Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ обмислят присъствието си на Балканите

0 коментара

Балканите вече не получават същото внимание от САЩ, което се дължи на редица фактори, като снемането от власт на Милошевич, избор на нов американски президент, събитията от 11 септември миналата година и до известна степен пренасищане с проблемите от страните на Югоизточна Европа. Това казва Робърт Хант, съветник в комисията за сигурност и сътрудничество към американския Конгрес в лекция за американската политика на Балканите, изнесена в института "Удроу Уилсън" във Вашингтон.

Терористичните атаки срещу Америка насочиха вниманието на Конгреса към други, по-глобални въпроси, но това не означава, че Балканите са изоставени напълно или че никой във Вашингтон не се интересува от държавите в региона, изтъкна Робърт Хант. Той допълни, че американските законодатели могат да насърчават администрацията на президента Джордж Уокър Буш да е по-активна в Югоизточна Европа и да не оставя цялата отговорност на страните от Европейския съюз. Ако те не се справят със задачата, има опасност от нова нестабилност и конфликти. Водачеството на Европа се подкрепя като цяло, но ако европейците се провалят, в Конгреса ще се настоява за по-голяма ангажираност от страна на САЩ.

Някои членове на Конгреса твърдо се противопоставят на изтеглянето на американските военни части от Балканите и няма признаци, че това ще стане в близко време.

Според експерта Балканите бяха обект на вниманието на Вашингтон дълго време, но липсата на непрекъсната намеса може да е от полза за страните в региона.

Разширението на НАТО и точно кои страни ще се присъединят през ноември все още не е на дневен ред в Конгреса, смята Хант. Администрацията и Конгресът имат постигнато съгласие по въпроса за приемане на нови членове, но тепърва ще се наблюдава развитието на отделните кандидати и решението ще се вземе малко преди срещата в Прага. Затова е важно в държавите, стремящи се към членство, да продължат демократичните реформи и да се спазват международните стандарти за опазване на човешките права, които ще играят важно значение при избора, предупреди в заключение Робърт Хант.

Съветникът в комисията за сигурност и сътрудничество Борис Тайчек, отговарящ за България, от своя страна счита, че американският Конгрес дава положителни знаци за евентуално членство на България в НАТО и сериозно се обсъжда тази възможност, но не бива да се избързва с положителните оценки.

Конгресмените тепърва ще оценяват работата на българското правителство и новия президент, но до този момент не се вдига тревога за това, че в България президент стана бивш комунист. Като цяло оценката на Конгреса за България е, че страната продължава да върви в правилна посока и ако това продължи и занапред, вратата на НАТО е отворена, изтъкна Борис Тайчек.

По материали на Радио "Дойче веле"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.