Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС предлага по-ясен регламент за спиране на медии след скандала с "Ден"",N

0 коментара

Парламентът да прецизира процедурата за отнемането на лицензия и заличаване на регистрация на оператор, иска дясната опозиция. Предложените от нея консултации на всички парламентарни групи по тази тема, предизвикана от спирането на телевизия "Ден", обаче се провалиха. След като вчера НДСВ и ДПС отказаха участие с аргумента, че не могат да се бъркат в действията на независимия регулатор СЕМ, днес консултации отказаха и БСП, въпреки че са против спирането на кабелния оператор.

Емел Етем нахока българските медии, че защитавали германец

Българските медии направиха щит пред един водещ, който е германец, и атакуваха един български регулаторен орган. С това разграничение на етнически признак зам.-председателят на ДПС Емел Етем се изяви пред парламентарната медийна комисия, където се проведе дискусия за закриването на "Ден".

Решението на СЕМ да спре телевизия "Ден" бе предизвикано от сигнал на ДПС срещу едно от предаванията - "От телефон до микрофон", което според хората на Доган разпалвало етническа омраза. Всички медийни организации обаче единодушно оспориха решението на регулатора с мотива, че не може заради едно предаване да се спира цяла телевизия, и то по бързата процедура, без предварително обществено обсъждане преди прилагането на крайната мярка. Трима от деветимата членове на СЕМ също се въздържаха да подкрепят това крайно решение. Днес стана ясно, че водещият на въпросното предаване Ник Щайн го е подновил, само че в друга кабелна телевизия - "Скат". Според депутати от медийната комисия решението на СЕМ само е направило от един слаб водещ на едно лошо предаване, герой и мъченик в очите на обществото.

"Такива като този германец ги има и по другите медии и аз считам това за тревожно", добави Емел Етем. Подобни хора, според нея, били опасни за обществото, защото развивали фашизоидни идеологии, а близо 15% от българите, проявявали склонност да се доверяват на крайни лозунги и призиви.

Етем обяви, че скандалът около закриването на "Ден" е много лош знак към европейските ни партньори, защото в момент, когато членството на България в ЕС е забавено чрез обвързването ни с Румъния, ние не трябва да излъчваме послания от типа, че погазваме свободата на словото и на медиите.

"Как ще защитаваме интересите на българите в чужбина, ако не можем да осигурим равнопоставеност на малцинствата в България", попита разгорещено Етем.

Тя определи мирния етнически модел, който ДПС е създал, за най-добрия продукт на демокрацията и призова за дискусия, отлагана, по думите ѝ вече 14 години, относно мястото на всеки един в държавата. Само като си отговорим на този въпрос ще можем да застанем единни зад българските интереси, заяви заместничката на Доган.

От ДПС отново обявиха днес, че случващото се не е работа на политиците и че СЕМ е независим орган. ДПС не се припознава като виновник за скандала.

Според Етем, ДПС-Търговище се нуждае от адмирации, заради гражданската позиция, която е заело, като е изпратило декларация до СЕМ и е сезирало прокуратурата по случая, защитавайки демократичните ценности.

"Има съд. ДПС не може да е виновен само заради това, че е сезирал СЕМ за нарушението на закона от един кабелен оператор. Затова сме демократична страна, има си процедури по закон", коментира и депутатът Кемал Еюп.

Управляващите са "гузни и се страхуват"

Управляващите "се страхуват и че са гузни относно случващото се в медиите", заяви зам.-председателката на СДС Екатерина Михайлова пред репортери.

В същото време медийни експерти и юристи са единодушни, че Съветът за електронни медии (СЕМ) не е приложил коректно закона, заличавайки регистрацията на "Юнион телевижън", която разпространява телевизия "Ден". Това стана по време на организираната от Българската медийна коалиция (БМК) дискусия за етническата нетърпимост и медиите.

Екатерина Михайлова обясни, че на консултациите ОДС е искал да предложи да се изработи обща позиция за преразглеждане на решението на СЕМ за телевизия "Ден". Второто предложение на ОДС е да се постигне съгласие и за промяна на медийното законодателство с цел решенията за отнемане на лиценз и заличаване на регистрацията на оператори да се взимат по ясни процедури и правила. Въпросът е да предотвратим подобни своеволия в бъдеще, които регулаторният орган би могъл да насочи към една или друга медиа, обясни Екатерина Михайлова.

