Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ планират мащабна реформа на финансовите регулации

9 коментара
САЩ планират мащабна реформа на финансовите регулации

Федералният резерв на САЩ разкри в понеделник проект за най-мащабната реформа на регулациите във финансовия сектор от времената на Голямата рецесия през 1930-те години, предаде ББС. Според критици планът е в отговор на кредитната криза и последвалите сътресения на финансовите пазари.

Американският финансов министър Хенри Полсън обаче отхвърли твърденията, че съществуващите регулации са довели до сътресенията. Той посочи, че планът няма да бъде приложен, докато не бъдат разрешени настоящите проблеми на финансовите пазари.

Проектът предвижда засилване правомощия на Федералния резерв, който по-рано този месец съдейства за закупуването на закъсалата инвестиционна банка "Беър Стърнс" ("Bear Stearns") от "Джей Пи Морган" ("JP Morgan").

Предвижда се още по-голям надзор върху всички видове финансови институции – от хедж фондовете до застрахователните компании.

"Отговорност на правителството е да гарантира, че нашата финансова система е ефективно регулирана. И в тази сфера ние можем да направим повече", заяви Полсън.

Правителството заяви, че предложенията са насочени към подпомагане на американските фирми, които да станат по-конкурентни в глобалната икономика.

Докладът, съдържащ 218 страници, е бил поръчан преди развихрянето на кредитната криза, започнала през август м.г.

Страхът от високорискови активи накара банките и финансовите институции все по- рядко да си заемат една на друга. "Беър Стърнс" закъса, след като други банки отказаха заемни средства заради опасения, че тя има твърде много лоши дългове заради ипотечната криза.

Съгласно плана Федералният резерв ще стане регулатор за стабилизиране на пазара, като ще има право да проверява документите на всички финансови институции, които се смятат за потенциална заплаха за стабилността на системата.

Федералният резерв ще може да се намесва на пазарите за рискови кредити, за да се избегне нова ипотечна криза. В същото време централната банка ще се откаже от някои от традиционните си надзорни функции спрямо банките, които ще бъдат поети от друга институция. "Така Федералният резерв ще има пълен достъп до цялата финансова система и ще може да действа по подходящия начин, за да гарантира стабилността ѝ", заяви Полсън.

За да се осигури по-добра регулация на фондовите и стоковите пазари в САЩ, правителството предложи обединението на американската служба за финансов надзор (SEC) с комисията по търговия с фючърси (CFTC). Това според Полсън ще подобри качеството на регулациите, тъй като ще се извършва само от един орган. Предвижда се и създаването на комисия, която ще се занимава специално с надзор на компаниите, които предлагат ипотечни заеми.

Първите отзиви за проекта от страна на американските финансови компании и някои политици бяха негативни. "Подобна реформа ще отслаби банковата индустрия на САЩ", обяви пред АП Едуард Инглинг, президент на американската асоциация на банкерите. "Тази реформа превръща Фед в шериф за пазара и неговите участници", коментира "Уолстрийт джърнъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #11

    Гечевци хубава СВЕТОВНА ПОПАРА НАДРОБИХА...И както винаги - печеливш ще е Уол Стрийт - ВЕРВАЙТЕ МИ!!!17

  2. ГТ
    #10

    верваме ти, и какво от това? По-добре ли е да спечели красная площадь?

  3. ....
    #8

    ще има пълен контрол над парите в САЩ.Не че до сега не е имала, ама айде.

  4. инфо
    #7

    Аз виждам някои противоречия и неточности в тази статия или по-точно в интерпретацията на функциите на правителството и Федералния резерв от американския финансов министър Хенри Полсън. Така например се посочва, че "той отхвърля твърденията, че съществуващите регулации са довели до сътресенията...". О още: "Проектът предвижда засилване правомощия на Федералния резерв, който по-рано този месец съдейства за закупуването на закъсалата инвестиционна банка "Беър Стърнс" ("Bear Stearns") от "Джей Пи Морган"

  5. инфо
    #6

    Ясно е, че и FED, и SEC, и СFTC се издъниха и носят отговорностт за ролята си в тази криза, но дори и да станат перфектни, не се ли вземат сериозни мерки по отношение на бюджета и дефицита, едва ли ще се стигне до задоволителни резултати. Не случайно Америка вече не е най-голямата икономическа сила (общност) в света! Последните данни посочват, че ЕС (подпомогнат от слабия долар и силното евро) съвсем логично задминаха, макар и с малко, САЩ по БВП (общ, не на глава от населението!).

  6. nikoi
    #5

    http://zeitgeistmovie.com/main.htm ,tuk ima fsichko za tezi mrastnitsi

  7. AAA
    #4

    Това за БВП бе много смешно, особено като се има предвид интерпретацията ви. Първо да се отчита общия брутен продукт е глупаво защото така отчитате услугите, които са в пряка зависимост от цената на валутата. Второ по този начин изпускате основната разлика в икономиките на Европа и Сащ и то е производителността на труда. За последните 4 години производителността в Сащ е нараснала двойно в сравнение с Европа. Ако искате да правите сравнение трябва да отчетете парво процента на услугите във БВП (67% за Сащ) после производителността на труда и едва тогава да правите анализи.

  8. Осама
    #2

    свършено. Източните тигри няма вечно да ги търпят. Омразата към Америка глобално е стигнала невиждани висоти. Никой не знае какви стоки и услуги реално стоят зад един долар - това е най-нереалната валута на планетата. До 10 години САЩ ще са едва четвъртата - пета икономика в света.Повервайте ми!

  9. Мечката
    #1

    коагат за едно евро се дава 3000$, Костов ще поеме Белия Дом! Дотогава ще се любува на зюмбюли в Драгалевци!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.