Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ, ЕС и България с обща стратегия за медиците в Либия

0 коментара

Напълно възможно е във вторник да нямаме някакъв конкретен резултат от заседанието на либийския съд, а просто съдът да обяви, че в рамките на около месец ще се произнесе с решение. Така че нека не създаваме прекалени очаквания, призова в неделя министърът на правосъдието Антон Станков пред БНР.

За 29 март е обявено първото заседание на Върховния касационен съд на Либия по обжалването на смъртните присъди на петте български медицински сестри, постановени през май 2004 г. в Бенгази.

Новият елемент от последната седмица е, че ЕС, САЩ и България седнаха заедно на масата да обмислят обща стратегия за подкрепа на нашия случай, обяви по-рано от Вашингтон външният министър Соломон Паси.

"На първо място, трябва да видим каква да бъде общата стратегия за защитата на българските медицински сестри. Но, от друга страна, ние сме длъжни да проявим разбиране и съчувствие към СПИН-трагедията в Либия", посочи Паси пред БНР.

Какво е казал Кадафи:

"Имаме трагедия, сполетяла една приятелска страна, но цялата наша страна също е сполетяна от трагедия...всяка страна си има своята трагедия", цитира либийската агенция думите на Кадафи. "В Бенгази се случи трагедия. Български медицински сестри и лекар, за когото се твърди, че е палестинец, инжектираха с вируса на СПИН 400 деца в болница в града. 47 от тях вече починаха, а останалите са на смъртно легло. Образувахме дело. Лично аз се намесих и помолих съдебните органи да забавят произнасянето на присъдата, докато не свършат всички извинения:

България поиска нейни представители да присъстват и ние казахме "добре, нека присъстват".

още

Той ще обсъжда темата и с генералния секретар на ООН Кофи Анан.

Според Паси, първоначалните интерпретации за речта на либийския лидер Муамар Кадафи пред Арабската лига в сряда са били прибързани. Арабисти, а впоследствие и либийските власти потвърдиха, че Кадафи не е произнасял фразата "Кълна се в Бога, няма да ги освободя", по адрес на петте българки.

"Не смятам, че трябва да се паникьосваме от една или друга реч, произнесена по това дело", коментира външният министър.

Той допълни, че срещите между представители на България, ЕС и САЩ, на които да се обсъжда процесът срещу българските медици в Либия, ще продължат, докато трае делото.

САЩ са решени да направят всичко за освобождаването на българките

Министър Паси е получил уверение от американския държавен секретар Кондълиза Райс, че САЩ ще направят всичко възможно за освобождаването на българките.

"Държавният секретар потвърди пред външния министър Паси решимостта на Съединените щати да направят всичко възможно, което е в нашата власт, за да постигнем освобождаването на тези затворници, които са в либийски затвори вече твърде дълго и без причина - или без основание". Това заяви заместник-говорителят на Държания департамент на САЩ Адам Ерели по време на ежедневния си брифинг.

Той потвърди, че през миналата седмица висши служители от САЩ, Европейския съюз и България са се срещнали във Вашингтон, за да обсъдят случая с българските медицински сестри и да потърсят пътища за освобождаването им.

"Ние ще продължим да работим заедно, за да покажем на Либия общото си желание; убеждението, което споделяме, че медиците трябва да бъдат освободени; както и че по време на следствието и в обвинението има сериозни слабости. Ние искаме да видим тяхното завръщане в страната им колкото може по-скоро", каза Ерели.

Министър Паси от своя страна каза, че на срещата с Кондълиза Райс е получил уверения за много по-силна и по-тясна координация между ЕСи САЩ по този въпрос.

В тристранната среща миналата седмица са участвали зам. държавният секретар на САЩ Уилям Бърнс, българският зам. външен министър Иван Петков и посланикът на Европейската комисия в Либия Марк Перини.

В събота либийската преса публикува пълното съдържание на речта на лидера Муамар Кадафи пред Форума на Арабската лига в Алжир, от която става ясно, че Кадафи се е намесил в делото, като помолил "съдебните органи да забавят произнасянето на присъдата, докато не свършат всички извинения".

От текста на речта, публикуван от либийската агенция ДЖАНА, се потвърждава, че Кадафи е изтъкнал опасността от това Западът да гледа на законите и съдебните решения на свои и на чужди съдилища през призмата на политическите си интереси. Либийският ръководител отново говори, че българските медици са убили либийски деца и обвързва съдбата на осъдения във Великобритания за атентата над Локърби либийски агент с решаването на проблема с българските медсестри.

Свинаров е скептичен, че имаме полезен ход

Объркването с превода предизвика остра реакция от страна на опозицията в България, като ДСБ предложиха парламентът да излезе с обща декларация в защита на българските медици. Мнозинството обаче отказа да обсъжда въпроса преди делото на либийския Върховен съд във вторник.

Междувременно министърът на отбраната Николай Свинаров заяви след заседанието на МС в четвъртък, че агенция Ротерс се опитала да направи провокация, като публикувала несъществуващата в речта на Кадафи фраза.

"Да, допускам и тази възможност, защото не мога да допусна една толкова мощна агенция да допуска подобни грешки", обясни Свинаров в събота пред Дарик радио.

Той отказа да обясни какъв би бил интереса на агенцията, но ако нямали такъв, Ройтерс трябвало да обяснят с много извинения как са сгрешили.

"Още повече, че няма никакъв интерес агенция Ройтерс да настройва българското общество срещу Кадафи и обратното", смята министърът.

Той заяви, че няма никакво съмнение, че режимът в Либия е диктаторски и че според него България "трябва да си отговори на въпроса има ли полезен ход в тази ситуация".

Според него българското правителство е направило всичко възможно за облекчаване ситуацията.

"Но не мисля, че възможните ни ходове биха могли да бъдат успешни, защото малко ми напомняте на добрата стара тема каква е разликата между протокола и терористите. И отговорът бил, че с терористите все пак може да се преговаря. Малко по този начин стоят нещата. Ние не водим преговори като държава, защото на нас ни се отговаря, че това е независима съдебна институция. А когато се опитваме да излагаме правни аргументи, ни се отговаря - но ние тук работим в обстановка, в която ни казват какво да правим", каза в заключение Николай Свинаров.

Българският адвокатски екип, който ще участва в защитата на медиците на предстоящото на 29 март дело, отпътува за Триполи в неделя.

Там се очаква да пристигне и египетският адвокат Емин ад Диб, който ще вземе участие в първото заседание на Върховния съд във вторник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.