Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Китай се съгласиха да намалят емисиите от парникови газове

0 коментара
САЩ и Китай се съгласиха да намалят емисиите от парникови газове

САЩ и Китай постигнаха съгласие за сериозно намаляване на емисиите парникови газове, което двете страни отделят в атмосферата. Споразумението бе постигнато по време на срещата на Барак Обама и китайският му колега Си Цзинпин в Пекин.

Пекин си е поставил за цел китайските емисии да намалеят силно ”около 2030” година. За първи път най-големият замърсител на въздуха Китай се съгласява да определи дата, след която неговите емисии ще спрат да се увеличават.

”Китай ще се стреми да увеличи използването на не-изкопаеми горива до около 20% до 2030 година”, се посочва в съобщение на Белия дом, цитгирано от бТВ. Преди договорената пропорция беше 10%.

Обама каза, че до 2025 година САЩ ще намалят емисиите парникови газове с 26-28% от нивата от 2005 г. Си заяви, че до 2030 г. Китай може да спре да увеличава емисиите си и да премине на неизкопаеми горива, от които да произвежда една пета от необходимата енергия.

”Това е крайъгълен камък в американско-китайските отношения”, каза Обама на съвместна пресконференция с китайския президент. Според учените трябва да се предприемат драстични мерки с цел ограничаване на глобалното затопляне до поставената от ООН цел от 2 градуса по Целзий.

Споразумението веднага бе разкритикувано от републиканците в САЩ. Лидерът на републиканското мнозинство в американския Сенат Мич Макконъл обаче заяви, че това е нереалистичен проект. ”Този нереалистичен проект, който президентът ще завещае на приемника си, означава със сигурност по-високи цени на енергията и още по-малко работни места”, каза Макконъл.

По същото време ЕС съобщи, че емисиите парникови газове на страните от съюза са намалели с 3.3 % през 2011 г. Очакванията на експертите са тенденцията да се запази с данните за 2012 година. Общият спад в емисиите на парникови газове в Европа за 2011 г. спрямо референтната 1990-та година, възлиза на 18,4 %.

Европейската комисия се надява да убеди държавите-членки на ЕС да удвоят усилията в намаляването на емисиите парникови газове до 2030 г. от 20 на 40 процента. В същото време някои страни, големи потребители на въглища, като Полша, се противопоставят на тази идея, от гледна точка икономическото си развитие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.