Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ може да поискат НАТО-овски развод с Европа

0 коментара

Ако не се промени НАТО-овската трансатлантическа връзка САЩ - Европа, Америка може да поиска развод и да се ориентира към обновяване на азиатските си съюзи. Европа не гледа по същия начин на глобалната заплаха от тероризма, както САЩ, предупреди проф. Джефри Саймън в лекция по време на международната конференция "Новите измерения на сигурността на България".

Ако връзката между Европа и Америка не се подобри, значението и влиянието на НАТО може да отслабне, каза още Саймън пред форума, организиран от Маршал клуб -България, Центъра за югоизточноевропейски изследвания, Европейски център за сигурност, фондация "Отворено общество".

Ако по времето на Студената война съюзниците от Пакта са познавали своя противник - СССР и Варшавския договор, и неговите възможности, без да знаят намеренията му, то сега те познават намеренията на новите си врагове - терористите, но не познават техните възможности, подчерта проф. Саймън.

Според лектора, разминаването между САЩ и Европа е започнало в периода след Студената война, когато ЕС е започнал да се надява "на славна епоха на мир и обиране на лаврите от този мир", въпреки кризите в райони извън НАТО, като тази в Босна например. През петте години до събитията в Косово, САЩ продължили да укрепват своя отбранителен потенциал, докато в Европа отбранителния бизнес позападнал, каза Саймън. Той обаче подчерта, че не споделя мнението на известния анализатор Робърт Каган, според който САЩ са способни да си решават проблемите само когато Европа е слаба.

Възможността за солидарна подкрепа при евентуално нападение - тоест задействането на чл.5 от договора за НАТО, винаги е действало като спояващ елемент между САЩ и Европа. Това и станало веднага след трагедията от 11 септември 2001 г., когато двете кули на Световния търговски център и Пентагона станаха мишени на тероризма, припомни Саймън. Фундаменталната промяна в живота на американците, че САЩ е в състояние на глобална война с тероризма, обаче не се споделя като психологическа нагласа от еврейските им партньори. Готовността на САЩ за предварителни удари срещу терористите, необходимостта от офанзивни операции липсват в представите на гражданите на ЕС, а това отслабва трансатлантическата връзка, предупреди Саймън.

Европа вече не е най-важната, най-значимата за дневния ред на сигурност за САЩ, каза още професорът, който съветва генералите от Пентагона. Според него, в новите условия европейските партньори на САЩ в Пакта вече не се чувстват удобно с последиците и ангажиментите по член 5. По думите на Саймън, разширяването на Алианса сега ще създаде допълнително натоварване в НАТО, което може да се отрази върху равнопоставеността на новите държави членки при взимането на решения.

Сега в пакта има една супер сила - САЩ, седем по-големи сили, седем по-малки и 4 мини-държави. Страните кандидатки, сред които и България, ще засилят присъствието на малките сили в Алианса и балансът ще се промени. Саймън постави въпроса за необходимостта от нов начин на вземане на решенията в НАТО - за прилагането на "мълчаливата" процедура, за да се избегнат съюзническите проблеми от Косово. Той разви и хипотезата за възможността да се промени принципа една държава - един глас.

Според Джефри Саймън, за да е дееспособен, Алиансът трябва да формулира и наказателни механизми срещу държавите, които не изпълняват ангажиментите си. За пример той посочи Унгария, която обещала по-висок процент от БВП за отбрана, но не го изпълнила.

Лекторът апелира за създаването на ефективен механизъм за взимане на решения и нова командна структура от бъдещите 26 страни членки в рамките на НАТО, съобразно новите предизвикателства.

Според Саймън, срещата на върха в Прага трябва да даде отговор на въпроса за промяната на НАТО като инструмент и да развие взаимоотношенията между двата бряга на Атлантика, защото разминаванията стават все по-големи, особено на фона на терористичните заплахи. Ако трагичните терористични събития или сериозният диалог между съюзниците не доведе до катализиране на нова трансатлантическа връзка между САЩ и Европа, може да се стигне до развод, предупреди той.

По време на дискусията в хотел "Шератон", която бе под патронажа на вицепрезидента Марин, Джефри Саймън призна, че не е подкрепял идеята за приемането на нови страни членки в НАТО преди реформирането на Алианса. Но ще работи за решението на американското правителство това да стане.

Призивът му към държавите-кандидатки бе да не разочароват своите партньори и да изпълняват дадените политически обещания. Пред журналистите Саймън посочи, че е много важно България да не прави като Унгария. Той похвали обществената подкрепа в нашата страна за армията и каза, че се надява въпреки социалните проблеми да не намалим разходите си по отбраната.

Запитан дали вече вижда на ръководни постове в България обучените в САЩ офицери, Джефри Саймън отговори: "Не. И това е едно от нещата, на които аз винаги съм се противопоставял. Мога да изброя редица примери за висши офицери от Унгария, които са американски или английски възпитаници. Същото е положението и в Полша. Обявих публично, а и тук казах пред обществеността, че като американски данъкоплатец се чувствам отговорен по отношение на офицерите, които обучаваме в САЩ, защото като американски данъкоплатец това ми струва 8 хил. долара годишно за всеки един обучен офицер."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.