Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Китай официално се присъединиха към глобалното споразумение за климата

1 коментар

САЩ и Китай се присъединиха официално към глобалното споразумение за климата, постигнато в Париж през 2015 г., съобщиха световните агенции.

Американският президент Барак Обама и китайският Си Цзинпин предадоха на генералния секретар на ООН документите, удостоверяващи, че страните им официално стават част от договора. Те направиха това на церемония в кулоарите на срещата на върха на 20-те най-развити икономики в света (Г-20) в китайския град Ханчжоу.

Обама заяви, че САЩ държат на ангажимента си да бъдат глобален лидер в борбата с климатичните промени и че Парижкото споразумение може да бъде запомнено като "момента, в който най-накрая сме решили да спасим нашата планета".

Американският президент, че сътрудничеството е "единственият и най-добър шанс", който има човечеството, за да спаси планетата си.
Си Цзинпин нарече споразумението крайъгълен камък, ознаменуващ "появата на глобална система за управление" по отношение на климатичните промени.

Генералният секретар на ООН каза, че е оптимист и вярва, че документът, може скоро да влезе в сила, при положение че вече е одобрен от Китай и САЩ.
Споразумението ще влезе в сила, след като към него се присъединят достатъчно от страни "замърсителки". САЩ заявиха, че се надяват това да стане още през тази година.

Китайският парламент ратифицира договора по-рано днес, но от страна на американския Конгрес това не е необходимо, отбелязва ДПА.

Парижкото споразумение за климата беше прието на 12 декември 2015 г. след конференция по въпросите на климата във френската столица. 195 участници във форума се договориха да не допуснат средната температура на планетата до 2100 г. да бъде с повече от 2 градуса по-висока в сравнение с доиндустриалната епоха. Учените смятат, че по-значително увеличение може да доведе до необратими екологични последствия.

Споразумението трябва да замени сега действащия Протокол от Киото след 2020 г. Условие за влизането му в сила е да го ратифицират 55 страни, на които се падат поне 55 процента от общия обем на изхвърлени парникови газове. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Най-голямата криза, на която никой не обръща внимание и която би подпомогнала решаването на останалите: финансова, икономическа, социална,...е ЦЕННОСТНАТА. Кризата на ценностите подпомага хаоса и пречи на реда, създава миграция и пречи на решаването й. Заради нея възникват войни, засягат се много разнопосочни интереси, които не могат да се решат по друг начин. ГЛОБАЛНО СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ОБЩОЧОВЕШКИТЕ ЦЕННОСТИ Е КЛЮЧОВО ЗА РЕШАВАНЕТО НА КРИЗИТЕ В СВЕТА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.