Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС предлага радикални промени в Конституцията

0 коментара

24 промени в Конституцията предложи от името на СДС Надежда Михайлова, на председателя на парламента Огнян Герджиков. Повечето от тях са съвсем нови, групирани са в няколко теми - за нов парламент, за укрепване на изпълнителната власт, за истинска съдебна реформа, за рационална президентска институция, за силна местна власт и за повече права и свободи на гражданите.

Във връзка с необходимостта от реформа на съдебната власт, десницата предлага

прокуратурата и следствието да излязат от съдебната власт

като в нея остане само съдът. СДС същевременно предлага чрез основния закон да се гарантира независимост на обвинителите от политическо влияние. От десницата искат имунитетът на магистратите да се ограничи само до действията им в съда. Предлага се и въвеждане на мандатност на магистратите-ръководители, както и разумно ограничаване на действащият сега принцип за абсолютната им несменяемост. ОДС е и за въвеждане на двуинстанционно производство за някои категории граждански и наказателни дела, с цел да се опрости и ускори съдебното производство.

Бившите управляващи предлагат и

стесняване на президентските правомощия

Държавният глава да остане върховен главнокомандващ на въоръжените сили, но само по време на война, както и да отпадне възможността да назначава служебно правителство в случай на парламентарна криза. Според СДС трябва да бъде премахната длъжността вицепрезидент. След срещата, в отговор на въпрос Михайлова заяви, че при приемането на сегашната конституция през 1990 г. СДС е бил за избирането на президент от Народното събрание. Това бихме подкрепили и днес, посочи тя. Идеята обаче не фигурира официално в точките, предложени днес от десницата.

От СДС предвиждат и нова процедура за смяна на правителството и за разпускане на Народното събрание.

От представените днес предложения е видно, че СДС са съгласни на

промяна в избирателната система

Сините предлагат да се намали броя на народните представители, като част от тях се избират мажоритарно, а останалата – пропорционално, но като се запази 4-процентната бариера за партиите. Другото им предложение е да се премахне имунитетът на депутатите, а министрите да остават народни представители, за да поемат парламентарна отговорност за действията си към избирателите.

ОДС предлага

част от правомощията на парламента да се прехвърлят на областните съвети

Областните съвети трябва да се избират пряко и да определят местните данъци и такси, както и да остане процентното заделяне на част от преките данъци за местната власт. Предлага се създаването на институцията обществен защитник - омбудсман, както и приравняване статута на българските граждани и гражданите на страните-членки на Европейския съюз. Десницата предлага и да се даде право на всеки гражданин да сезира Конституционния съд.

В предложенията за промени на ОДС се предвижда правителството, а не както е сега парламентът, да разрешава преминаването и пребиваването на съюзнически войски на територията на България.

След срещата си с Герджиков Надежда Михайлова заяви, че тези промени ще създадат по-добър баланс на властите и ще преодолеят кризата между хората и политиците. ОДС предлага референдум и широка обществена дискусия по промените в основния закон. След Герджиков, Михайлова ще се срещне с коалиционните партньори на СДС и ще поиска срещи с лидерите на парламентарно представените политически сили, с президента и с министър-председателя.

Надежда Михайлова каза още, че след дискусиите по промените в основния закон ще се реши дали да се променя сегашната конституция или да се свиква Велико Народно събрание за приемането на нов основен закон. Отново в отговор на въпрос Михайлова декларира, че ОДС подкрепят републиканското управление на страната.

Председателят на парламента избегна да коментира конкретно предложенията. Той ги определи като радикални и интересни идеи и заяви, че се отнася положително към тях. Независимо, че Конституцията изигра положителна роля, идва време да бъде променяна, каза Герджиков. По думите му, той си представял това да стане през 2003 г., след широка обществена дискусия. Такава дискусия е необходима и за предложените от СДС теми, и може след време тези идеи да намерят място в новата конституция, допълни Герджиков.

