Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сътрудничеството може да защити Турция и Европа от екстремизма

0 коментара
Сътрудничеството може да защити Турция и Европа от екстремизма

Анкара може да помогне за намаляване на ислямофобията, но трябва първо да установи своя собствена демокрация, пише в коментарна статия във в. "Файненшъл таймс" председателят на Центъра за икономически и международни изследвания в Истанбул (EDAM), Синан Юлген.

Ще осигури ли на Турция надигащата се ислямофобия в Европа входен билет за ЕС? Реджеп Тайип Ердоган изглежда мисли, че това ще стане и турският президент може да е прав, но по погрешни причини. На посещение в Сомалия, където Анкара осъществява широка програма за хуманитарна помощ, миналия месец Ердоган заяви, че Европа ще може да има успех в борбата с ислямофобията, само ако приеме Турция за член.

Становището му почива на твърдението, че съдбата на турско-европейските отношения ще е изключително важна в усилията за предотвратяване на по-нататъшно отчуждаване на мюсюлманското население в Европа. А както подчертаха реакциите миналия месец на кървавите атаки в Париж, Европа със сигурност се нуждае от по-съгласувани усилия за справяне с взаимосвързаните предизвикателства - радикализацията и ислямофобията, посочва авторът.

Ердоган смята, че Турция може да допринесе за постигането на тази цел, защото е единствената преобладаващо мюсюлманска страна със светска демокрация. Способността ѝ обаче да помогне на Европа да постигне по-хармонични отношения с мюсюлманското население ще се определя от това, каква ще стане. За да докаже валидността на аргументите на Ердоган и да окуражи други либерални демокрации, Турция трябва да покаже, че може да установи своя собствена версия на либерална демокрация, основана на върховенството на закона, с ясно разделяне на религията и държавата, подчертава Юлген.

При управлението на Ердоган обаче продължилият век стремеж да създаване на такава държава модел навлезе в критичен етап. Налага се разбиране, според което решението на миналите поколения управляващ елит да обвържат страната здраво със Запада е било погрешно. Според това виждане приемането на западния модел е откъснало страната от ислямското ѝ наследство и е подкопало способността ѝ да осъществи очевидното си предопределение на водач на ислямската цивилизация. Това разбиране подкрепя връщането на религиозната идентичност на Турция.

Турският премиер Ахмед Давутоглу се включи наред с други лидери в шествието в Париж в подкрепа на свободата на печата, но Турция продължава да слиза в световните класации по зачитане на личните свободи. Докато държавните агенции полагат усилия да овладеят потока чуждестранни джихадисти, възнамеряващи да се присъединят към "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, турски уебсайтове, поддържащи ИД, продължават да разпространяват откровени джихадистки послания.

Съвременната история, включително тази на Турция, показва колко безполезно е да се налага държавно виждане на едно многолюдно и разнородно общество. Това може да причини само повече обществено недоволство и напрежение. Турция може да изгради бъдеще на мир и благоденствие за гражданите си само, ако политиците ѝ проявят воля да положат основите на по-интегрирана и демократична държава. Обвързването ѝ отново с Европа е единственият път.

След трагедия с "Шарли ебдо" има още повече причини европейските лидери недвусмислено да прегърнат европейската мечта на Турция. Ако Турция не успее да укрепи основите на истинска либерална демокрация и допусне разделянето на религията и държавата да отслабне, усилията на Европа да направи исляма част от обществото си ще бъдат възпрепятствани. Самата Турция няма да може ефективно да отблъсква надигащата се вълна от екстремизъм в Близкия изток.

Европа, на свой ред, ще изглежда провалила се в искреността на основните си принципи, ако обърне гръб на единствените работещи усилия за свързване на западните и ислямските ценности. Именно от искреност се нуждае най-много сега Европа, за да се справи със злото на радикализацията и да приобщи собствените си мюсюлмански граждани, заключава авторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.