Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ отблокираха военната помощ за България и още 5 кандидатки за НАТО

0 коментара

Съединените щати обявиха, че отменят наложените санкции за България и още пет източноевропейски страни, които не са подписали с Вашингтон споразумение за имунитет на американските граждани пред Международния наказателен съд (МНС). Решението, взето от президента Джордж Буш, е свързано с предстоящото присъединяване на тези страни към НАТО и с подкрепата, която те оказват в Ирак и в Афганистан.

В събота Белия дом посочи, че американската военна помощ за България, Естония, Литва, Латвия, Словакия и Словения, няма да бъде спирана, каквото е изискването на приетия преди месеци от американския конгрес закон спрямо страните, отказващи да подпишат споразумение със САЩ за имунитет пред МНС. В съобщението на Белия дом се посочва,че решението е взето, за да подкрепи интеграцията на тези страни в НАТО, като се отчита и подкрепата им за американските операции в Ирак и Афганистан.

През пролетта на тази година, когато американският конгрес прие специалното законодателство за страните, отказващи да подпишат споразумение със САЩ, от системата на санкции бе изключена единствено Румъния сред седемте кандидат-членки на НАТО, тъй като правителството в Букурещ парафира споразумение с Вашингтон, което впоследствие обаче така и не бе одобрено от румънския парламент. Тогава бе спряна военната помощ за България, Естония, Литва, Латвия, Словакия и Словения, които заедно с Румъния се намираха под двоен натиск - както на САЩ, така и на Европейския съюз, който изключително много държи на действието на Международния наказателен съд.

Съединените щати се противопоставят на Международния наказателен съд, защото виждат в него потенциална заплаха за своите граждани, по-специално за американските военнослужещи в чужбина. Над 65 страни са подписали с Вашингтон споразумение да не се екстрадират американски граждани пред МНС.

Външният министър Соломон Паси веднага коментира, че разрешаването на проблема около военната помощ от САЩ, която възлиза на почти 10 млн.долара, показва, че България може по адекватен начин да отстоява едновременно основните си външнополитически приоритети - ЕС и атлантическата солидарност.

Това заяви за БТА министърът на външните работи Соломон Паси, потърсен за коментар на съобщението, че американската военна помощ за България, Естония, Литва, Латвия, Словакия и Словения, няма да бъде спирана.

Пред БТА Паси заяви, че решението на президента Буш е директен отговор на молбата, която българският премиер Симеон Сакскобургготски е отправил към него през пролетта на тази година. Президентът Буш се възползва от правото си да посочи страни, които да бъдат изключени от рестрикциите на закона. Точно затова смятам, че САЩ много точно оценяват, че европейските перспективи и приоритети на България и останалите държави не са в противоречие и не могат да бъдат с тяхната атлантическа съюзническа солидарност, добави Паси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.