Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът за сигурност да гласува всеки случай за съдене на сини каски от МНС

0 коментара

Съединените щати предложиха на съюзниците си в Съвета за сигурност на ООН компромисен проект във връзка с евентуално изправяне на сини каски пред Международния наказателен съд /МНС/, предаде агенция Франс прес.

САЩ предлагат всеки случай на изправяне пред МНС на участник в миротворческа мисия на ООН да бъде подчинен на резолюция на Съвета за сигурност.

Подобно решение, ако бъде прието, ще навреди на независимостт и безпристрастността на съда, коментира веднага пред АФП един от привържениците на създаването на съда Ричард Дикър.

Американската делегация разпространи текста сред останалите четири постоянни членки на Съвета за сигурност - Китай, Русия, Франция и Великобритания, и трябва официално да го представи на съвета през следващите часове, според дипломатически източници.

Дипломати от Съвета за сигурност на ООН обаче изразиха скептицизъм, че ще се намери компромисно решение, което да позволи американските миротворци да получат имунитет по отношение на Международния наказателен съд. Поради това, са заявили дипломати от ООН, най-вероятно ще започне подготовката за изтеглянето на мисията на ООН в Босна, предаде Ройтерс.

Според източниците на агенция Ройтерс посланиците на ЕС в ООН са обсъдили въпроса на среща днес сутринта и са решили, че най-добрият път за момента е да се започне планиране на по-ранно поемане на отговорността за мисията от силите на ЕС. Тези сили трябваше да заместят сегашните международни полицейски сили в края на годината.

Британският посланик в ООН Джеръми Грийнсток потвърди, че няма признаци мнозинството от членовете на Съвета да променят позицията си към искането на САЩ американският състав в мироопазващата мисия на ООН да бъде освободен от съдебно преследване. Британският посланик каза, че Съветът ще реши на 3 юли да разгледа възможностите. Ако мисията приключи, една възможност е ЕС по-бързо да поеме задълженията на мисията на ООН по обучението на босненските полицейски сили. В този случай изтеглянето на мисията на ООН ще бъде забавено, за да може ЕС да поеме функциите ѝ.

Посланиците на САЩ, Великобритания, Китай, Русия и Франция - петте постоянни членки на Съвета с право на вето, се срещнаха вчера сутринта веднага след заседанието на съвета на ООН, състояло се при закрити врата. Според дипломатически източници изглежда мисията в Босна може да се прекрати, защото останалите членове на Съвета за сигурност не могат да се съгласят с искането на САЩ. Това би означавало, че мисията, съставена от около 1700 международни полицейски инструктори, включително 46 американци, ще бъде изпратена вкъщи, а задачата да обучава босненските полицейски сили ще бъде предоставена на ЕС шест месеца преди датата, на която ЕС трябва да поеме тази функция. Съветът за сигурност трябва да даде също нов мандат на силите за стабилизиране в Босна /ЕСФОР/, които наброяват 18 500 военнослужещи, включително 2000 американци. НАТО и други участници определят продължителността на мисията на ЕСФОР.

Източниците твърдят, че дискусиите за съдбата на ЕСФОР и мисията на ООН ще се водят между столиците, а не в Съвета за сигурност в Ню Йорк, където посланици чакат инструкции от страните си. Дипломати казват, че има правен спор за това дали ЕСФОР да останат. Те бяха създадени с Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на етническия конфликт в Босна и Херцеговина със съгласието на Съвета за сигурност на ООН. Дипломатите се затрудниха да обяснят какво ще стане с ЕСФОР ако съветът не поднови мандата им на 3 юли.

Ханс Корел, помощник-генерален секретар по правните въпроси на ООН, се срещна със Съвета за сигурност вчера сутринта и каза, че проблемът е твърде сложен, за да бъде решен в рамките на ООН. Разбира се, има връзка между Дейтънското споразумение и Съвета за сигурност, но аз не бих могъл да кажа повече, каза Корел пред репортери. Той добави, че има точни указания за задълженията на Съвета във връзка с мандата на ЕСФОР. Дипломати отбелязват обаче, че Дейтънското споразумение може да осигури база за оставането на ЕСФОР в Босна и Херцеговина без нов мандат от Съвета. Те казаха, че според Гърция, Великобритания, Финландия и Ирландия, които имат военни контингенти в ЕСФОР, Дейтънското споразумение е достатъчно, за да позволи техните сили да останат в Босна.

От своя страна Босна обяви, че търси двустранни решения със страните членки на мисията на ООН в Сараево. Всички страни членки на мисията тук изразиха готовност да търсят двустранни решения на сегашната ситуация в случай, че не се намери многостранно решение, каза босненският външен министър Златко Лагумджия, цитиран от АФП. Босненското външно министерство е в контакт със страните членки на ООН, Европейския съюз и НАТО, за да намери нова форма на международен ангажимент в Босна до времето, когато Европейският съюз поеме задачата, добави той. Лагумджия посочи необходимостта да се намери решение, защото радикалните националистически сили в страната могат да се възползват от ситуацията.

Американският държавен секретар Колин Пауъл увери вчера Лагумджия, че САЩ няма да изтеглят мироподдържащите си сили в състава на НАТО от Босна, предаде Ройтерс. Пауъл се обадил лично на Лагумджия, за да разпръсне съмненията, че САЩ ще изтеглят войниците си от силите на НАТО ЕСФОР.

Югославският външен министър Горан Свиланович предупреди за опасността от предсрочно изтегляне на американските сили от Босна и от Косово, което по думите му може да дестабилизира Балканите.

Американските условия за участие на техни войници в мисиите на ООН и искането те да имат имунитет пред Международния наказателен съд поставя под въпрос съществуването на тези мисии, каза Свиланович по време на посещение в Нови Сад. Американското изтегляне не би било добро и всички, които заседават в Съвета за сигурност, трябва добре да помислят, посочи Свиланович и добави, че в случай на американско изтегляне Европейският съюз ще бъде задължен да гарантира сигурността в района

През последните седмици с наближаването на датата 1 юли, когато МНС в Хага влезе в действие, САЩ поискаха американските миротворци да се ползват с имунитет от преследване от МНС, чиято сфера на действие е по отношение на военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид.

В неделя САЩ изпълниха предупреждението си и наложиха вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, с която се удължаваше с 6 ме сеца мандата на мисията на ООН в Босна. Това стана, след като не бе изпълнено искането на Вашингтон да се внесе поправка, освобождаваща американските военни от отговорност пред новосъздадения Международния наказателен съд. Малко по-късно беше постигнато временно споразумение за удължаване на манадата на мисията на ООН в Босна със 72 часа, през които да се търси компромисно решение.

Съветът за сигурност трябва да обсъди днес за последен път обстановката, възникнала вследствие на американското вето върху подновяването на мисията на ООН в Босна до края на годината. Мандатът на мисията на ООН в Босна изтича в полунощ тази вечер /07.00 ч. на 4 юли/, ако не бъде подновен от Съвета.

Неясната ситуация около бъдещето американското участие в мироопазващи мисии може да постави под въпрос и бъдещето на мисиите на НАТО в Босна и Косово ЕСФОР и КейФОР, коментира АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.