Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделки за 225 млн. евро с бизнес имоти у нас за 9 месеца

Придобивания на доходоносни имоти движат пазара

0 коментара
Сделки за 225 млн. евро с бизнес имоти у нас за 9 месеца

Сделки с бизнес имоти за 225 млн. евро са сключени през деветмесечието на 2016 г. Това показва проучване на консултантската компания за бизнес имоти "Фортън", представено по време на конференцията "Оценки и инвестиции в недвижими имоти" в София.

Пазарът е доминиран от придобивания на доходоносни активи за разлика от 2015 г., когато основният акцент бяха земята и подценените имоти, коментира изпълнителният директор на компанията Михаела Лашова. Според нея това е добра предпоставка за навлизането на големи международни инвеститори, които в момента са активни в страни от региона като Унгария и Румъния.

Проучване на инвеститорските нагласи, проведено сред членове на Кралския институт на лицензираните оценители (Royal Insitute of Chartered Surveyors - RICS) в края на 2015 г., също показва положителни очаквания към България, както по отношение на потенциала за ръст на наемните нива, така и на инвестициите.

"В сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа България все още има да наваксва като нива на наеми и капиталова стойност на имотите, но пазарът е все по-атрактивен, както за международните инвеститори, така и за финансиращите институции, което е предпоставка за нови придобивания на бизнес имоти", прогнозира Лашова.

Придобиването на хотели доминира на пазара на бизнес имоти

Към момента сделките с доходоносни активи – хотели, офис сгради, търговски и индустриални площи, формират близо 70% от обема на сделките за първите девет месеца на годината. Основният дял се пада на придобиванията на хотели.

Важно условие това оживление да продължи и през следващите години обаче е запазване на икономическия растеж и на стабилността в политически и икономически план.

Прозрачността е ключова за всеки пазар на имоти, тъй като го прави по-разбираем за инвеститорите, посочи Мартин Веермюлен, директор на RICS за Европа и Русия, който беше сред ключовите говорители в конференцията.

"Светът става все по-глобален, хората пътуват повече, търсят работа на различни места, нарастват международните транзакции. Но много инвеститори се чувстват несигурни, когато навлизат на нови пазари, защото не познават местната среда, култура и бизнес практики", каза Веермюлен. Според него важна роля за разбирането на местните пазари имат международните оценителски стандарти. По тази причина международните практики за измерване на площи ще стават все по-значими при оценките на имоти, тъй като помагат да се преодолеят различията и да се "сравняват ябълки с ябълки".

Стрес тестовете на банките – предизвикателство и за оценителите

По време на дискусията представители на оценителския бизнес, банките и одиторски компании обсъдиха приключилата тази година оценка на качеството на активите в банковата система, т.нар. "стрес тестове".

По всеобщо мнение те са били предизвикателство за всички участници на пазара, като най-сериозен проблем при оценките на активи са били кратките срокове, липсата на достоверна информация за имота и на адекватни пазарни аналози, както и често пъти невъзможността да се правят огледи на място.

Според председателя на Камарата на професионалните оценители Никола Кедов с оживлението на имотния пазар, оценките, свързани с банково финансиране, придобиват все по-голяма тежест. Темата за прозрачността и прилагането на добрите практики ще става все по-важна за оценителската професия, смята той.

Според Михаела Лашова въпросите за етиката и конфликта на интереси са актуални във всички европейски страни и в този план откритият диалог между всички участници в процеса на оценяване ще става все по-важен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.