Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ не обвързват членството ни в НАТО с темата за Ирак

0 коментара

На историческата за бившата си партия дата 9 септември президентът Георги Първанов изложи Вашингтон желанието на България за членство в НАТО. Той се срещна с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл, който е представил формулата на американския президент Джордж Буш за мащабно разширяване на НАТО - от Прибалтика до Черно море.

Президентът Първанов е обяснил пред Пауъл аргументите на България за членство в НАТО: последователната ѝ солидарност със световната антитерористична коалиция, военната реформа и политическата стабилност на страната.

След срещата президентът Първанов каза, че усилията на България в борбата със световния тероризъм са оценени много високо във Вашингтон. Според Първанов, категорично не може темата за Ирак да се обвързва с членството в НАТО. Високите оценки, които България е получила от държавния секретар, са прозвучали, преди да бъде засегната темата за Ирак. Първанов определи българската позиция по Ирак като сдържана и отново повтори пред придружаващите го журналисти, че искания от САЩ към България по отношение на Ирак няма.

Според външния министър Соломон Паси, който също е във Вашингтон, в момента разговорите за членство в НАТО са изместени на по-заден план от темата за Ирак и борбата с международния тероризъм, които в момента са много по-актуални за САЩ. Според Паси е много рано да се говори за военна коалиция срещу Ирак. България от самото начало се е включила активно в борбата срещу тероризма и би трябвало да продължи да работи в тази област, допълни външният министър, който даде специална пресконференция за българските журналисти. Помолен да коментира темата за евентуален военен удар срещу Ирак, Паси каза, че големите въпроси, които в момента се обсъждат, са дали Конгресът на САЩ ще бъде потърсен от американската администрация, както и дали Съветът за сигурност на ООН ще бъде сезиран.

Според президента Първанов, трябва да се намери начин да бъде респектиран Саддам Хюсеин, но това трябва да става чрез спазване на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и чрез действията на Съвета. Българската позиция е, че Ирак също трябва да спазва резолюциите на ООН и да допусне оръжейните инспектори.

Президентът информира, че държавният секретар на САЩ с видимо удоволствие е приел информацията, че макар и с малко закъснение, българската страна вече унищожава елементи от ракетите СС-23.

Пауъл оценил високо и напредъка във военната реформа у нас и очертал като позитивни усилията на правителството в борбата с престъпността и корупцията. Пауъл е предупредил, че след евентуално приемане на България в НАТО ще трябва да се работи много повече и усилията ѝ трябва да бъдат удвоени.

По-късно днес президентът Първанов се срещна със сенаторите Тренд Лод и Чък Хейгъл от Групата за наблюдение на НАТО, които са се изказали оптимистично за приемането на България в Алианса. Българските перспективи за членство в НАТО са много добри, коментира след срещата сенатор Хейгъл. Според него България се е подготвила много добре за срещата в Прага и има блестящи възможности, свързани с важното политическо и геостратегическо положение на страната ни. Според сенатора, като врата към Близкия Изток България може да поеме част от посредническата роля, която сега играе Турция.

По време на втория ден от визитата си в САЩ Георги Първанов ще се срещне и с вицепрезидента Дик Чейни.

ЕС и САЩ ще постигнат компромис по МНС

Европейският съюз и САЩ най-вероятно ще постигнат споразумение за прилагането на член 98 от Римския договор за създаването на Международния наказателен съд (МНС), визиращ освобождаване от отговорност на американски военни и официални лица от преследване в съда. Това съобщи външният министър Паси, който се присъедини към делегацията на президента Първанов.

Формулата, която българската страна следва, е преговори със САЩ в активни консултации с ЕС, каза Паси. Той имал сведения, че 15-те страни от ЕС се доближават към намирането на споразумение със САЩ по спорните сега въпроси - прилагането на член 98 от Римския договор.

На среща със Соломон Паси експерти от Групата за наблюдение на НАТО към американския Сенат напълно подкрепили принципния подход на България за търсене на решение за МНС, което да е балансирано и приемливо както за ЕС, така и за САЩ. Те проявили интерес към реформите в съдебната система в България, борбата с корупцията и с нелегалния трафик на оръжие.

Късно снощи Соломон Паси се срещна в Съвета за национална сигурност на САЩ със специалния помощник на президента Буш и старши директор за Европа и Евразия посланик Дан Фрийд. Двамата оценили високо състоянието на двустранното сътрудничество и партньорство България-САЩ по редица въпроси като борбата срещу тероризма, евроатлантическата интеграция и регионалната сигурност в Югоизточна Европа и обменили мнения във връзка с предстоящата среща на НАТО през ноември в Прага. Фрийд оценил високо сътрудничеството между България и САЩ в Съвета за сигурност на ООН.

На работна закуска с журналисти от водещи американски медии президентът Георги Първанов е говорил за политическата и икономическата, както и финансовата стабилност на България, приемствеността в приоритетите, политиката на етническа толерантност и добросъседство на Балканите. Американските репортери са се интересували от позицията на страната ни при евентуални удари срещу Ирак, ще подкрепим ли САЩ за Международния наказателен съд и как се борим с трансграничния трафик на наркотици и оръжие. Първанов е посочил, че във Вашингтон търсим подкрепа за българската идея в нашата страна да се изгради регионално бюро на Американската агенция по наркотиците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.