Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ се сближават във военно отношение със страните от Източна Европа

0 коментара

Полунощ. Товарни самолети С-130 се приземяват в бивша съветска военновъздушна база в централна Унгария. Вратите се отварят и от машините излизат 460 американски парашутисти.

С това симулирано нападение по-рано този месец започна голямо военно учение. За него унгарците дадоха на американците неограничен достъп до въздушното си пространство и разрешиха учения с истински експлозиви. Подобни условия американците все по-рядко получават в базите си в Италия и Германия, където екологични и социални ограничения все по-често спъват желанието им за реалистични учения.

Унгарските военни имат такова желание да работят със Съединените щати, че дори направиха огромен кратер на плаца, за да могат американските инженери да го запълнят с помощта на оборудване, пуснато от самолет С-141 Старлифтър.

"Погледнете условията, които ни предлагат, казва генерал-майор Робърт Уогнър, командващ учението. Те направиха дупка, за да я запълним. Не мога да си представя друго място, където ще можем да направим подобно нещо."

Наистина, докато във военно отношение САЩ и по-старите им съюзници от НАТО се отчуждават, Пентагонът се радва на по-близки отношения с Унгария, Полша и Чехия, трите най-нови членки на алианса, и други страни от Източна Европа, които кандидатстват за членство.

Страните от Източна Европа са готови на всичко, за да имат близки отношения със САЩ, обяснява пенсионираният генерал Уесли Кларк, бивш върховен главнокомандващ на силите на НАТО в Европа. "Те разбират колко трудно е за западноевропейците да направят каквото и да е. Знаят, че нещата зависят от американците и ни имат доверие."

Само преди една година Русия гледаше с тревога на тези близки отношения и остро се противопоставяше на по-нататъшното разширяване на НАТО на изток. Но след като днес президентът Буш и други лидери на НАТО официално подпишат в Рим споразумението за тясно сътрудничество с Русия, Москва вече няма да се смята застрашена от разширяването на НАТО към балтийските републики и други страни в Източна Европа.

Според високопоставен американски представител е много вероятно на срещата на върха на НАТО в Прага през ноември да бъдат поканени по-голямата част от деветте страни-кандидатки. Възможно е дори да бъдат приети седем нови членове - Литва, Латвия, Естония, Словакия, Словения, България и Румъния. Другите две кандидатки са Албания и Македония.

Мисля, че всички са доволни от отношенията ни със страните членки на НАТО от Източна Европа, с кандидатките и с руснаците и са убедени, че като цяло тези отношения ще направят Европа по-стабилна и сигурна, обяснява представител на администрацията на Буш.

Ползата за американските военни вече е чувствителна, особено в отношенията с Унгария, Полша и Чехия, които се присъединиха към НАТО през 1999 г.

След Втората световна война САЩ постоянно държат войски в Западна Европа и имат много бази в Германия, Италия и други страни. Но през последните десетина години Пентагонът среща все повече пречки за ученията си в Европа. Това особено силно важи за Германия, където са разположени по-голямата част от общо 115 000 американски войници в Европа. Германия силно ограничи възможностите на военните да летят с хеликоптери нощем, да извършват учения с истински експлозиви или да се придвижват с танкове по пътищата. Въпреки че тези мерки са разбираеми като се има предвид гъстотата на населението в Германия и политически влиятелните екологични движения, Пентагонът търси други места, където да организира учения.
Трите нови членки на НАТО имат голямо желание да бъдат домакини на маневри. Затова миналата година второто годишно военновъздушно учение на НАТО, наречено "Победоносен удар", бе организирано в Полша. През март и началото на май две други учения се състояха в Чехия. Но много по-сложно от тях е учението, наречено "Унгарски отговор", което започна на 13 май в Кечкемет. Сценарият му се развива в измислена източноевропейска държава, където цари беззаконие, налагащо евакуацията на разпределени в пет бази американски граждани.

Генерал Уогнър е ентусиазиран за сътрудничеството с източноевропейските армии. Ако те искат да участват и ако се стараят толкова, трябва да работим с тях. Ние градим партньорството, преди да възникнат проблемите, казва той.

Американските военни посочват Узбекистан като класически пример за успешно военно сътрудничество в рамките на програмата на НАТО "Партньорство за мир". В началото на кампанията срещу тероризма миналата година Узбекистан предостави на Пентагона ключова военновъздушна база край афганистанската граница, която беше използвана при редица специални операции.

Унгария, Полша, Чехия и някои от страните кандидатки могат да сътрудничат не само в ученията, но и когато става дума за мироопазващи мисии, смятат много наблюдатели. Поляците имат много силна военна традиция, обяснява Боб Хол, високопоставен служител на Пентагона по времето на президента Клинтън. Едно от най-големите предимства на това, че те са в НАТО, е готовността им да участват в подобни операции, за разлика от западните страни. Същото е и с унгарците.

Джефри Гедмин, директор на института Аспен в Берлин, смята, че по-нататъшното разширяване на НАТО ще запази алианса жив, въпреки "патологията", по неговите думи, на много от западноевропейските страни-членки, които отказват да увеличат разходите си за отбрана и да настигнат Съединените щати в областта на технологиите.

Западноевропейците имат по-добри оръжия, но малък ентусиазъм, казва Гедмин.

С източноевропейците е точно обратното.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.