Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС предлага по-ниска ставка и по-кратък срок за връщане на ДДС

0 коментара

Ставката на Данък добавена стойност да намалее от сегашните 20 на 18 %, а срокът за връщане на данъка да се съкрати от три на два месеца. Това предлага СДС в пакета от промени в данъчните закони, внесени в парламента и представени в петък от партията.

Измененията предвиждат още задължителният праг за регистрация по ДДС да бъде намален от 50 000 на 25 000 лева.

Мотивът на депутатите от дясната опозиция е, че размерът на ДДС в България е един от високите сред европейските страни.

Иван Иванов от СДС отбеляза, че към 31 юли бюджетният излишък е около милиард лева, като по-голяма част от тези средства се дължат на преизпълнението от данъци в приходната част на бюджета. Според сините, това дава основание да се помисли за радикална промяна в сферата на данъчната политика.

Пакетът промени, предложени от СДС, включва доста по-сериозни данъчни намаления за 2005 г. спрямо предварително обявените от правителството. Те няма да застрашат стабилността на бюджета, ако бъде повишена събираемостта на данъците и се намалят административните разходи на държавата, смятат от "Раковски"134

СДС ще предложат всички фирми по веригата зърно-брашно-хляб да бъдат регистрирани по Закона за ДДС, за да се преодолее нелоялната конкуренция в сектора. Според депутата Никола Николов, повече от 60% от хляба в България се произвежда и се продава от нерегистрирани лица.

СДС предлага данък печалба да падне от сегашните 19.5 на 10 процента, докато кабинетът предвижда намаление до 15 на сто. Друга идея е авансовите вноски по този данък да се правят на база на реалната печалба на фирмите за текущата година, а не отчитайки печалбата им за предходната година.

От дясната партия предлагат и двойно намаление на данъка върху даренията и спонсорството - от 20 на 10 процента.

Като възможна данъчна промяна бе лансирано и въвеждането на 10-процентен данък върху трансферите към офшорни фирми, както и намаляване на размера на патентния данък в малките населени места.

Предложенията на СДС за облагането на доходите на гражданите включват средно 5-процентно намаление на ставките по ДОД и въвеждането на семейното подоходно облагане.

Синята партия предлага минималната данъчна ставка за облагане на годишните доходи да стане 10 вместо сегашните 12 %, а следващите да са съответно 15, 20 и 25 %. Предложението за необлагаемия минимум е да се увеличи от 120 лв. в момента на 140 лева.

В преговорите с МВФ след седмица правителството ще защитава 130 лв. необлагаем минимум, 10% минимална и 24% максимална данъчна ставка и размерът на облагането на средните доходи да се понижи с 2 процента.

От СДС предлагат и опростена форма на семейно облагане, което вече бе обявено от правителството, че ще се въведе поетапно от догодина.

Предложенията в цифри на СДС са годишната необлагаема сума за едно дете да е 240 лв. годишно, а за две и повече деца - 540 лв.

От "Раковски"134 предлага още напълно да бъде премахнат данъка върху наследството, тъй като постигнатите приходи от него от 300 хил.лв. не покриват разходите по неговото администриране. Според депутатите от партията "хората се надлъгват с държавата", за да не плащат данъка.

Малко по-късно, в Пловдив финансовият министър съобщи, че се предвижда от догодина данък наследство да бъде отменен заради ниската му ефективност. Идеята вече е обсъдена във финансовото министерство и се очаква политическо решение.

Годишните постъпления от този данък са едва от 350 хил.лв., а административните процедури са доста неприятни за гражданите, каза Велчев, който откри новата сграда на местната териториална данъчна дирекция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.