Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Великобритания подготвят нова резолюция за Ирак

0 коментара

САЩ и Великобритания планират да разпространят неофициално в началото на следващата седмица нова резолюция, която обявява, че Ирак нарушава сериозно резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, приета през ноември. Но американски и дипломатически източници споделят мнението, че те все още не могат мнозинството от 15-членния Съвет да гласува новата резолюция без някой от постоянните членове да наложи вето.

След като в продължение на два месеца администрацията на Буш твърдеше, че Ирак неколкократно е нарушил резолюцията от ноември, като настояваше той незабавно и напълно да изпълни изискването на ООН да се разоръжи, тя не успя да спечели в Съвета дори и един глас повече, където настроенията продължават да са в съотношение 11:4 в полза на това да се даде повече време на инспекторите, преди да се предприемат военни действия. За да се приеме резолюцията са необходими девет гласа. Въпреки това, високопоставени служители съобщиха тази седмица, че САЩ се готвят да премахнат всичко, което им пречи, за да убедят поне пет от непостоянните членове - най-вероятно две латиноамерикански и три африкански страни, които се считат за по-податливи на влияние - че се нуждаят и очакват техните гласове.

В очакване на дипломатическата офанзива, някои представители на непостоянни членове изразиха съжаление, че правителствата им са приели да заемат ротационните места в Съвета, които се разпределят на регионален принцип.

"При такъв натиск, може да ни се наложи да отстъпим. Ние сме уязвими по различен начин" в сравнение с по-могъщите опоненти като Франция, Русия или Китай - три от петте постоянни членове, които притежават право на вето. Всички ние сме подложени на натиск да спомогнем да се постигне компромис, който не е истински компромис твърди един от тях."

Същевременно Франция, която оглавява опозицията, не показва желание да отстъпи. "Ще направим това, което е по силите ни да запазим равновесието такова, каквото е в момента," казва френски държавен служител. "В Съвета има силно мнозинство, което все още не е готово да гласува за нова резолюция", заяви той.

Според някои източници, с цел да се избегне налагане на вето, резолюцията няма изрично да призовава към употреба на военна сила срещу Ирак, въпреки че Вашингтон и Лондон настояват,че обявяването на "сериозно нарушение" ще им позволи да предприемат действия. Те твърдят, че официалното представяне на резолюцията и нейното гласуване няма да стане преди да се получи поне още един, а може би два доклада на главния оръжеен инспектор на ООН Ханс Бликс. Според същите източници, когато и да бъде следващото заседание на Съвета за сигурност, надеждите са, че Бликс ще представи убедителни доказателства за отказа на Ирак да сътрудничи. Съединените Щати и Великобритания смятат, че тогава биха могли да предложат резолюцията за гласуване, със значителната увереност, че ще избегнат вето и ще получат гласовете на поне девет члена, като останалите се въздържат.

Администрацията на президента ясно показа, че не е склонна да позволи дипломатическите спорове да се проточат и след края на месеца и продължава да твърди, че ще предприеме действия, дори и ако Съветът откаже подкрепата си.

Но след мощните антивоенни демонстрации в редица столици по света от края на миналата седмица, след дни на речи в Съвета, които призовават към мирно решение и повече търпение към инспекциите, както и след настояването на Великобритания и другият основен съюзник на САЩ в Съвета - Испания за приемане на нова резолюция, сега администрацията е решена да положи всички усилия, за да получи деветте вота, необходими за приемането ѝ. България е четвърия член на Съвета, който подкрепи позицията на САЩ.

" Президентът заяви пред съюзниците ни, че имаме намерение да действаме чрез Обединените нации и ще го направим," каза вчера говорителят на Белия дом Ари Флаишер. Но "ако Съветът за сигурност на Обединените нации откаже да предприеме действия, президентът, съвместно с коалиция от всички, които желаят да го подкрепят, ще наложи със сила Резолюция 1441 като раззоръжи Саддам Хюсейн.

Според някои източници, въпреки че Вашингтон и Лондон са се надявали да разпространят резолюцията тази седмица, те са взели решение да изчакат посещението на испанския министър-председател Хосе Мария Аснар при президента Буш в неговото ранчо в Тексас, насрочено за края на тази седмица, за да не изглежда, че двете правителства са постигнали споразумение без Мадрид. Макар че текстът ще бъде "кратък и силен", твърдят те, възможно е той да бъде подплатен с "известна доза риторика", върху която да се преговаря през следващите седмици. В същото време посланикът на САЩ в Обединените нации Джон Негропонте започна серия от срещи с отделни членове на Съвета. Дипломатически източник твърди, че без текста на резолюцията, за която да лобира, той не търси някакъв твърд ангажимент, а "само казва, че ще се радва да получи подкрепа за една силна резолюция".

Десетте непостоянни членове на Съвета са: България и Испания, които са на страната на САЩ; Германия, Сирия и Пакистан, за които се смята, че не биха се поддали на американски натиск и Камерун, Гвинея, Ангола, Чили и Мексико.

Гвинея трябва да поеме председателството от Германия през март.

Във Вашингтон, представители на висшата администрация, включително вицепрезидентът Чейни и съветникът по национална сигурност Кондълиза Райс, започнаха серия от срещи с представители на постоянните членове, които са настроени против - Франция, Русия и Китай. Източници твърдят, че шансовете на САЩ да получат подкрепа за нова резолюция , която обявява "сериозно нарушение", зависи от няколко променливи. "Най-лесно ще бъде, ако се открие нещо ужасно" в Ирак, като например таен склад на химически или биологични оръжия, твърди един държавен служител, които признава, че това е малко вероятно.

Втори шанс ще бъде ако Ирак откаже да изпълни серия специфични задачи, които САЩ очакват да му бъдат представени в близко бъдеще. Въпреки, че съществуваха колебания за това, дали тези задачи да бъдат включени в самата резолюция, според източниците администрацията е решила да остави текста "чист", като очакванията са че Бликс сам ще уточни характера им. Вероятно основно сред тях ще бъде изискването Ирак да унищожи ракетите Ал Самуд 2, за които беше установено, че обсегът им надвишава ограничението, наложено от ООН. По думите на един служител, Бликс вече е подготвил писмо до Багдад, в което се изисква ракетите да бъдат унищожени, но той все още не е решил дали да включи в него и изискване за унищожаване на мощностите за производсто на ракетите Отказът на Ирак да ги унищожи би бил най-явното неподчинение на инспекторите до сега.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.