Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС канят десните партии да изработят общ образователен модел

0 коментара

Ден преди началото на новата учебна година, СДС и ДСБ успоредно акцентираха върху образователните проблеми пред медиите. СДС покани десните партии на среща за образованието, а ДСБ определи като управленски хаос сегашната ситуация в сектора.

СДС кани десните партии да обсъдят проблемите в образованието

СДС обяви, че ще покани десните и десноцентристките партии на среща, на която да изработят общи десни политически принципи на образователната политика, които да оформят десния модел за реформа на образованието. Това съобщи Младен Влашки пред журналисти след заседание на НИС на партията.

По повод прогнозата на лидера на ПГ на НДСВ Станимир Илчев, че е възможно СДС да не влезе в следващия парламент, говорителят на синята партия Николай Младенов коментира, че се надява Илчев да не се е разболял от най-опасната болест за българските политици да се говори наизуст. "Нека всяка политическа сила да се грижи за собственото си представяне на следващите избори, а не да занича в купичката на другарчето," посъветва Младенов.

Влашки уточни, че ако бъде постигнат консенсус на предстоящата среща на 11 октомври, СДС ще разговаря и с центристките и левите партии с аргумента, че идеите трябва да прераснат в законодателни инициативи.

До дни покани ще получат БЗНС-Народен съюз, Демократическата партия, "Гергьовден", ССД на Стефан Софиянски, ДСБ на Иван Костов, ВМРО-БНД, РДП, БДФ, БДС "Радикали" на Евгений Бакърджиев, БЗНС "Никола Петков" и Либерален съюз, информира Влашки. Той разясни, че идеята е десните партии да започнат да си говорят по темите, които вълнуват обществото.

Не е ясно дали партиите, които ще бъдат поканени на срещата на десните през ноември, ще бъдат същите като поканените на образователната през октомври. "През ноември ще бъде обсъден политическият стремеж за дясно управление," разграничи инициативите Влашки.

Като десен принцип на СДС в сферата на образованието Младен Влашки определи тезата, че средствата, влизащи в образованието, не са средства за потребление, а инвестиция за бъдещето на държавата и нацията. Ние, въпреки че сме за равен старт и възможност за всички деца да развиват своите способности и уменията, не сме против възможностите за създаване на елит, защото елитът е това, с което България контактува с останалия свят, посочи друг десен принцип Влашки.

ДСБ: Кабинетът няма стратегия в образованието

40 млн. лв., заделени от бюджет'2001 от правителството на Иван Костов за осигуряване на компютри за всички училища в страната, не са усвоени по предназначение от сегашното правителство на НДСВ, а са използвани за други цели. Това е едно от доказателствата за липсата на приемственост и дългосрочна стратегия в образователната сфера от страна на управляващите, заявиха от Демократи за силна България. Ден преди началото на новата учебна година ДСБ представи своята оценка за тригодишната политика на кабинета в образованието. Според партията, оглавявана от бившия премиер Иван Костов, в тази сфера цари пълен управленски хаос, грубо администриране, липсва дългосрочна политика и се обслужват лични интереси.

Управленската политика в образованието през тези три години сериозно урони престижа на учителската професия, каза зам.председателят на партията Веселин Методиев. И двата екипа на министерството на образованието създадоха моменти на несигурност и нестабилност, допълни той.

Идеята на кабинета да върне безплатните учебници до четвърти клас е чисто популистки акт, който ще създаде условия за корупция в администрацията, подчерта бившият образователен министър Методиев. От ДСБ определиха като популизъм и въвеждането на задължителна предучилищна година, както и на училищно здравеопазване без да е осигурено необходимото финансиране.

От ДСБ виждат и отстъпление от НДСВ по инициативи на предишното управление за въвеждане на ранното чуждоезиково обучение, както и за гражданско образование в училищата. Няма решения по важни въпроси като квалификацията и преквалификацията на учителите, както и преодоляването на възрастовия проблем на университетските преподаватели.

Всички промени на Закона за народната просвета пречат на децентрализацията на средното образование, както и за реализирането на проектите по ФАР и усвояването на отпуснатите бюджети от Световната банка, които ОДС е стартирало, се казва в оценката на ДСБ.

Лансираната от НДСВ идея завършването на 10 клас да се признава за вид средно образование, Методиев определи като политическо невежество, с аргумента, че управляващите не познават действащото в момента законодателство.Законът за народната просвета и Законът за учебния план предвиждат средното образование да се завърши и без полагането на матура, за което се издава документ, припомни депутатът от ДСБ. От СДС пък коментираха, че предлаганите промени не отговарят нито на българската традиция в образованието, нито на европейската практика в момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.