Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ притискат Иран за Ал Каида

0 коментара

Съединените щати оказват натиск върху Иран да сътрудничи на разследването за последните бомбени атентати срещу обекти в Саудитска Арабия и да предаде членове на Ал Каида, които според американското разузнаване действат на иранска територия, каза в неделя представител на администрацията на Джордж Буш.
По думите на източника искането към Иран да екстрадира предполагаемите бойци от Ал Каида било предявено този месец- скоро след атентатите в Рияд и след като разузнаването на САЩ се е сдобило с данни, че в тези атаки да са замесени базирани в Иран членове на Ал Каида. При нападенията на 12 май загинаха 34 човека, сред които и деветима американци.

От войната с Афганистан, предшествана от терористичните нападения на 11 септември 2001 г., хора от администрацията на Буш са имали досега редица тайни срещи с ирански представители, като последната от тях изглежда е била преди една-две седмици.

"Изпратихме им послание вместо да се срещаме с тях очи в очи", каза високопоставен служител от администрацията. "Посланието бе, че връзката с Ал Каида е много сериозна. Ние и други хора сме загрижени за атентатите в Саудитска Арабия и ясно заявихме, че Иран трябва да сътрудничи на саудитското следствие и че няма причина да бъде допускана Ал Каида на иранска територия."

Ирански представители неколкократно са отричали връзки с Ал Каида.

В интервю за програмата "Тази седмица" на Ей Би Си нюз в неделя иранският посланик в ООН Джавад Зариф каза, че Техеран сътрудничи на опитите да бъде поставена под контрол Ал Каида, но няма да реагира "на езика на натиска". По думите на Зариф Иран е арестувал членове на тази терористична мрежа, разпитва ги и ще сподели информацията с другите правителства. Той добави, че ако в Иран са оперирали членове на мрежата, то това е било без знанието и извън контрола на правителството.

Представител на администрацията каза вчера, че за вторник е насрочена междуведомствена среща на висши представители на САЩ, на която една от главните дискусии щяла да бъде дали да бъдат замразени дипломатическите контакти с Иран.

Друг член на администрацията съобщи, че не съществува "всеобхватно решение да не се разговаря отново с Иран". Според този и други източници от около година иранската страна дава признаци, че е готова да сътрудничи по някои въпроси, особено като стоеше настрана по времето на военните действия на САЩ в Ирак и Афганистан. Въпреки това новите претенции към Иран се смятат за фактор, който ще изостри дебата в администрацията за това какво да се прави с Иран.

Налице е и дебат в разузнавателните среди относно достоверността на връзката между саудитските бомбени атентати и Ал Каида в Иран. Министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд каза миналата седмица, че тази връзка е "несъмнена", но изглежда някои не са съгласни с това.

Служители от администрацията казват, че не е ясен точният характер на връзките между иранското правителство и бойците от Ал Каида, които може би оперират в северен Иран, след като са били прогонени от северен Ирак от американските войски през последната война. Възможно е, твърдят някои официални лица, на тези групи да е разрешено временно да пребивават на иранска земя, но не е задължително това да е сторено с одобрението на правителството в Техеран. Възможно е също част от иранското правителство да иска те да напуснат, а друга част - да останат.

Администрацията на Буш все още е разделена на хардлайнери и привърженици на започналата дипломация с Иран, посочват официални източници.

От едната страна са онези, които казват, че Иран е сътрудничил по ограничен, но важен кръг от въпроси. Сред тях е изразената през миналата година готовност да предаде на Саудитска Арабия и Пакистан заподозрени терористи, свързани с Ал Каида.

В отговор администрацията направи някои жестове към Иран, например като включи базираната в Ирак иранска опозиционна групировка Муджахидин халк /Муджахидини на народа/ в своя списък на терористичните организации. Някои официални лица твърдят, че все още има шанс дипломатическият натиск спрямо Иран да даде ефект, особено ако в него се включат европейски страни, Русия и Китай.

Голямо безпокойство в САЩ, Европа и Израел събужда и напредъкът на иранските ядрени оръжейни програми, в частност потенциалът на една инсталация в пустинята в централен Иран да произвежда високообогатен уран. От края на миналата година тази инсталация в Натанз не е била инспектирана.

Иран твърди, че неговите ядрени програми са само за енергийни цели, а не за военни. Администрацията на Буш притиска Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ да огласи по-късно този месец своите заключения, че инсталацията в Натанз е предназначена за производство на ядрени оръжия. Това би било нарушение от страна на Техеран на Договора за неразпространение на ядрените оръжия.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.