Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ ускоряват подготвянето на доводите за нарушенията на Ирак

0 коментара

Подобно на адвокатски екип преди съдебен процес администрацията на Джордж Буш педантично подготвя куфарчето на войната срещу Саддам Хюсеин с намерение да не допусне този път той да се изплъзне.

Дата на процеса: 8 декември. На този ден иракският лидер трябва да представи на Съвета за сигурност на ООН пълен списък на оръжията за масово унищожение и оръжейните програми на Ирак.

Белият дом на Буш се опасява, че със списъка Хюсеин ще задейства наново тактиката си на "измами и мошеничества", за да проточи току-що започналия процес на оръжейни инспекции. Другата му цел, според тях, е да вбие клин между САЩ и останалите членове на международната общност.

Така че през следващите две седмици представителите на администрацията ще продължат усърдната работа по установяването на "конкретни нарушения" на резолюцията на ООН, приета единодушно по-рано този месец. Това ще бъде и предупреждение, че списъкът на Хюсеин по същество ще определи дали ще има война, или не.

Този процес вече е започнал с твърдението на Вашингтон, че иракските атаки срещу патрулните самолети над забранените за полети зони над Ирак нарушават постановките на резолюцията.

Освен това миналата седмица президентът Буш каза, че ако Ирак не си признае за притежаването на оръжия за масово унищожение, то това ще означава, че Хюсеин е навлязъл "с лъжа в заключителния етап" на своето лидерство.

Разбира се все още е възможно войната да бъде избегната, ако на 8 декември Хюсеин "чудотворно се преобрази", както се изрази един представител на администрацията, и даде подробен списък на оръжията.

Но Вашингтон продължава да твърди, че това едва ли ще се случи. Президентският съветник по националната сигурност Кондълиза Райс каза миналата седмица за Си Ен Ен в Прага: "Ние оставаме скептични" относно искреността на декларацията.

Министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд, който е скептик за изхода от работата на оръжейните инспектори, заяви пред Ей Би Си Нюз, че "ако една страна реши да баламосва инспекторите, тя може да го стори". Пред кореспонденти в Пентагона Ръмсфелд припомни,че промяната на режима в Багдад продължава да бъде цел на Конгреса и на политиката на администрацията на Буш.

По време на източноевропейската си обиколка Буш втвърди позицията си и същевременно размекна международната почва преди евентуалния конфликт. В края на обиколката той се появи в стил Кенеди в Букурещ, където имаше възможност да предложи на хилядите възторжени румънци да направят сравнение между сваления преди 12 години тиранин Николае Чаушеску и днешните заплахи. Застанал под дъжда, гологлав, Джордж Буш каза: "Вие знаете разликата между доброто и злото, защото сте видели лицето на злото. Народът на Румъния разбира, че с агресивните диктатори не може да се примиряваме или да ги пренебрегваме. На тях трябва винаги да се противостои".

Барабанните удари на Буш обаче продължават да срещат съпротивата на другите центрове по света.

В събота френският президент Жак Ширак каза в Париж, след срещата на НАТО в чешката столица, че оръжейните инспекции трябва да бъдат използвани от всички страни като средство за избягването на войната. "Надявам се всички осъзнават, че войната винаги е най-лошото решение и че тя не е от интерес за никого", каза той.

Ръководителите на Русия и Китай потвърдиха през уикенда, че продължават да споделят възгледите на Франция по иракския въпрос.

Предвид липсата на ентусиазъм за война и вероятността Хюсеин да се възползва от инспекциите, за да отложи сблъсъка, някои експерти смятат, че САЩ постъпват доста разумно, като подготвят куфарчето на войната сега, вместо да чакат инспекторите да се натъкнат на убедителни доказателства.

"Осъзнавайки, че ще бъде трудно да се запази целостта на една коалиция и че ще бъде скъпо и проблематично да се държат там войски в продължение на една година, администрацията е решила, че е по-добре кризата да бъде рано вместо късно", твърди Робърт Лийбър, професор по управление и външна политика в университета Джорджтаун във Вашингтон.

А ако в декларацията си Саддам Хюсеин отрече, че притежава каквито и да било оръжия или оръжейни програми? Лийбър прогнозира, че тогава САЩ ще извадят "драматични разузнавателни материали", нещо като "доказателства", каквито според мнозина техни критици те не притежават.

Очакванията на Робърт Лийбър са, че предстои нещо като случилото се през 1962 г., когато Белият дом на Кенеди е изпратил разузнавателни снимки в ООН, за да докаже, че СССР имат ракети в Куба. "Ясните предпочитания са за твърда линия веднага вместо месеци и месеци мотаене", заключава професорът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.