Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът за сигурност да сезира Международния наказателен съд, поискаха палестниците

0 коментара

Бомбардировката в Газа е военно престъпление, което попада под юрисдикцията на Международния наказателен съд, заяви палестинският представител Насър ал Кидва в писмо до председателя на Съвета за сигурност но ООН, цитирано от АФП. Писмото е изпратено часове преди началота на извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН, което беше свикано вчера по искане на арабските държави. Арабските държави поискаха да се обсъди израелската бомбардировка в понеделник, когато ракета порази жилищна сграда в Газа, при което загинаха 15 души, 9 от които деца.

Въздушното нападение в Газа е "първото очебийно военно престъпление на израелските окупационни сили след влизането в сила на Международния наказателен съд", пише палестинският дипломат и настоява "да бъдат взети мерки виновниците да бъдат изправени пред правосъдието".

За първи път се отправя подобно искане за сезиране на Международиня наказателен съд, който влезе в действие на 1 юли, отбелязва агенцията. Според анонимен източник от съда в Хага, цитиран от АФП, Съветът разполага теоретично с възможността да сезира съда, ако прецени, че престъпления, попадащи под мандата му, са били извършени при нападението в Газа.

Юрисдикцията на съда обхваща само страните, ратифицирали Договора от Рим от 1998 година за учредяването му. Израел го е подписал, но не го е ратифирицирал. Съдът е компетентен и по случаи, засягащи държави, които не са ратифицирали договора, ако бъде сезиран от Съвета за сигурност на ООН.

В случая с въздушния удар в Газа съдът може да упражни юрисдикцията си и ако някоя от жертвите има паспорт от страна, ратифицирала договора, която също може да подаде иск.

Вчера започна извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН, на което по искане на арабската група се обсъжда израелското ракетно нападение в Газа. Арабската група е подготвила проекторезолюция, в която се осъждат действията на Израел и се настоява да бъдат приложени предишните резолюции на Съвета за сигурност, свързани с арабско-израелската криза. Представителите на арабските настояват СС да приеме резолюция "за незабавно изтегляне на израелската армия от палестинските градове".

По време на обсъждането всички членове на СС разкритикуваха Израел за нападението в понеделник, при което загинаха 15 души загинаха, а над 140 бяха ранени.

Представителите на членовете на СС посочиха, че подобни действия рискуват да провалят усилията за умиротворяване на района.

Европейските посланици в СС също нарекоха израелското нападение в Газа неоправдано и посочиха, че то рискува да провали мирните усилия. Към критиките си присъедини и Индия.

Заместникът на израелския представител в ООН Аарон Якоб изрази съжаление за невинните палестински жертви, но заяви, че израелската операция е била провокирана от неспособността на палестинската власт да спре един от "най-бруталните терористи" Салах Шехаде, мишена на нападението. Аарон Якоб призна, че израелските сили не са оценили правилно размера на "съпотстващите поражения". Той заяви, че Израел не би предприел акцията, ако предварително е било ясно, че цивилни ще пострадат.

По-рано израелският външен министър Шимон Перес обеща, че страната му ще проведе разследване, след което ще направи нужните изводи. Той обеща да продължи разговорите от последните седмици с представители на Палестинската власт, наречени от него "умерени", за да се постигне споразумение за облекчаване на ежедневието на 700-те хиляди палестинци в окупирания Западен бряг.

Ние се борим с терора, а не с палестинския народ, добави Перес.

Повечето оратори на разискванията в СС на ООН потвърдиха правото на Израел за самозащита, но никой не одобри последната бомбардировка в Газа.

Американският представител Джон Негропонте заяви, че страната му ще се противопостави на предложената резолюция, като изтъкна, че освен израелските военни операции СС трябва да обсъжда действията на Хамас, Ислямски джихад и други "палестински терористични групировки".

Същевременно Негропонте напомни думите на президента Буш, че акцията в понеделник не допринася за установяването на мира.

Нито един от членовете на СС на ООН не подкрепи искането на палестинския представител за сезиране на Международния наказателен съд. Според дипломати, цитирани от АФП, само страна член на ООН може да сезира СС, а Палестинската власт не е държава, поради което има юридически пречки за задействане на МНС.

Западни дипломати коментираха за АФП, че очакват да края на седмицата да се постигне общоприемлив текст на резолюция на СС на ООН за Близкия изток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.