Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът Русия-НАТО

0 коментара

Предложенията за създаване на общ съвет Русия-НАТО са първата крачка към заздравяване на новите приятелски отношения на Москва със Запада, както и за намаляване на руските опасения, произтичащи от предстоящото разширяване на алианса на Изток.

Според дипломати споразумението за създаване на съвет, в който Русия ще бъде равна на 19-те държави от отбранителния съюз и ще има право на глас във вземането на решения, почти със сигурност ще бъде готово за срещата на външните министри на алианса в Исландия през май.

"Русия и НАТО направиха своите предложения, което доведе до сериозни дискусии между двете страни", заяви дипломат от алианса, запазил анонимност.

Той допълни, че помощник-генералният секретар на НАТО по политическите въпроси Гюнтер Алтенбург ще обсъди предложенията с руският заместник-външен министър Евгений Гусаров на 4 март в Москва.

Руската подкрепа за САЩ след терористичните нападения в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември затопли отношенията между президентите на двете държави Владимир Путин и Джодж Буш.

СЪМНЕНИЯ

След затоплянето на отношенията между враговете от времето на Студената война, оплакването на Русия, че няма глас в Постоянния съвет Русия-НАТО беше взето под внимание. Миналия ноември британският премиер Тони Блеър предложи новото партньорство между Москва и Северноатлантическия съюз да бъде във формат 20, а не в досегашния формат "19+1". Това означава, че Русия да има право на глас по въпроси, простиращи се от борбата срещу тероризма до контрола върху разпространението на оръжия за масово унищожение.

Обсъждането на проекта е отложено за срещата в Исландия, заради опасенията, че той ще даде право на вето на държава, която не членува в алианса. Дотогава стратезите на НАТО ще се опитват да измислят механизъм за установяване на по-тясно сътрудничество с Москва без това да попречи на 19-те държави членки да вземат решенията си независимо.

Според дипломати Москва е предложила създаването на съвет от 20 отделни държави, който да се занимава с част от въпросите, свързани със сигурността.

"Идеята е това да не бъде съвет НАТО-Русия, а съвет от 20 държави", заяви един дипломат. "Това обаче съвсем не е приемливо, защото 19-те членки на НАТО трябва да има правото да обсъждат отделно някои въпроси. В противен случай това би бил краят на алианса".

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОБЛАСТИТЕ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО

Друг спорен въпрос, който трябва да бъде разрешен преди срещата в Исландия се отнася до темите, които ще бъдат обсъждани в новия съвет. Говорителят на НАТО Ив Бродьор заяви, че списъкът от теми ще бъде ограничен от самото начало, за да не се стига до конфронтации. "Може да се очаква списъкът да нарасне с времето, когато хората започнат да си имат доверие и намерят общи точки". Той се опита да отклони въпроса за руското предложение и допълни, че Алтенбург ще замине за Москва, само при наличието на общи теми за обсъждане.

Бродьор също така оправерга информациите, че съществува връзка между подобрените отношения с Русия и плановете за разширяване на НАТО на Изток, което ще доведе алианса на територията на бившия Съветски съюз, ако трите балтийски държави станат негови членки.

Очаква се на срещата на НАТО в Прага през ноември до седем бивши комунистически държави от деветте кандидатки за членство да бъдат поканени да се присъединят към отбранителния съюз.

Въпреки това Путин намекна, че няма да се противопоставя на разширяването на алианса, ако отношенията със страната му бъдат поставени на здрава основа.

Аналитиците твърдят, че Путин би имал трудности да поддържа прозападната политика, без да получи нещо в замяна, което да успокои скептиците в правителството и въоръжените сили. Те твърдят, че създаването на Съвет Русия-НАТО може да бъде неговата награда, както стана при създаването на Постоянния съвет Русия-НАТО през 1997 г., когато първите държави от Варшавския договор бяха поканени да се присъединят към алианса.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.