Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ подозират в шпионаж пресаташето на руското посолство във Вашингтон

0 коментара

Владимир Фролов, пресаташе на руското посолство във Вашингтон, внезапно замина за Москва миналата седмица, след като вторият му мандат в САЩ неочаквано бе прекратен.

Г-н Фролов, който си извоюва репутация сред американските журналисти и политически експерти на надежден и обективен наблюдател на американо-руските отношения, заяви пред репортери, че се прибира у дома, за да започне работа в руския вестник Известия.

Но служители на ФБР твърдят, че той всъщност е руски шпионин. Според тях, той е служител на СВРР, руската външно разузнавателна служба, и неговото внезапно отпътуване само седмици след ареста на Робърт П. Хансен, агент на ФБР, обвинен, че е шпионирал за Русия, предизвикаха подозрения във Вашингтон, дали г-н Фролов не е бил ангажиран като помощник в операцията.

Този ход на г-н Фролов дойде точно, когато администрацията на Буш водеше деликатни вътрешни дебати, дали във връзка с делото за шпионаж срещу Хансен да не настоява Москва да изтегли няколко руски разузнавачи, които работят под прикритието на руската дипломатическа мисия във Вашингтон.

Високопоставени служители заявиха, че г-н Фролов не е бил принуждаван да напуска САЩ. Въпреки това, някои предполагат, че неговото отпътуване може да е изпреварващ ход от страна на руското правителство в очакване на официалните искания руски разузнавачи да напуснат страната.
Правителствените източници твърдят, че администрацията все още не е решила дали да настоява за оттегляне на отделни руски разузнавачи. След като официално ги обяви за персона нон грата, Държавният департамент ще принуди руските дипломати бързо да напуснат страната.
Някои американски високопоставени служители предупреждават, че едно такова решение би провокирало ответна реакция спрямо американските дипломати в Русия, по-специално служителите на ЦРУ, които работят под дипломатическото прикритие на посолството на САЩ в Москва.

В миналото американските опити да отстранят руски разузнавачи доведоха до същите ответни действия, намалявайки присъствието на американски разузнавачи в Москва. В резултат на това, ЦРУ често се противопоставя на исканията на официален Вашингтон да принуди руски дипломати да се върнат в родината.

Обстоятелствата около случая Хансен също могат да затруднят САЩ да настояват за отстраняване на дипломати от руското посолство. Нито един руски разузнавач не бе арестуван, след арестуването на самия г-н Хансен.
Една от най-болезнените тайни, която Хансен е издал на руснаците е, че ЦРУ и Службата за национална сигурност са направили таен тунел под руското посолство, за да подслушват руските дипломати, твърдят правителствени източници. Публичното оповестяване за съществуването на тунела след ареста на г-н Хансен предизвика дипломатически протести от страна на Русия.

Съобразявайки се с подходящото време да действа, администрацията на Буш не е желаела да предприема ходове срещу руските дипломати миналата седмица, по време на визитата във Вашингтон на Сергей Иванов, председател на Съвета за сигурност към руското президентство.

Служители на американското разузнаване заявиха, че г-н Путин, самият бивш разузнавач, възстановява руските служби за сигурност. Служители на ФБР и на американското правителство твърдят, че имат доказателства, че броят на руските разузнавачи, действащи в САЩ почти е достигнал броя им от времето на Студената война.

Със сигурност, големият брой руски разузнавачи в САЩ увеличава шансовете на американското разузнаване да вербува някой руснак, който да шпионира за САЩ. Поне двама руски разузнавачи са преминали на страната на Запада през последните няколко месеца.
Според американски служители, сред тях е Сергей Третяков, който напусна руската мисия през октомври заедно със семейството си. Той е бил дипломат в Ню Йорк и главен помощник на руския посланик в ООН. Съобщено бе, че и друг руски разузнавач е напуснал своя пост в Отава през декември.

След ареста на г-н Хансен американски служители споделиха, че руски агент, работещ за американското разузнаване миналата есен е предал руски секретни документи, които са насочили разследването към г-н Хансен. Докато няколко бивши американски разузнавачи смятат, че г-н Третяков може да е този източник, директорът на ФБР, Луис Дж. Фрий и други служители на закона и разузнаването отричат това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.