Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ дават по-голяма роля на ООН в Ирак

0 коментара

Президентът Джордж Буш е подписал предложение за нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която предвижда разширен мандат на световната организация в Ирак в замяна на изпращане в страната на военни части от повече държави.

Според кореспондент на Би Би Си във Вашингтон американската администрация се надява по този начин да убеди Съвета за сигурност да даде своята благословия за окупацията на Ирак и да убеди страни с голям военен потенциал, като Индия, Пакистан и Турция да изпратят свои войски.

Засега не са известни подробности по американския проект.

Ние сме казали, че работим по план за по-голямо международно участие, заяви висш представител на американската администрация пред Си Ен Ен.

Буш е подписал проекта във вторник следобед след среща с държавния секретар Колин Пауъл.

Асошиейтед прес цитира българския представител в Съвета за сигурност Стефан Тафров, според когото новата резолюция трябва да осигури "колкото се може по-съществена роля на ООН" в Ирак. "Ясно е, че всички членове на Съвета за сигурност и международната общност като цяло имат нужда от стабилен Ирак.

Това е в интерес на всички и преди всичко на иракския народ", заяви Тафров в централата на ООН в Ню Йорк.

Последните усилия на администрацията идват след четири бомбени атентата за един месец, насочени към лица, които дори и в минимална степен сътрудничат на подкрепения от САЩ Преходен политически съвет в Ирак.

Повече от 120 души бяха убити при терористичните атаки. При атентат срещу централата на ООН в Багдад на 19 август загинаха 22 души, включително и специалният пратеник на организацията в Ирак.

Според висш представител на Държавния департамент САЩ ще разпространят предложението си в Съвета за сигурност на ООН "до дни", но според други източници това може да стане още в сряда.

Говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър заяви във вторник, че администрацията търси точните формулировки на проекторезолюция, която да конкретизира мандата на ООН, "както от политическа, така и от военна гледна точка".

Според представители на администрацията съветът е постигнал консенсус по "носещите елементи" на резолюцията.

От Белия дом обаче смятат, че многонационалните сили трябва да останат под американско командване.

Основните опоненти на войната в Ирак - Русия и Франция, които имат право на вето в Съвета за сигурност - приемат новите американски предложения с чувство на удовлетворение, предава кореспондентът на Би Би Си в ООН. Новата позиция на Буш е компромис в сравнение с досегашните му виждания за самостоятелен американско - британски контрол в следвоенен Ирак, явно продиктувана от желанието САЩ да споделят бремето на отговорностите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.