Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС и БСП отказаха да одобрят сделката за външния дълг

0 коментара

Със скандал парламентът одобри операцията по преструктуриране на външния дълг, предлагана от правителството. Депутатите от ОДС и Коалиция за България напуснаха пленарната зала и отказаха да участват в обсъжданията и гласуването. Предстоящата замяна на брейди книжа с облигации в евро и долари бе подкрепена от 124 депутати от НДСВ и ДПС.

В началото на обсъжданията и от дясно, и от ляво поискаха дискусията и гласуването да бъдат отложени и депутатите да имат повече време да се запознаят със становищата на парламентарните комисии, преди да вземат своето решение. И от ОДС, и от Коалиция за България обясниха, че заседанията на комисиите са проведени вчера следобед и едва днес сутринта депутатите са получили становищата.

Народните представители трябва да са сигурни, че операцията няма да наруши интересите на държавата, протестираха и от дясно, и от ляво. НДСВ обаче твърдо настояваше решението за дълга да бъде взето от парламента още днес и на първо, и на второ четене, за да може операцията по замяната да стартира. След размяна на остри реплики депутатите от ОДС и Коалиция за България напуснаха пленарна зала и отказаха да обсъждат ратификацията на договора.

Мирослав Севлиевски обвини колегите си, че бягат от дебата по същество за преструктурирането на дълга и го обръщат в процедурни прения. Днешният дебат е всъщност дебат за дълговете, натрупани от управлението на Тодор Живков, за замяната на позорните брейди книжа. Преструктурирането на дълга е най-яркият пример за модернизацията на България, заяви Севлиевски.

През това време в кулоарите Атанас Папаризов от БСП коментира, че не може такава трансформация на външния дълг да не се придружава от разчети за икономическото развитие на страната. Необходим е анализ, който да прогнозира дали България ще е в състояние да посрещне увеличените плащания през 2013 и 2015 г. в резултат на трансформацията, или ще трябва да взима нови заеми, аргументира се Папаризов.

От ОДС пък заявиха, че никой не може да каже със сигурност дали в резултат на операцията България ще плаща повече или по-малко по външния си дълг, но със сигурност ще спечелят банките комисионери.

Муравей Радев каза, че не е убеден в изгодността на операцията, защото всички хипотези на министерството на финансите се базират на предположения. Според него брейди облигациите са били подходящо разсрочени във времето и лесни за обслужване. Бившият министър на финансите каза, че операцията трябва сериозно да се дискутира на експертно ниво.

Той смята, че не е основателен доводът на министъра на финансите, че се спестяват плащания по главницата в размер на 670 млн.щ.долара през следващите девет години, защото тази сума ще трябва да се изплати наведнъж при падежа на новите книжа през 2013 и 2015 година.

Според Радев безспорни са единствено печалбите на инвестиционните банки посредници и на притежателите на български облигации, които са купили книжата на цена от 70 -75 цента за долар, а сега ще ги заменят на цена от 90 цента за долар.

Муравей Радев нарече "може би вярно" объркването преди 8 месеца Милен Велчев, когато на въпрос той му отговорил, че поставя интересите на бившите му работодатели от "Мерил Линч" над тези на България. Бившият министър на финансите припомни, че неговият екип е изкупувал дълг на цени под 75 цента, докато сега се прави обратно изкупуване на 78-80 цента.

Само латиноамерикански държави досега са заменяли брейди-та с еврооблигации, дори Полша не си позволи да направи такова нещо, каза бившият финансов министър Муравей Радев.

От ОДС заявиха още, че ако парламентът днес одобри операцията, ще сезират Конституционния съд.

Министърът на финансите Милен Велчев отново защити операцията. Според него, с нея България тръгва по пътя на модернизиране на дълга, защото се заменят Брейди книжата, символ на фалита на България в началото на 90-те, с нови облигации.

Заместник-министърът на финансите Красимир Катев изрази надеждата си, че президентът Георги Първанов ще подпише решението на парламента и след това то ще бъде публикувано в държавен вестник. Според него самото осъществяване на операцията ще отнеме между две и шест седмици.

Катев каза, че замяната трябва да се извърши максимално бързо, защото всеки ден забавяне дава възможност на инвеститорите да се подготвят и ползите за България намаляват с 10-15 млн.щ.долара дневно. При официалното представяне на операцията от финансовото министерство заявиха, че ползата от нея за България се изчислява на 110 млн.долара. Малко по-късно финансовият министър Милен Велчев уточни, че полза от операцията ще има винаги, но времето е пари и затова е по-добре да се бърза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.