Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС чертае дясната си политика в образованието

0 коментара

Каква дясна политика да провежда СДС в сферата на образованието, за да се превърне то в национален приоритет. С тази тема сините сложиха начало на серия от дискусии по принципната си програма. Над 200 души - партийни функционери и представители на граждански организации, се събраха в зала 10 на НДК за дебата. Дойдоха депутати от ОДС, членове на Националния съвет, бивши министри, учители от средните училища, университетски преподаватели, ректори, експерти, граждани.

Дискусията за образованието не е тяснопартийно занимание, а гражданско и национално, заяви при откриването на форума лидерът на СДС Надежда Михайлова. Два са, според нея, основополагащите принципа на образованието -

защита на българската национална идентичност и общочовешките ценности,

защита на родолюбието и отвореността към света. Михайлова подчерта три характеристики на образованието, които трябва да бъдат постигнати - стабилност в приемствеността на институциите; достъпност, качество и равнопоставеност; както и участие на гражданското общество.

Лидерът на СДС акцентира върху младите хора, които трябва да станат партньори в образователния процес, а не само обекти. Според Михайлова, не само на училището трябва да се делегират отговорностите по възпитанието на децата, но и родителите да поемат задълженията си.

Образованието е фактор за успеха на икономиката

изтъкна в приветствието си към форума Вулф Броке, ръководител на бюрото на фондация "Конрад Аденауер" в България. Бизнесът е по-успешен в онези германски провинции, в които образователната система функционира добре, подчерта Броке, като посочи за пример Бавария.

"Успехът не започва с парите, а в главите, в съзнанието. Идеална комбинация е инвестиция на пари в мисленето", каза Броке. Той заяви, че образователната реформа в България трябва да инвестира повече в мисленето и по-малко в бюрокрацията, за да направи страната ни скок към модерен живот.

Ако политиците мислят до следващите избори, държавниците за следващите поколения, то Милен Велчев не прави нито едното, нито другото, заяви председателят на "Интернет общество" Вени Марковски и цитира писмо на Велчев до ректора на Софийския университет, в което се казвало, че образованието не е държавен приоритет. Трябва да се прави разграничение между харчене и инвестиране, за да не стане България информационно гето, каза още Марковски. Като пример за харчене той посочи решението на правителството Скаскобургготски да плати 13 милиона долара за софтуер на Майкрософт, който вече притежавал. Тези пари се равнявали на 26 000 компютъра, докато през 2001 година министрите не намерили пари за 3 000 компютъра за средните училища.

България е единствената страна в Европа без ясна образователна концепция

според Румен Велчев от център "Отворено образование". Според него принципите на дясната политика в образованието са: децентрализация и повишаване на ролята на училищното самоуправление, ясни стандарти, деполитизация, скъсване с популизма и ролята на гражданските организации. Велчев разкритикува управлението на СДС, което за 4 години не успяло да създаде силна гражданска инфраструктура в лицето на ученически организации, родителски асоциации, училищни настоятелства. Представителят на център "Отворено образование" отправи критики и към учителите, които трудно променят стереотипите си и често се страхуват да поемат отговорността по избора на учебен план или учебници, по участие в разработката на методики и в повишаване на квалификацията си.

Според Ива Пушкарова, 5 курс студентка по право,

моралът е основен проблем като цяло в образователната система.

Преподавателите във ВУЗ гледали на работата си като на странични занимания, студентите не били мотивирани, защото обществото ги изпращало в университетите да учат занаят, а не да се изграждат като пълноценни личности.

Срещу корупцията в образователната система се изказа проф. Стефановски от БАН. Според него матурите вече ще се купуват в малките градове, след като са достатъчни за прием във ВУЗ.

Камен Велев, председател на Съвет на ректорите, обърна внимание върху факта, че образованието вече е транснационален пазар. Световната търговска организация обмисля да въведе отделна глава "Образование" като услуга. Университетите в САЩ, Канада, Австралия чакат този момент и се готвят с цялата си финансова мощ, заяви Велев.

Кметът на Монтана Златко Живков поиска СДС да изготви единно отношение към нормативните документи в образованието - към закона за просветата, към подзаконовите актове. Той изказа против това местните власти да са единствените носители на лоши новини за учителите, имайки предвид съкращенията и ниските заплати. Живков се обяви за

споделена отговорност по финансовите въпроси между властите

и то не само на книга.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.