Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ, Япония и Южна Корея предлагат диалог на Пхенян

0 коментара

САЩ, Япония и Южна Корея са за диалог със Северна Корея, но няма да правят отстъпки по отношение на ядрената ѝ програма, съобщи Държавният департамент, цитиран от АП.

Представители на Япония, Южна Корея и САЩ обсъждаха през последните два дни във Вашингтон обща политика към Северна Корея във връзка с ядрените ѝ амбиции. В края на срещата те разпространиха декларация, според която диалогът с Пхенян "е полезно средство за решаване на проблема".

Трите делегации изтъкнаха също, че Северна Корея може да подобри отношенията си с останалия свят, ако се откаже от плановете си.

Трите страни потвърдиха намерението си да търсят мирно, дипломатическо решение на кризата, която започна миналата есен и се задълбочи през последните седмици, след като Северна Корея предприе стъпки за размразяване на ядрената си програма.

Последното развитие за диалог със Северна Корея е завой в американската позиция, която отказваше всякакви преговори, докато Пхенян не се върне към ангажиментите си, предвидени в договора от 1994 г. В декларацията на Държавния департамент обаче остава формулата, че ще се води диалог, но няма да се правят отстъпки по поетите ангажименти. Това може да бъде тълкувано като знак, че Южна Корея, Япония и САЩ се склонни да възстановят икономическата помощ или дори да я увеличат, ако КНДР прекрати ядрената си програма и спазва стриктно ограниченията.

Досега Северна Корея не е реагирала официално на заявката за дипломатически подход при разрешаване на кризата.

Вчера обаче държавната информационна агенция на КНДР разпространи предизвикателна декларация, в която САЩ бяха обвинени, че "разпространяват слухове", за да предизвикат ядрена война срещу Пхенян.

Наблюдателите на кризата се надяват, че възобновената ядрена програма, както и разпространяването на информацията през ноември 2002 г., че КНДР не е прекратил ядрените си изследвания след 1994 г., са част от опит за изтръгване на повече помощи за режима в Северна Корея.

Би Би Си коментира, че никой на може да бъде напълно сигурен за истинските крайни намерения на севернокорейския режим. Възможно е Пхенян наистина да иска да създаде запас от плутоний, който да позволи създаване на ядрено оръжие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.