Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС: Филчев участва в сценарий за дискредитиране на ОДС

0 коментара

Искането на главния прокурор за снемане на имунитета на народния представител от ОДС Никола Николов е част от отдавна прилаган сценарий за дискредитиране на ОДС, смята Националният съвет на синята партия.

В специална декларация СДС обяви, че опитите да бъде използвана прокуратурата за политическа разправа е недопустима употреба на институция, призвана да защитава закона, справедливостта и гражданските свободи.

Едновременно с това, Националният съвет на СДС отхвърли предложението на Едвин Сугарев партията да поиска оставката на главния прокурор Никола Филчев. Пред колегите си той мотивирал своето предложение с моралния апел на Висшия съдебен съвет, който преди време поиска оставката на Филчев. Предложението дори не е подложено на гласуване, обясни Сугарев пред журналисти.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова аргументира това с принципната позиция на СДС, залегнала и в декларацията, че съдебната система не бива да се намесва в политическата, както и политическата да не се меси в работата на съдебната. "Както кадровите промени, така и решението за оценката на работата на прокуратурата се дават от ВСС, а не от политически сили", заяви тя.

Самият Едвин Сугарев съобщи след края на заседанието, че аргументът на мнозинството да не се приеме предложението му бил, че журналистите не очаквали сините да поискат оставката на Филчев.

На въпрос откога е сценария за политическата дискредитация на СДС и кой е сценаристът, Михайлова посочи пред медиите, че през последните две години е имало поредица от обвинения срещу сини лидери, които не довели до резултати. Във всяка демократична държава съдът се произнася има ли или няма вина, отместването във времето на това произнасяне и тиражирането на всякакви внушения е включване на съдебната система в политиката в България, което е недопустимо, заяви тя.

Михайлова отказа коментар кой употребява Филчев.

Националният съвет е възложил на контролния съвет на СДС да се запознае с мотивите към искането на главния прокурор за снемане имунитета на Никола Николов. Сините отново повториха, че ще настояват за създаването на временна парламентарна комисия, която да проучи мотивите на прокуратурата, преди парламентът да гласува за имунитета на Николов. Михайлова заяви, че парламентът трябва внимателно да проучи аргументите за свалянето на имунитета на Николов, за да не се разгорят подобни страсти, каквито депутатите показали по време на дебата за имунитета на Венцислав Върбанов. Подобно поведение е вредно за политическия живот, каза Михайлова.

Новината за този ход на прокуратурата дойде незабавно след подписка на група граждани за оставката на главния прокурор. Едновременно с това от прокуратурата съобщиха за искане на друга (анонимна засега) група граждани, която поискала делото "Сапио" срещу Иван Костов да се гледа наново. Следователят по делото обаче каза, че давността по него е изтекла и че самият той го е приключил със заключение за липса на престъпление.

Съдебната система е изцяло блокирана от главния прокурор Никола Филчев, заяви след заседанието на НС на СДС Едвин Сугарев. Според него като националноотговорна политическа сила, СДС не трябва да си заравя главата в пясъка.

Преди време в писмото си до председателя на НС Огнян Герджиков, Едвин Сугарев написа, че феноменът Филчев е възможен в България, заради политиците, които се страхуват от него. В няколко интервюта той подчерта, че му липсва подкрепата на синята партия в двубоя му с Филчев, но пък смята, че подобни действия се правят не от страхливци.

На въпрос на mediapool.bg дали в СДС има политици, които се страхуват от Никола Филчев, Надежда Михайлова днес не даде конкретен отговор и измести въпроса към управляващите, които според нея се страхували от съда, от прокуратурата и от избори включително.

Сугарев бе принуден да напусне НИС на СДС през лятото на м.г. заради призива си СДС да се извини за избора на двама главния прокурори - бившия Иван Татарчев и настоящия Никола Филчев. Днес бившият шеф на парламента Йордан Соколов е заявил пред Националния съвет, че няма участие в избора на Филчев - нещо, в което Едвин Сугарев не вярва.

Веднага след като му бе поискан имунитета, и депутатът Николов побърза да каже, че зад атаките срещу него на главния прокурор стояло юридическото лоби в СДС, което включва освен Йордан Соколов, депутатът Димитър Абаджиев и техни колеги от предишната парламентарна група на сините. Още миналата седмица Сугарев прогнозира, че с поискания имунитет на Николов главният прокурор цели да отвлече вниманието от проблемите, свързани със самия него, както и да внесе разцепление в редиците на СДС.

Помолена за коментар на вчерашното твърдение на лидера на БСП Сергей Станишев, че случаят "Гном" е политическа провокация на СДС, Михайлова каза, че "Гном" е създаден не от, а срещу СДС. "Очевидният инициатор на този сценарий е вътрешният министър и разбира се, шефът на НСС ген. Чобанов. Ние очакваме вътрешният министър да поеме политическата отговорност за този сценарий. Всички останали версии, които в момента се нароиха, целят да отклонят вниманието на обществото от реалната вина по случая", подчерта Михайлова.

Лидерът на СДС не била изненадана от вчерашната среща на БСП с ръководството на МВР и НСС. "Очевидно БСП иска да кадрува в службите и това е още едно доказателство, че те без службите не биха имали куража да се явят на избори и да дойдат на власт. Смятам, че подобни промени в службите и закон за спецслужбите като част от програмата за членството в НАТО, трябва да бъде обсъждана в пленарна зала и в съответните парламентарни комисии, а не в совалки между политическата централа на БСП и ръководството на МВР", допълни Михайлова.

НС на СДС днес прие правила за издигане на кандидати на синята партия за кметове и общински съветници в предстоящите тази есен местни избори. Откритост, демократичност и конкурентност са основните принципи, по които СДС ще избира своите представители за местната власт, каза зам.председателят на СДС Екатерина Михайлова. Всеки член на СДС може да се кандидатира за участие в местната власт и това е откритостта. Демократичността се изразява в това, че всеки кандидат трябва да спечели доверието на общинския съвет и общото събрание на съответната организация, за да тръгне да печели по-голямо доверие сред гражданите. Конкурентността е в надпреварата между двама и повече кандидати за едно място. Екатерина Михайлова подчерта, че тези правила важат само за членовете на СДС и не се отнасят за непартийните номинации от инициативни комитети и граждански организации, с които синята партия ще си взаимодейства. До 10 февруари областният съвет на СДС и НИС ще изработят изискванията към сините кандидати в София, съобщи още зам.лидерката.

Помолена за коментар на заявеното от БСП, че ще вади кирливите ризи на Стефан Софиянски в рамките на предизборната кампания в столицата, лидерът на СДС Надежда Михалова каза, че БСП не може без компроматна война преди избори. Тя повтори, че често се вижда и със Стефан Софиянски, с когото не били противници, въпреки че са лидери на различни политически сили. Нямало драма в различните им оценка на политическата ситуация в страната, подчерта Михайлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.