Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съвети към новите министри

0 коментара

След последните промени в правителството е логично да си зададем въпросa - какво да очакваме от новите министри. До изборите има около четири месеца, които могат да се използват за реформи. Например в Естония са направени изключително съществени реформи за около шест месеца, така че за тези четири месеца при добро желание би могло да се свършат доста положителни неща.

В тази връзка представяме някои препоръки от страна на Института за пазарна икономика.

Към министъра на енергетиката - Мирослав Севлиевски:

1/ Либерализиране на отрасъла. Отпадат ограниченията за износ и внос и строеж на нови мощности. Вносът на ток може да се окаже много по-евтино решение от изграждането на нови мощности, но това може да покаже само пазарът. Ниски разходи за стартиране на бизнес.

2/ Приватизация. Продават се ТЕЦ-овете и ВЕЦ-овете, без ангажименти за закупуване на електричество на фиксирани цени. Приватизира се и АЕЦ "Козлодуй".

3/ Проектът за АЕЦ "Белене" се предлага на частни инвеститори без държавни гаранции и без ангажименти за закупуване на електроенергия. За целта изградената вече площадка се продава на търг. Това е най-непосредствената задача на министъра, защото този договор се очаква да бъзе подписан буквално до няколко дни. Досега пред обществото не е представен анализ на ползите и разходите от проекта, което хвърля основателни съмнения върху неговата ефективност.

Към министъра на земеделието - Нихат Кабил:

1/ Продажба на "Булгартабак" през фондовата борса, като всички предприятия се листват и продават поотделно на борсата.

2/ Оптимизиране на персонала на министерството - за пример можем да посочим Нова Зеландия, където в Министерството на земеделието работят само 70 човека /в България са над 20 хиляди/.

3/ Премахване на субсидиите за земеделие и тютюн - те изкривяват пазара и задържат ресурси в неефективни дейности.

4/ Спиране на проекта за създаване на държавна монополна горска компания, която би влошила използването на ресурсите.

5/ Либерализация на горския сектор, премахване на всички регулации и (временно) въвеждане на една-единствена регулация - за всяко отсечено дърво да се посади едно ново.

Към министъра на икономиката - Милко Ковачев:

1/ Намаление на персонала на министерството

2/ Бърза и прозрачна приватизация

3/ Отмяна на всички протекционистични мерки и въздържане от нови такива

4/ Намаление на лицензионните режими и пречките пред бизнеса

5/ Прилагането на европейските директиви да става по най-малко утежняващия бизнеса начин - конкретно това може да се приложи при проекта на закон за потребителския кредит

6/ Приватизация на последната държавна банка - Насърчителна банка и приватизация на Българската агенция за експортно застраховане

7/ Прозрачност и конкурентност при обществените поръчки, включително публикуване в интернет на всички оферти за всички обществени поръчки, както и на всички анекси след спечелването на поръчките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.