Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ преразглеждат схемата на базите си в света

0 коментара

Когато министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд пое ръководния пост в Пентагона за втори път през януари 2001 година, новият му шеф, президентът Джордж Буш, му постави задача: да преразгледа из основи разположението на американските сили по света.

Изпълнението на тази задача бе започнало още по времето на администрацията на Клинтън, но с оглед на бързото разширяване на НАТО и нарастващите спорове около присъствието на американски войски в страни като Саудитска Арабия и Южна Корея, Ръмсфелд нареди на военните си командири в Европа, Тихия океан и в Централното командване да преразгледат разположението на силите си.

Много висши офицери настръхнаха, щом се заговори за съкращения на подчинените им сили. Вътрешни източници от Пентагона твърдят, че генерал Джоузеф Ралстън, тогавашният командващ американските войски в Европа, настоял пред Ръмсфелд повечето от 115-те хиляди военнослужещи да останат в района. Запазването на едва осем процента от 1,4-те милиона американски войници в рамките на командване, което обхваща 93 страни, трудно може да се нарече разточителност, изтъкнал той.

Генерал Томи Франкс, новоназначеният началник на Централното командване, също възразил срещу пълното изтегляне от Саудитска Арабия и другите по-малки бази в Персийския залив, докато не се намерят алтернативи в района.

Атентатите на 11 септември 2001 година и войната в Ирак временно забавиха процеса. Но той отново набра скорост поради идеологическата съпротива на Ръмсфелд срещу прекаленото разполагане на американските сили в чужбина - обвинение, което привържениците на Буш често отправяха към администрацията на Клинтън.

Първото и най-забележимо преструктуриране настъпи миналата седмица, когато САЩ обявиха, че изтеглят почти всичките си сили от Саудитска Арабия и че прехвърлят регионалния си въздушен щаб от базата Принц Султан край Рияд в базата Ал Удейд в Катар. Тя се сдоби с необходимата инфраструктура, за да служи като боен щаб, едва в последните седмици преди операцията в Ирак.

Американските сили в базата Инджирлик в източна Турция също бяха сведени до скромните 1 400 души. Висши служители в Пентагона намекват, че подобно съкращаване може скоро да бъде обявено и в Кувейт - главен плацдарм за сухопътните сили в региона от войната в Персийския залив през 1991 година.

"Очевидно една от причините за разполагането на американски сили в района бе прилагането на резолюциите на Съвета за сигурност за Ирак", обясни генерал Ричард Майърс, председател на Съвета на началник-щабовете на САЩ. "Силите, разположени в Турция с тази цел, вече се прибраха. Очевидно силите ни в Кувейт и Саудитска Арабия също няма да бъдат необходими в бъдеще".

Източници от Пентагона, запознати с преговорите, твърдят обаче, че сухопътните сили вероятно ще запазят част от тежкото въоръжение, разположено в Кувейт, дори ако войниците се върнат у дома. "Изтеглянето от базите е еднопосочна улица", отбeляза Лорън Томсън, военен аналитик от института Лексингтън. "Веднъж щом си тръгнеш, няма връщане назад".

Промените се простират далеч извън Близкия изток.

Ръмсфелд многократно е казвал, че според него в Германия има прекалено много войски - почти 80 000 души на действителна служба, плюс десетки хиляди членове на семейства и цивилен персонал. Генерал Джеймс Джоунс, който пое през януари командването на американските сили в Европа, заяви, че планира да препоръча преместването на силите по на изток.

"Имаше смисъл да се поддържат значителни сили в Германия, когато се страхувахме от нападение на Съветския съюз през северногерманската равнина", обясни Ръмсфелд. "Сега няма особен смисъл да се поддържат сили, които не могат да достигнат или трябва да минават по заобиколни маршрути до новите цели."

Говори се, че генерал Ралстън направил същата препоръка с аргумента, че базирането на войски в България и Румъния ще даде на САЩ по-лесен достъп до района на Кавказ и Персийския залив. Румъния и България изразиха ентусиазъм и генерал Джоунс предлага там да бъдат настанени изтеглени напред бази с ограничен персонал.

Макар че това остана незабелязано в разгара на иракската война, САЩ започнаха да предислоцират и силите си в Тихия океан. В началото на април САЩ обявиха, че са се споразумели с новото южнокорейско правителство да преместят регионалния си щаб от гарнизона Йонсан в Сеул извън столицата. В споразумението за преместването на базата не се споменава числеността на американските войски, които ще бъдат разположени в нея, но според военни източници има планове за премахване на американското присъствие в демилитаризираната зона. Американски дипломати вече преговарят за постепенно изтегляне. Генерал Лиън Лапорт, командващ американските сили в Република Корея, вече работи върху нова конфигурация. Ръмсфелд през февруари каза, че предпочита те да бъдат преориентирани към въздушни и морски бази. Част от персонала може да бъде съкратен, без да накърнява възпиращия ефект, защото повишените възможности за прехвърляне на хора позволяват бързото изпращане на подкрепления при нужда, обясни той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.