Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ: Операция "Чисти ръце"" се разширява

0 коментара

Инвеститорите и емитентите на акции са дезориентирани въпреки предприемането на мерки, които трябваше да ги успокоят. САЩ се впускат в мащабна операция "Чисти ръце". Става дума за "морализиране" на икономическия и финансов живот на котираните на борсата предприятия. Най-късно до 14 август президентите на американските компании трябва да поемат ангажимент за "откровеността" на публикуваните отчети.

Тридесет и седем големи групировки вече изпълниха това задължение към Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси /ФКЦКФБ/ на САЩ - американския орган за контрол над пазара. В случай на измама, наказанията със затвор стават по-тежки. През миналата седмица, при подписването на този закон, президентът Джордж Буш каза:

"С този нов и строг закон ние ще поискаме сметка на тези, които разклатиха доверието на пазарите и ще използваме всички правомощия на правителството, за да преследваме корупцията, да наказваме нарушителите и да защитим правата и интересите на американските работници и на инвеститорите".

Първите признаци за такава политика се появиха след скандала с WorldCom - втората по големина в САЩ компания за комуникация на дълги разстояния, която през юли поиска защита от съда срещу кредитори по силата на закона за фалитите на страната. Компанията е укрила разходи за 3,8 млрд. долара, като ги е "маскирала" като инвестиции.

Двама ръководители на WorldCom, уволнени през юни - бившият главен финансов директор Скот Съливан и бившият контрольор по управлението Дейвид Майърс се предадоха на ФБР и бяха задържани под стража в централата на бюрото в Манхатън на 1 август. Срещу тях бяха повдигнати седем основни обвинения, сред които и за "измама" и "фалшиви декларация пред ФКЦКФБ".

Главният прокурор на САЩ Джон Ашкрофт уточни, че "ако се признаят за виновни по тези обвинения, двамата могат да бъдат осъдени най-малко на 65 години затвор". Органът за контрол на финансовите пазари подчерта, че аферата WorldCom разкрива "некоректни счетоводни методи в безпрецедентен мащаб". Поне засега обаче, срещу президента и основател на компанията, който бе уволнен през април - Бърни Ебърс, не са повдигнати обвинения.

Той отказа да даде обяснения пред анкетната комисия на Камарата на представителите /долната камара на Конгреса на САЩ/. Ебърс запази мълчание, като се позова на Петата поправка в Конституцията на САЩ, която постановява, че "никой не е длъжен да свидетелства срещу себе си". Арестуването на Бърни Ебърс ще бъде следващият ход на правосъдието, съобщава Уолстрийт Джърнъл.

Американското правосъдие стана по-строго след фалита на Enron, злоупотребите в Arthur Andersen и спада на финансовите пазари. В края на юли, например, основателят на кабелния оператор Adelphia - Джон Ригас и двама от синовете му много бързо бяха арестувани и срещу тях започна разследване заради "злоупотреби с обществени средства". Тримата бивши ръководители на компанията са обвинени в отклоняване на 252 млн. долара.

След като обжалваха - нещо, което бе предавано от големите телевизионни канали в САЩ - членовете на фамилията Ригас бяха освободени. Те платиха общо 30 млн. долара гаранция! Всички тези скандали не са еднакво тежки. Xerox - американският лидер при фотокопирните машини - просто плати глоба от 10 млн. долара на ФКЦКФБ миналия април.

Групировката предпочете да приключи по този начин спора около раздутия си оборот през 1997-2001 година. Американската ФКЦКФБ има намерение да преследва за конфликт на интересите шест финансови институции, като използва изпращани от тях електронни съобщения. Без тези доказателства, ФКЦКФБ може да се откаже от своите разследвания за конфликт на интересите на банките, които едновременно са съветвали за покупка на акции и са получавали възнаграждения за даване на съвети на същите тези компании.

Salomon Smith Barney, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Deutsche Bank и Piper Jaffray могат, на свой ред, също да бъдат осъдени да платят глоба от 10 млн. долара. И най-накрая, ФКЦКФБ провежда разследване на групировката AOL Time Warner.

При предишното ръководство, Интернет-филиалът AmericaOnLine е поддържал "неясни" отношения с компанията за софтуер PurchasePro. AOL осчетоводил в оборота си продажбата на акции, емитирани от неговия бивш търговски партньор. На 18 юли в. Вашингтон Пост оповести първите резултати от разследването на AOL, според което приходите от реклами на компанията за 2000 г. и 2001 г. са били "раздути" с 270 млн. долара.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.