриват 10 процента от потреблението на страната, вече постепенно отпада с появата на нови източници като Русия и бивши съветски републики. Все пак с четвърт от световните залежи на петрол Саудитска Арабия си остава най-големият производител в света в обозримо бъдеще.

Има и такива, които твърдят, че изостряне на отношенията със Саудитска Арабия в този момент би било глупаво. Макар да не предоставя територията си, Рияд би играл жизненоважна роля чрез въздушното си пространство и логистичната подкрепа за САЩ. Освен това поведението му ще се наблюдава зорко от други страни от Персийския залив, към чиято подкрепа Вашингтон се стреми.

На прага на война с Ирак дори и тези, които не харесват особено Саудитска Арабия, смятат, че не е моментът да се създават нови врагове.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.