Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и Великобритания засилват натиска над Ирак

0 коментара

Очаква се Буш да обвини Ирак за нарушение на резолюциите на ООН

Говорителят на Белия дом Ари Флайшър посочи, че Вашингтон скоро ще даде официален отговор на декларацията на Ирак, подозиран, че притежава или разработва химически, биологически и ядрени оръжия. По думите на Флайшър въпреки че не са проучили докрай декларацията, САЩ вече знаят много за нея и президентът е обезпокоен от пропуските в документа.

Според неназовани американски представител, цитиран от АП, декларацията на Ирак, която се изискваше от резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН, е "невероятна шега". Сътрудниците на Буш по въпросите на националната сигурност заключили, че в декларацията има много пропуски.

Например в нея не се обяснява какво се е случило с програмата за химически и биологични оръжия след 1998 г.

Без обяснение се отхвърля и възможността за наличие на каквато и да било ядрена оръжейна програма в Ирак.

В американското правителство имало дискусии по идеята Саддам Хюсеин да бъде обвинен в нарушение на разпоредбите на резолюцията на ООН, което би предоставило на Буш законно основание за обявяване на война. Тази възможност обаче не била обсъждана на вчерашното заседание на Буш с екипа му по националната сигурност, отбелязва АП, като се позовава на правителствени представители.

Според в. Ню Йорк таймс, който се позовава на високопоставени служители от Белия дом, президентът вероятно ще заеме по-предпазлива позиция, ще посочи пропуските в иракската декларация и тяхната сериозност като доказателство за това, че Багдад има нещо, което крие.

Съветниците на президента на САЩ Джордж Буш му препоръчали да обвини Ирак в нарушение на резолюцията на ООН за разоръжаването, но без това нарушение да се обявява за непосредствена причина за война, предаде по-рано днес АП, цитирана от БТА.

Буш би могъл да обяви, че Ирак нарушава резолюция 1441 на ООН най-рано утре след като ръководителят на оръжейните инспектори на ООН Ханс Бликс представи иракската декларация пред 15-членния Съвет за сигурност, допълва Ройтерс, като цитира източници от Белия дом.

Джак Стро: Багдад не е предоставил всички данни

Британският външен министър Джак Стро заяви днес в Лондон, че Багдад не е представил всички данни, поискани от Съвета за сигурност. По думите на Стро в декларацията са налице някои "явни пропуски".

Британският премиер Тони Блеър също каза, че иракската декларация от над 12 хиляди страници за оръжейните програми на Багдад се посреща с голям скептицизъм.

Смятам, че повечето хора, запознали се с този очевидно много дълъг документ, са доста скептични към твърденията в него, но въпреки това е важно да го проучим в детайли и да дадем обмислен отговор, посочи той пред парламента.

По думите на премиера иракският лидер Саддам Хюсеин все още може да избегне войната, макар да бе обявено, че британското правителство вече търси кораби за транспортирането на военно оборудване в Персийския залив, а въоръжените сили са в готовност за прехвърлянето на войници в региона в кратки срокове. Блеър подчерта, че тези мерки се вземат просто за всеки случай.

Ние искаме инспекторите да си свършат работата, искаме Саддам да се съобрази с резолюциите на ООН, изтъкна премиерът. Според него Лондон ще използва сила само ако иракският лидер наруши тези условия.

Компании от Европа, САЩ и Япония помагали за ядрената програма на Ирак

Десетки компании от Европа, САЩ и Япония са доставили на Ирак компоненти и ноу-хау, необходими му за създаване на ядрено оръжие, съобщи Асошиейтед прес днес.

Агенцията е получила достъп до поверителната декларация на Багдад по въпроса за оръжията. Тя на практика е идентична с документа, предаден от Багдад на международните инспектори на 7 декември, твърдят служители на ООН. Иракският доклад не бе разпространен публично, за да се предотврати възможността съдържащи се в него сведения да попаднат в ръцете на терористи. Другото съображение бе да не се оповестяват имената на компаниите, които съзнателно или несъзнателно са доставяли на Ирак средства за ядрената му програма.

