Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Саудитска Арабия си затваря очите за финансирането на ислямските терористи

0 коментара

По-голямата част от финансите на терористичната мрежа Ал Кайда идват от дарения и от хора от Саудитска Арабия, но кралството се оказва "сляпо за този проблем", твърди доклад на експерти по финансиране на тероризма.

Докладът критикува САЩ за несправянето със Саудитска Арабия, като твърди че хора от американското правителсво са гарантирали, че тази държава сътрудничи за преустановяването на финансирането на тероризма "и същевременно много добре познават всички начини, по които това не е така. "

Днешният доклад е изготвен от екип, спонсориран от Съвета по международни отношения в Ню Йорк. Въпреки че случаите на злоупотреба от страна на Саудитска Арабия - спонсориране на терористи, бяха докладвани и преди, сегашното проучване разкрива нещо повече - за пръв път се посочва, че Саудитска Арабия е най-големия източник на финансиране на тероризма.

Нещо повече, авторите на доклада предупреждават, че след атаките от 11 септември от миналата година връзките между САЩ и Саудитска Арабия трябва да бъдат променени. Преди обвиненията за връзките на Саудитска Арабия с Ал Кайда бяха свързани основно с факта, че 15 от 19 самолетни терористи бяха от кралството.

"Винаги е съществувала тенденцията да се заплашва кралството някак наужким. Причината е икономическата и стратегическата важност на страната.", каза Стюарт Айзенщат, член на експертния екип. Той обаче заяви, че докладът цели да подчертае, че е "необходимо да се направи фундаментална преоценка на факта, че финансирането на тероризма е достатъчно сериозна причина за прекарятяване на медения месец в отношенията."

В едно от най-сериозните си заключения, докладът посочва, че е "важно да заявим ясно и недвусмислено, дори само поради факта, че говорителите на американското правителство не го правят години наред, че частни лица и дарители от Саудитска Арабия са били и са основните източници на финансиране на Ал Кайда и години наред властите на кралството се оказаха слепи към този проблем."

Роб Николс, говорителят на министерството на финансите заяви, че докладът е полезен, но не съвсем достоверен, защото акцентира прекалено на усилията на администрацията на Клинтън и не отразява "експоненциалното увеличаване на хора, агенции и средства, посветени на разрешаването на проблема с финансирането на тероризма" от администрацията на Буш. Николс каза, че администрацията е "била удовлетворена от съдействието на саудитските власти, включително и от усилията им да регулират спонсорирането, както и уличаването на двама саудитски араби като поддръжници на тероризма."

Саудитските власти отказаха да коментират разкритията от доклада. Миналият месец Саудитска Арабия предостави списък с действия, които твърди, че са предприети в борбата срещу злоупотребите от терористи чрез дарения и легитимни транзакции.

Сред тях са такива, които установят механизми за финансов контрол, целящи "за в бъдеще терористичните организации не могат да се възползват от тези дарителски групи."

Макар че оценява постижениата на администрицията на Буш в усилията за блокиране на достъпа до някои дарителски организации след атаките от 11 септември, докладът на Съвета по международни отношения заключава, че все още има много какво да се желае за разбиване системите на финансиране на тероризма.

Докладът съдържа и редица препоръки - организационни и свързани с политиката на САЩ и други държави.

Първата стратегическа препоръка към САЩ е да "говори направо, твърдо и открито" относно провалите на чуждите страни в борбата с тероризма. Липсата на откритост, посочва доклада, е съществена част от проблема.

Докладът твърди, че преследването на финансирането на тероризма е сложна задача поради един основен принцип на исляма - т.нар. закат, който изисква от всеки мюсюлманин да дарява малък дял от доходите си всяка година за благотворителни каузи - болници, джамии и училища. Това че Саудитска Арабия е най-богатата мюсюлманска държава в света я прави най-големият поддръжник за спонсорирането на исляма.

Докладът обаче поддържа тезата, че "неконтролирането на проблема, редките ревизии и недокументиране са позволили безкрупулни организации като Ал Кайда да се доберат до огромни парични суми през годините."

През 1999 и 2000г. хора от правителството на Клинтън, включително и хора работили върху експертния доклад, посетиха Саудитска Арабия за да повдигнат въпроса относно благотворителните дарения. Проблемът обаче никога не успява да стане приоритет във висшите нива на управлението, според Айзенщат и други бивши официални лица.

През 1999г. Саудитска Арабия затегна законите срещу прането на пари, за да ги координира с международните стандарти, но според докрада промените "не са приложени впоследствие."

Председателят на независимия екип от екстерти е Морис Р. Гринберг, председател и главен изпълнителен директор на Американската международна група- водещ финансов конгромерат.

Други членове са бивши и настоящи правителствени лица като Уилиям Уебстър, бивш шеф на ФБР, Дейвид Коен - заместник шеф на информационния отдел на нюйоркската полиция, Уилям Векслер - бивш шеф на отдела по международни договори към Националния съвет по сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.