Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ искат гласуване в ООН по иракската криза независимо от резултата

0 коментара

На извънредна пресконференция в Белия дом президентът Буш заяви, че е време членовете на Съвета за сигурност "да свалят картите си и да покажат на света къде стоят по отношение на Саддам".

Пресконференцията, която е първата от този род от ноември насам, идва часове преди шефовете на оръжейните инспектори Ханс Бликс и Мохамед ел Барадей да докладват пред Съвета за сигурност за напредъка в разоръжаването на Ирак.

Джордж Буш обяви, че ще настоява да бъде гласувана новата резолюция независимо от това какви са изгледите за успешен резултат.

Американският президент започна пресконференцията с встъпително изявление, в което подчерта, че САЩ ще предприемат действия срещу Саддам Хюсеин независимо от това дали останалите страни ще ги подкрепят или не.

"Не може да не правим нищо и да се надяваме, че Саддам Хюсеин просто ще стане по-добър", каза Буш и допълни, че той не би поел такъв риск за американския народ, тъй като иракският лидер е пряка заплаха за сигурността на САЩ.

"Ако прибегнем до сила, смятам, че много страни ще ни подкрепят", изрази увереност президентът на САЩ.

Конкретно за Франция и за Германия той каза, че Вашингтон има с тях разногласия, но че си остават приятели.

Буш обеща, че ако се стигне до война, САЩ ще предупредят своевременно оръжейните инспектори и хуманитарните работници в Ирак, за да могат да напуснат.

По думите на президента евентуално изгнание на Саддам би било приемливо, стига преди това Ирак да се разоръжи. Буш не остави също никакво съмнение, че САЩ ще отстранят Саддам от власт, ако се стигне до война.

Президентът повтори американската позиция, че Ирак не спазва резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН въпреки натиска и заплахата от страна на близо четвърт милион американски войници, струпани в района на Персийския залив.

Едновременно с това Джордж Буш потвърди, че САЩ не се нуждаят от нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН, за да нападнат Ирак, ако преценят, че това е необходимо.

Буш обвини режима на Саддам Хюсеин, че крие материали за оръжия за масово поразяване от оръжейните инспектори и че е издал нареждане да продължи производството на забранени ракети.

Би Би Си отбелязва, че въпреки тези твърдения Буш не представи нови доказателства за оръжейните програми на Ирак - нещо което се очакваше от някои наблюдатели.

"Това не може да е определят като действия на режим, който се разоръжава. Това са действия на режим, който систематично и умишлено мами света", подчерта Буш.

Попитан дали е на път да вземе решение за използване на военна сила срещу Ирак, американският президент отговори: "Ние се намираме в последната фаза на дипломатическите усилия."

Буш поставя ООН пред труден избор

Пресконференцията на Буш е в някаква степен отговор на съвместното заявление на външните министри на Франция, Германия и Русия от началото на седмицата, които казаха, че ще се противопоставят с всички средства на военно решение на иракската криза.

Наблюдателите смята, че с пресконференцията САЩ дават ясен сигнал за решителност и поставят в трудно положение Франция и Русия, които трябва да решат дали да употребят правото си на вето в Съвета за сигурност. Евентуалното вето, последвано от военна операция на САЩ и съюзниците им срещу Ирак, ще доведе до дискредитиране на ООН като фактор уреждането на международни кризи.

В опит да предотврати това последствие на втвърдените позиции на в Съвета за сигурност вчера Лондон заяви, че има възможност да се направят някои промени в текста на проекторезолюцията, внесена от САЩ, Великобритания и Испания. Макар да не са известни подробности по възможността за компромисен текст в него най-вероятно ще се даде последен къс рок на Саддам да се разоръжи напълно.

Пред Би Би Си британският външен министър Джак Строу заяви, че времето, което може да се даде на Ирак са "дни, а не месеци". САЩ също дадоха сигнали, че са готови на някои отстъпки спрямо текста, разпространен в ООН.

Разделението в Съвета за сигурност обаче остава все така дълбоко.

Ново развитие може да се очаква днес след 17 часа българско време /10 часа нюйоркско/, когато започва открито заседание на Съвета за сигурност на ООН на министерско равнище.

В началото членовете на Съвета ще изслушат докладите за хода на оръжейните инспекции в Ирак, които ще представят шефът на ЮНМОВИК Ханс Бликс и генералният директор на МААЕ Мохамед ел Барадеи. След това ще има разисквания, в които ще участват 11 външни министри и един заместник-външен министър. България, Камерун и Пакистан ще бъдат представени от своите постоянни представители в ООН, съобщи говорителят на световната организация Фред Екхард.

След почивката работата на Съвета за сигурност ще продължи при закрити врата.

Предполага се, че предмет на консултациите ще бъде внесеният от САЩ, Великобритания и Испания проект за нова резолюция.

За продължаване на оръжейните инспекции в Ирак се обявиха отново категорично Франция, Германия и Русия, които заплашиха, че няма да допуснат да се приеме резолюция, откриваща пътя за военни действия в Ирак, преди да са се изчерпали възможностите за мирното му разоръжаване.

Осведомителните агенции отбелязват, че засега единствено България подкрепя твърдо проекторезолюцията.

Според предварителните информации в доклада си Ханс Бликс ще подчертае, че Ирак е засилил сътрудничеството си с оръжейните инспектори. В същото време той ще изложи подробно областите, в които режимът в Багдад трябва да предостави повече доказателства, че изпълнява резолюция 1441 на Съвета.

Генералният директор на МААЕ Ел Барадеи заяви пред журналисти на път за Ню Йорк, че е против прекратяване на оръжейните инспекции в момент, когато Ирак е започнал да сътрудничи по-активно. Според него на инспекторите трябва да се даде допълнително време 2-3 месеца, за да изпълнят изцяло мисията си.

Дипломатически източници в световната организация казват, че атмосферата преди днешното заседание на Съвета за сигурност е изключително напрегната, което не се е случвало от 80-те години по време на студената война, съобщава АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.