Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ се обвързват с намаляване на парниковите емисии

3 коментара
САЩ се обвързват с намаляване на парниковите емисии
Законопроект за намаляване на вредните парникови газове, изхвърляни от САЩ в атмосферата, прие в петък вечерта Долната камара на Конгреса с 219 гласа “за“ срещу 212 противници на набелязаните мерки срещу глобалното затопляне, предаде Асошиейтед .прес.

Документат, който бе определен от западните медии като “исторически“, предвижда намаляване на изхвърлените емисии на въглероден двуокис, метан, азотен окис и др. разрушаващи озоновия слой вещества със 17 процента през 2020 г. в сравнение с изпусканите количества през 2005 г. До 2050 г. изхвърлянето на вредните газове трябва да се свали с 83 на сто спрямо отправната година. Законопроектът освен това предвижда до 2020 г. 15 процента от електроенергията в САЩ да се добива от възобновяеми енергийни източници.

Американските цели са по-ниски от заложените в третия пакет мерки, приет от Европейския съюз, предвиждащи до 2020 г. намаление на парниковите квоти с 20 на сто и също толкова произвеждана чиста енергия.

Напредъкът на САЩ обаче е огромен като се има предвид, че администрацията на предишния президент Джордж Буш категорично отказваше да предприемат конкретни мерки в тази област и не ратифицира Прокотола от Киото, независимо, че Вашингтон е подписал документа.

Сега в законопроекта е описана и системата за търговия в квоти за изхвърляне на вредните вещества, каквато започна да функционира в Европа. Предвидено е съответните спестени количества да може да се продават както на територията на САЩ, така и на други страни.

По данни на АП за десет години САЩ планират да разполагат с квоти за продажба на стойност 600 млрд. долара. От тези количества 85 на сто ще се продадат зад граница.

Според критиките на противниците на законопроекта – повечето от тях представители на Републиканската партия, твърдят, че новите мерки ще доведат до рязко повишение на цените на енергийните носители, а това означава и данъците, а също така и ще предизвикат намаляване на работните места. Поддръжниците на документа обаче смятат, че той ще намали зависимостта на САЩ от нефта и ще възпрепятства климатичните промени.

Изхвърляните в САЩ парникови газове нарастват ежегодно с 1 процент и при липса на ограничение за въглеродните емисии темпът на тяхното увеличаване ще се забърза, посочва АП.

На САЩ се падат 30 процента от общия обем на вредните емисии, изхъвряни в атмосферата. Другите големи емитенти са Китай и Индия, които не са обвързани с Протокола от Киото.

Одобреният сега законопроект обаче трябва да получи подкрепата и на Сената. Очакванията обаче са преди да бъде внесен за разглеждане в по-висшата инстанция документът да бъде съществено преработен. Освен това в Сената представителството на демократите е по-слабо и липсата на републиканска подкрепа може да забави окончателното приемане на законовите цели и то да се проточи и през 2010 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 0000
    #3

    сащ имат огромна територия и парични възможности за алтернативни проекти.Освен това САЩ обхваща четири часови зони,което знаачи че когато в Ню-Йорк хората спят, в Лос Анджелис има още слънце.

  2. Мунчо
    #2

    изобщо как е възможно да търгуват с Китай и Индия,а после да се чудяд що имат икономическа криза. Западното производство не може да се състезава с китайските фирми за които не важат никакви екологически изисквания, никакви условия за безопасен труд, няма минимална заплата и пр.

  3. 0000
    #1

    Когато в Лос ЯАнджелис има слънце може да се произвежда алтернативен ел.ток със слвчеви батерии и да се изключат ТЕЦовете.А българия има планини и ветрове,които не се оползотворяват, а се консумира вносния артикул - газ Метан.Вятърните кули,и4зполвани масово в САЩ,могат да източват вода за напояване и за добитък,вместо да се прокарват високоволтови линии в планините.Има хиляд9и декари еарозирани планински склонове,които могат да дават продукция, ако се прави напояване от безцелно течащи ручейчета

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.