Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ получавали "";сдържано"" съгласие

0 коментара

Редица страни дават "сдържан положителен отговор" на молбата на САЩ за помощ при евентуална война с Ирак, предаде АП като цитира американски правителствени служители. Молбата е отправена към над 50 страни, но засега били водени само предварителни разговори. Редица правителства посочили, че политиката им е изцяло съобразена с позицията на ООН. Американски посланици получавали отговор, че идеята за коалиция изглежда добра и че по-късно ще има официален отговор.

Те съобщили още, че Саудитска Арабия е уверила Вашингтон, че ще предостави логистична подкрепа. Новото правителство на Турция пък обявило, че ще проучи искането на САЩ. В момента висши американски представители водят преговори за обезщетение на икономическите загуби и политическите рискове при евентуално участие на Турция в атака срещу съседа ѝ Ирак. Турция винаги е настоявала за гаранции, че в Северен Ирак няма да се създаде независима кюрдска държава.

Новозенландският министър на външните работи Фил Гол е информирал САЩ, че страната му няма да изпрати свои войници за евентуална война срещу Ирак заради други дългосрочни ангажименти на армията в Източен Тимор и Афганистан, предаде АФП. Гол обещал хуманитарна, медицинска и логистична подкрепа, но само при военен удар с мандат на ООН.

Още в сряда правителствата на Великобритания, Австралия, Дания, както и още няколко държави заявиха, че сериозно обмислят формалната молба на Съединените щати да се присъединят към военна коалиция срещу Ирак в случай, че оръжейните инспекции се провалят.

Вашигтон таймс съобщи, че от някои страни се иска осигуряване на войски и военни съоръжения, докато от други - следвоенна подкрепа в миротворителните и възстановителните операции.

Две са обявените причини за подготовката за война: оказване натиск спрямо президента Садам Хюсеин в Ирак за подчиняване на оръжейните инспекци, както и подготвяне на налична сила за бързо реагиране в случай, че Ирак наруши резолюцията на ООН, изискваща разоръжаване.

Като цяло обаче чуждите военни подкрепа едва ли ще бъде от съществена полза, тъй като тези страни нямат достатъчно модерни технологии и военни съоръжения. Военната коалиция има по-скоро политически смисъл, коментира изданието.

САЩ обаче има най-вече политически основания за коалиране с нови партньори за вероятен военен удар - това ще бъде сериозно доказателство, че Америка не действа едностранно срещу Ирак.

Участието, било то и номинално, на други страни във военната "коалиция на доброволците," както я нарече Белия дом, ще бъде от особена важност за американската администрация, ако САЩ реши да атакува Ирак без одобрението на Съвета за сигурност към ООН, твърдят официални източници.

Преговорите с повечето от запитаните страни са в ранен етап и почти нито едно правителство все още не е предоставило реални войски или средства, съобщиха в сряда американски и чужди висши служители.

Американските дипломатически усилия за съдаване на коалиция срещу Ирак стартираха още в понеделник, когато Държавният департамент изпрати телеграми на над 50 американски посолства по света, отправяйки молба за иницииране на формална дискусия с местните правителства относно създаването на обща коалиция срещу Ирак.

Тези усилия бяха продължени и на срещата в Прага, където американският президент Буш обсъди темата Ирак с турския президент Ахмет Сезер, чешкия лидер Вацвал Хавел, британския министър-председател Тони Блеър, както и с френския глава Жак Ширак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.