Също днес правителството започна обществен дебат за необходимостта от промени в Конституцията

свързани с преговорите на България за членство в Европейския съюз. Споразумението за членство в ЕС може да бъде подписано само след промяна в Конституцията, каза пред журналисти министърът на правосъдието Антон Станков, който представи дискутираните вчера от Съвета по евроинтеграция промени. Те са подготвяни от междуведомствена работна група в периода от януари досега.

Чужденците ще купуват земя след 7-годишен гратисен период

Това е една най-важните промени в Конституцията, с която страната ни ще изпълни основно изискване на Европейския съюз, свързано с принципите на свободно движение на хора, стоки и капитали. Поправката обаче ще стане реален факт след приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС и след изтичането на договорения 7-годишен гратисен период, в който ще бъде изграден пазара на земята и ще бъде създаден имотния регистър у нас. През този период трябва да бъде изграден реален пазар на земята и имотния регистър, обясни правосъдният министър.

Промените целят и

частичен трансфер на национален суверенитет към ЕС

Станков припомни, че Евросъюзът все повече придобива характера на федерална държава и ако България стане част от тази федерация, е необходимо да прехвърли част от суверенитета си върху структурите на ЕС. Чрез измененията трябва да бъде уредено българското представителство в органите на ЕС, участието ни в Икономическия и валутен съюз, както и регламентацията на активно и пасивно избирателно право във връзка с европейското гражданство.

Предвижда се и програма за уреждане на представителството ни в институциите на ЕС. С друга поправка ще бъде разширен кръгът на признаците, по които не се допуска дискриминация - генетични особености, език, възраст, пол, принадлежност към малцинства и сексуална ориентация.

Правосъдният министър подчерта, че по предложенията за промени в Конституцията ще се проведе широка обществена дискусия, тъй като се търси максимално обществено съгласие.

Антон Станков предложи

три варианта за мястото на прокуратурата и следствието -

да са независими, но се отчитат пряко пред парламента; следователите и прокурорите да се избират от народа чрез преки избори и третият вариант е да се запази сегашният модел, при който магистратите се назначават от Висшия съдебен съвет. Станков призна, че симпатизира на идеята прокуратурата да се отчита пряко пред депутатите. Така министърът коментира нееднократните обвинения на прокуратурата, че изпълнителната власт иска да я прехвърли на свое подчинение. Тези коментари Станков нарече спекулации, които целят да му бъдат “пришити” определени амбиции.

С поправка на Конституцията се цели и връщането на двуинстанционното производство при някои наказателни и граждански дела при по-леки престъпления с цел бързина на правораздаването.

В подготвените промени се предвижда гражданите да имат право да сезират Конституционния съд, когато някой закон противоречи на основния и с това нарушава техните права.

Станков специално отбеляза, че с тази Конституция не може да бъде променена формата на държавно управление. Подобна теза като цел на промените е развита днес от столичен вестник.

Не може с промени в Конституцията да се възстанови монархията

нито това е волята на правителството или конкретно на премиера Симеон Сакскобургготски, бе категоричен Станков.

От своя страна заместник председателят на партия НДСВ и шеф на парламентарната комисия по евроинтеграция Даниел Вълчев определи като “меко казано несериозна” тезата, развита в печата.

В отговор на въпрос председателят на правната комисия в парламента Анелия Мингова заяви, че всяка политическа сила, колкото и опозиционно да е настроена, би трябвало да участва, да бъде изслушана, да даде своето становище по промените и да се потърси възможния консенсус. Преди време Политическият съвет на НДСВ излезе със становище, че ще води консултации за промени в Конституцията само с тези партии, които подкрепят промените в закона за съдебната власт, предложени от министерството на правосъдието. ОДС са основните опоненти на поправките в съдебния закон в парламента. В момента текстовете се разглеждат от правната комисия преди окончателното им гласуване в пленарна зала.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.