Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ искат от Босна и Херцеговина споразумение за МНС

0 коментара

Американският посланик в Босна Клифърд Бонд е информирал босненското президентство за интереса на САЩ да сключат двустранно споразумение, регламентиращо въпроса за екстрадиране на американски граждани в Международния наказателен съд /МНС/, се казва в днешно съобщение на босненското президенство, цитирано от АФП.

Този въпрос изисква продължително проучване с оглед на международните задължения и позиции на двете страни се казва в съобщението.

Босненски ръководен служител, пожелал анонимност, казал пред АФП, че е твърде невероятно САЩ да упражнят натиск върху Босна преди общите избори в страната на 5 октомври. По думите му този въпрос можел да се използва като инструмент в предизборната кампания.

Според служителя босненското външно министерство вече е получило искане от Вашингтон да бъде подписано споразумение, съгласно което да не бъдат екстрадирани американски войници в Международния наказателен съд.

По-рано тази седмица в босненската преса изтекоха съобщения, че страната е получила предложение за сключване на двустранно споразумение за МНС. Тогава босненските власти заявиха, че досега не са получили официално искане за сключване на споразумение.

В Босна има голямо американско присъствие в рамките на многонационалните мироопазващи сили, а заедно с други страни САЩ осигуряват значителна икономическа и военна помощ за страната, припомня АФП

В средата на месец юли САЩ предприеха кампания за подписване на двустранни типови споразумения, които да гарантират, че американски граждани няма да бъдат предавани на Международния наказателен съд.

Досега само Румъния и Израел са подписали такива споразумения. След съобщението за румънско-америсканското споразумение, подписано на 1 август, Европейската комисия излезе с призив страните кандидати за ЕС да изчакат изработването на общоевропейска позиция по повод искането за двустранни договори за МНС. Такава позиция се очаква от срещата на външните министри на 15-те на 30 и 31 август в Копенхаген.

Хърватия и Югославия, които също получиха предложения за даване на амнистия на американски граждани чрез двустранни споразумения за МНС, заявиха по-рано тази седмица, че тъй като сътрудничат на Трибунала в Хага и признават юристдикцията на международното наказателно правосъдие, не биха могли да предоставят амнистия на чужди граждани.

Миналата седмица стана ясно, че България също е получила предложение за сключване на споразумение със САЩ за МНС, но засега позицията на страната ни остава неясна. Заместник-външният министър Драганов заяви преди два дни, че няма да изчакаме становището на ЕС, а министърът по европейските въпроси Кунева заяви за датски вестник, че България ще следва позицията на ЕС. Наблюдателите свързват поведението на отделните източноевропейски страни с техните аспирации за членство в НАТО и ЕС. Отбелязва, се че тези който очакват покана за членство в НАТО в Прага, са по-склонни да примат американското предложение за МНС, докато тези, които очакват челнстов в ЕС през 2004 г., са по-склонни да се вслушат в съветите на Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.