Може ли Доган да се отъждествява с цял етнос

Съдът ще реши правилността на решението за телевизия "Ден", обяви председателят на СЕМ Райчо Райков, който е член на съвета от квотата на ДПС - политическата сила, която сезира СЕМ за предаването.

В предаването на "Ден" не са допускани нарушения след 30 октомври, когато СЕМ глоби телевизията и възниква въпросът защо е наложена втората радикална мярка за закриване на оператора, посочиха експерти по време на дискусията. Райчо Райков отговори, че в последващите предавания имало нападки срещу лидера на ДПС Ахмед Доган, който бил наречен "политическа проститутка" и др. Ева Кьосев от СБЖ контрира, че една политическа личност не може да се отъждествява с цял етнос.

Според Красимир Кънев от Българския Хелзинкски комитет (БХК) проблематична е пропорционалността на наложената мярка. Има и други предавания като Шоуто на Слави по Би Ти Ви или в телевизия Скат, които внушават расова и етническа неприязън и БХГ е подал сигнал в СЕМ, но без резултат. Според Кънев непропорционалността на санкцията има обратен ефект - провокира към етническа нетърпимост.

Райчо Райков посочи, че лизензът е отнет заради груби, а не системни нарушения, извършени от оператора и изтъкна, че те са констатирани в шест от 11 изгледани предавания. Юристи обаче напомниха, че решението на СЕМ се позовава на "системни" нарушения.

Изгледахме всички предавания и никъде нямаше слова, свързани с разпалване на етническа вражда, каза медийният експерт Светлана Божилова. Според нея има непропорционалност между нарушението и приложената санкция.

Според юриста от програма "Достъп до информация" Александър Хашъмов, решението на СЕМ противоречи на българската конституция, защото според основния закон спирането и конфискацията на медия може да стане само с акт на съдебната власт, а СЕМ не е част от тази власт.

И според юристката на Би Ти Ви Жанет Захариева медийният регулаторен орган не е извървял цялата процедура до решението за най-тежката санкция. По думите ѝ, подобен процес отнема минимум три месеца, а СЕМ се "справи" за по-малко от две седмици. Медийният регулатор не е използвал пълноценно другите инструменти в закона, за да убеди телевизия "Ден", че извършва нарушения.

СДС предупреди за други прецеденти

Депутатът от ОДС Благой Димитров отбеляза, че в момента съществува възможност същия прецедент да възникне, само че чрез Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Това е възможно за ефирни оператори - радиа и телевизии, защото в момента има неяснота по отношение на обвързаните компетенции на двата регулаторни органа, обясни той. Ако същият случай възникне при положение, че КРС отнеме лицензия, тогава автоматично СЕМ ще отнеме и програмната лицензия, добави Димитров.

На консултациите от ОДС са искали да обсъдят и промени в законодателството, свързани с освобождаването и избирането на членовете на СЕМ, за което също трябва да бъдат предвидени ясни процедури и правила. ОДС ще предприеме законодателни инициативи в тези две насоки, съобщи Екатерина Михайлова.

Левицата се съмнява, че "Ден" е закрита под натиск

Коалиция за България е против заличаването на регистрацията на телевизия "Ден" и смята, че мярката е много крайна, заяви пред журналисти в парламента депутатът Иво Атанасов, който отбеляза, че за пръв път след 10 ноември в България се спира медиа.

У нас се поражда съмнение за политически натиск от страна на мнозинството при вземане на решението за заличаване на регистрацията на телевизия "Ден", посочи Иво Атанасов. По думите му съмнението идва от бързината, с която СЕМ е взел решението.

Готови сме да бъдем инициатори за законодателни промени, които да дадат по-високи степени на предупреждения или наказание към операторите, преди да се стигне до отнемане на лиценз или отмяна на регистрацията, допълни Атанасов. Според него в правомощията на СЕМ е, отчитайки реакциите на общественото мнение по случая, да преразгледа решението си.

Отказът на социалистите да се присъединят към консултациите на ОДС обаче бе мотивиран от Иво Атанасов със "сатрапщината спрямо медиите" по време на синьото управление. Пред журналистите той напомни за кризата в БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.