Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са застрашени от враждебна реакция заради нарастващата им роля в Сирия

1 коментар
САЩ са застрашени от враждебна реакция заради нарастващата им роля в Сирия

След като правителството на Тръмп реши да доставя по-тежко въоръжение на сирийските кюрдски бойци, войските на САЩ в Сирия попадат под кръстосан огън между Турция, която е силен съюзник в НАТО, и кюрдските бойци, които Анкара смята за терористи.

Само за няколко месеца, откакто президентът Доналд Тръмп дойде на власт, САЩ почти удвоиха числеността на войските си в Северна Сирия, поемайки доста видима роля, с която рискуват да предизвикат враждебната реакция на въоръжени групировки като "Ислямска държава" и подкрепяната от Иран Хизбула, а дори и на протурски настроените сирийски бойци, разгневени от решението на САЩ да въоръжават кюрдите.

Взетото във вторник решение за въоръжаване на кюрдите е демонстрация на безцеремонно отношение към турския президент Реджеп Тайип Ердоган, седмица преди той да се срещне с Тръмп във Вашингтон. От месеци Ердоган се опитва да убеди САЩ да прекратят подкрепата си за кюрдите и вместо това да си партнират с подкрепяните от Турция бойци за освобождаване на крепостта на групировката "Ислямска държава" Ракка.

Спорът може да разпали още сражения между Турция и кюрдите в момент, когато те се готвят за голяма операция за отвоюване на града, а войските на САЩ са по средата.

Засилването на участието на САЩ в гражданската война в Сирия е в рязък контраст с предпазливата позиция, възприета от бившия президент Барак Обама, и тревожи властите в Дамаск и техните поддръжници в Техеран.

Миналия месец Тръмп нареди да бъдат изстреляни 59 ракети "Томахок" по военновъздушна база в Централна Сирия в отговор на опустошително нападение с химически оръжия, за което бяха обвинени силите на сирийския президент Башар Асад. Това беше първият път, при който САЩ нападат сирийските сили в шестгодишната гражданска война.

Американски служители многократно заявяват оттогава, че войната срещу групировката "Ислямска държава" в Сирия остава приоритет, но този удар, наред с увеличаването на силите на север, поражда спекулации за по-дългосрочни амбиции на САЩ и тревога от по-дълготраен проект.

При управлението на Тръмп Пентагонът дискретно увеличаваше малко по малко войските в Сирия, като добавяше стотици морски пехотинци, които да оказват артилерийска подкрепа, и изпращаше още съветници, които да работят с кюрдските подразделения преди битката за Ракка. Официалното ограничение за числеността на войските на САЩ остава 503 - тази бройка беше определена малко преди Обама да напусне поста, но тази година американските командири добавиха стотици войници, включително артилерийско подразделение на морската пехота, увеличавайки общия брой на около 900, като казват, че това е временно.

Тези войски поемат по-видима роля, като често целта им е да не позволяват на Турция и кюрдите да се бият помежду си и вместо това да се съсредоточат върху битката с ИД.

На 30 април силите на САЩ, придружавани от кюрдските Сили за защита на народа (СЗН), започнаха да патрулират по турско-сирийската граница, действайки като буфер, след като при турски въздушни удари в района бяха убити 20 кюрдски бойци. Говорителят на предвожданата от САЩ коалиция срещу ИД полковник Джон Дориан каза, че американските войски са се намирали на около 6 мили от ударите и са били застрашени от тях.

В социалните медии бързо бяха разпространени кадри, показващи войници на САЩ в бронетранспортьори с американски знамена, маневриращи по селски пътища в Северна Сирия. Това предизвика тревога в региона, където присъствието на американските войски е деликатен политически въпрос и има страх от окупационни сили.

В едно пренаселено бойно поле като Сирия нарастващото присъствие на САЩ носи със себе си по-голяма опасност от конфронтация със съпернически играчи.

Американски сили за специални операции са прикрепени към предвожданите от кюрдите бойци Сирийски демократични сили, които се подготвят за битка около Ракка.

"Има безпокойство, че американските сили в Сирия може да бъдат взети на прицел, защото мнозина не са доволни от тяхното присъствие", каза анализаторът по кюрдските въпроси Мутлу Чивироглу във Вашингтон. "Американските сили са добре защитавани от кюрдите, но все пак винаги съществува такава възможност."

По-рано този месец бойци на групировката "Ислямска държава" извършиха изненадващо нападение срещу пропускателен пункт, често използван от цивилни иракчани и сирийци, търсещи безопасност в Северна Сирия. При атаката бяха убити почти 40 души, предимно цивилни.

Свързаната с ИД осведомителна агенция Амаг заяви, че бойци са ударили четири позиции на СЗН в провинция Хасака в Североизточна Сирия. Тя заплашително добави, че на две от атакуваните места е имало "подозрение, че са разположени американски войски".

От увеличаването на присъствието на САЩ в Северна Сирия е разтревожен и Иран, който финансира хиляди шиитски бойци в Сирия в подкрепа на армията на Асад и се стреми да си осигури сухопътен маршрут от Бейрут до Техеран, преминаващ през Дамаск и Багдад. Иран изпитва голямо безпокойство от изгледите за постоянни американски бази в Сирия, което съвсем наскоро намери отражение в коментари на служители на подкрепяната от Иран ливанска групировка Хизбула.

По-рано този месец висшият служител на Хизбула шейх Али Дамуш предупреди САЩ да не се "опитват да си възстановят присъствието в региона" с пряка намеса в Сирия и Ирак и да не изграждат бази там.

Той каза, че "оста на съпротивата" (тоест съюзът между Иран, Сирия и Хизбула) "няма да позволи Сирия да попадне в ръцете на Америка и Израел".

Присъствието на САЩ и съюзите, които Вашингтон създава там, не пораждат непосредствена опасност, но Иран и Сирия се тревожат от разрастването на американската сфера на влияние и как това може да се отрази върху иранското господство в Сирия и Ирак в дългосрочен план, каза специалистът по Сирия Хасан Хасан.

"Затова виждаме как в последните месеци във или за Северна и Източна Сирия се сформират още проирански настроени милиции", добави той.

"Засега нещата изглеждат поносими за Иран, но не е ясно какво може да направят САЩ с увеличаване на своето присъствие в този регион. Ситуацията може да се развие по различни начини в зависимост от това каква позиция ще заемат САЩ."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сун Дзъ
    #1

    Един легитимен Кюрдистан, ще е най-логичният съюзник на САШ в региона и това ще се случи. Останалите показаха, че са ненадеждни.Кюрдите отдавна са заложили всичко на този шанс и затова ще се бият самоотвержено.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.