От иракския доклад става ясно, че съоръженията за програмата са били купени или произведени от над 30 германски компании, 10 американски, 11 британски и няколко швейцарски, японски, италиански, френски, шведски и бразилски фирми. В иракския документ се казва, че повече от 30 страни са участвали в доставките за неговата ядрена програма.

Докладът съдържа подробности за първите опити на Ирак в ядрената област - от началото на 80-те години до войната в Персийския залив. В документа има диаграми, планове и резултати от опити за обогатяване на уран, детонации, имплюзии и конструиране на бойни глави.

В една от главите Ирак признава, че е имал пилотен проект през септември 1990 г. - месец след като нахлу в Кувейт - да увеличи обогатяването на отработен уран до 93 процента, като използва центрофуги.

Ирак твърди, че ядрената му програма е прекъсната по време на Войната в Залива през 1991 г., когато са разрушени основни нейни ифраструктури и съоръжения. САЩ обаче дадоха заявка, че разполагат с разузнавателни данни за опити на Багдад да закупи ядрени материали от Африка в средата на 90-те.

Съветът за сигурност ще се запознае с декларацията за оръжията на Ирак

В Съвета за сигурност вчера бе разпространена съкратена версия на иракската декларация за състоянието на оръжейните програми и за наличните материали и технологии с двойно предназначение.

В раздадения текст от около 3000 страници са отстранени разделите, които могат да послужат за създаване на оръжия за масово унищожаване, както и имената на фирмите, които са доставяли материали и съоръжения за военните програми на Ирак. Успоредно с това Международната агенция по атомна енергия /МААЕ/ също предостави съкратена версия на раздела за ядрените програми на Ирак.

С пълната версия от над 12 000 страници разполагат само САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай - в качеството си на постоянни членове на Съвета за сигурност, както и Комисията на ООН за мониторинг, проверка и инспекция в Ирак /ЮНМОВИК/ и Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/.

Утре а Ханс Бликс, шефът на Комисията на ООН за мониторинг, проверка и инспекция в Ирак /ЮНМОВИК/, ще направи пред Съвета за сигурност преглед на състоянието на програмите за химическо и биологично оръжие.

Ню Йорк таймс съобщава, че вчера висш служител на държавния департамент е предал на Билкс данните за откритите от американските секретни служби пропуски в декларацията на Ирак. Дипломатически източници, цитирани от Би Би Си, са заявили, че утрешният доклад на Ханс Бликс е по-скоро резюме на пълния аналитичен доклад, който той ще представи в средата на януари следващата година.

Освен Ханс Бликс утре пред Съвета за сигурност ще говори и генералният директор на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ Мохамед ел Барадей. В интервю пред египетския официоз Ал Ахрам, той заяви, че до днес инспекторите на ООН не са открили никакви доказателства, че Ирак е възобновил ядрената си програма от 1998 г. насам. Този извод ще бъде представен и пред Съвета за сигурност, е казал ел Барадей.

В интервюто Мохамед ел Барадей съобщава още, че МААЕ е получила информация за иракската ядрена програма от редица заинтересувани държави и очаква многобройни сведения за нея от други страни.

Формулировките и оценките в докладите на Бликс и ел Барадей са ключови за оценката дали декларацията на Багдад е достоверна и дали отговаря на резолюциите на ООН за разоръжаването на Ирак.

Единодушно приетата през ноември резолюция 1441 на Съвета за сигурност съдържа текст, че ако се установят нарушения, Ирак ще "понесе сериозни последици".

След приемането на резолюция 1441 Вашингтон предупреди, че ако ООН не прояви решителност да разоръжи Ирак, САЩ ще поведат коалиция, която да свърши това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.