Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ могат прекалено много, а европейците - прекалено малко

0 коментара

Само онзи, който участва, има право на глас. Ако не се ангажираш, не можеш да влияеш върху хода на събитията. Ето защо Германия реши да участва в американската коалиция срещу международния тероризъм, включително с военни средства. По този начин Федералната република защитава себе си срещу потенциална опасност. Нещо повече, така тя брани своето място в световната политика. Въпросът е обаче как средно голяма величина като Германия може да се възползва от правото си на глас и влияние?

Америка като че ли не се интересува особено от мнението на своите съюзници. Доказа го Джордж У. Буш с речта си за състоянието на Съюза и заплахите срещу "оста на злото". Доказаха го и изключително самоуверените изявления на американците по време на конференцията по въпросите на сигурността в Мюнхен. Германците участват в усилията да се постигне траен мир, въпреки всичко обаче не са предишният фактор.

Това, разбира се, не опровергава правилото. Влиянието на германците остава минимално, защото техният ангажимент просто показа ограничените възможности на Федералната република. Тя наистина е най-голямата икономическа сила и страната с най-многобройно население в Европа, и все пак не е в състояние да изпраща в обозримо време войници и техника в кризисни райони или да оглави международния корпус в Афганистан.

Парламентът и обществото бяха подтикнати да дадат съгласието си за изпращането на части на Бундесвера в Кабул и Кения, Кувейт, Джибути и крайбрежието на Сомалия. Участието е многостранно, не е голямо, дори е незначително от стратегическа гледна точка. И все пак се оказа достатъчно, за да надхвърли възможностите на Германия.

В международния бизнес не раздават премии за морален ангажимент и морален принос, а за чисто практически действия. Затова германците основателно бяха критикувани в Мюнхен. Бюджетът за отбрана е прекалено малък, въоръженията са остарели, възможностите за сътрудничество със САЩ са застрашени поради техническото изоставане. Дори правителството да задвижи лоста, ще минат години, преди нещата да се променят. През 2008 г. ще започнат доставките на новите военни самолети, чието финансиране все още не е подсигурено. С разширяването на НАТО, която в бъдеще се очаква да наброява 25 държави, европейският ѝ стълб няма да стане по-дееспособен.

Дали не е по-добре германците да си мълчат и да оставят американците да действат? Не, защото САЩ са изправени пред друга опасност и тя е с обратен знак. От гледна точка на военната техника те до такава степен превъзхождат останалите, че се изкушават да започват операции само защото могат да ги започнат. Има обаче опасност да пренебрегнат и да не могат да оценят политическите, дипломатическите и икономическите възможности за разрешаване на проблемите. Поразителен е начинът, по който САЩ отнасят всяка една заплаха към рубриката тероризъм и предлагат военни отговори. Програмите за разработване на ядрено оръжие на Иран и Северна Корея дават повод за тревога, но те едва ли имат нещо общо с тероризма на Ал Каида. Защо Западът не разработи стратегия по подобие на политиката на разведряване и не предложи политически и икономически стимули за формиране на доверие и контрол върху въоръженията?

Няма основания да се повторят грешките на някои европейци след 11 септември, които нахвърляха катастрофични сценарии за разгневения и безцеремонен американски каубой, който подпалва половината свят. Оттогава САЩ проявиха умереност и действаха доста успешно. Успехът и неограничената власт обаче могат да ги подведат и накарат да се държат надменно. След победата над Милошевич и талибаните в Америка вече говорят, че и жителите на Багдад може в скоро време да се радват на падането на диктатурата, както това преживяха наскоро жителите на Кабул.Дали обаче районът ще се радва на по-голяма сигурност след евентуална война. И дали не съществува алтернатива на войната?

Европа е длъжна да си зададе подобни въпроси. Четири очи виждат по-добре, отколкото две. Една средно голяма сила като Германия ще се ползва с по-голямо внимание, само ако стане по-дееспособна. Понякога обаче е нужна само една убедителна корекция в курса, за да се повиши авторитетът, например, повече пари за приемника на Шарпинг.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.