Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Семейството на Ане Франк опитало да емигрира в САЩ, а после и в Куба

0 коментара
Семейството на Ане Франк опитало да емигрира в САЩ, а после и в Куба

Изследователи твърдят, че семейството на Ане Франк, еврейското момиче, спечелило си световна слава с дневника си, който водело по време на укриването си от нацистите в Амстердам, е опитало да имигрира в САЩ, а по-късно и в Куба. Усилията ѝ обаче са били осуетени както от войната, така и от американската рестриктивна по онова време имиграционна политика, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.


Специалисти от Къщата музей на Ане Франк в Амстердам и американският Мемориален музей на Холокоста съобщиха, че документи показват, че бащата на Ане - Ото Франк, опитал два пъти да събере необходимите документи за получаване на визи за САЩ. Усилията започнали през 1938 г., когато нацистка Германия анексира Австрия и части от Чехословакия към Третия райх. През 1941 г. в писмо до приятеля си Натан Щраус Ото Франк пише, че е подал молба за визи в американското консулство в Ротердам през 1938 г. Но в писмото се казвало, че документите са били унищожени там на 14 май 1940 г., когато при германска бомбардировка американското консулство било разрушено. По това време семейството на Ане Франк било в списъка на чакащите за евентуална виза.


Но дори и документите да не са били унищожени, то за семейство Франк би било трудно да имигрира в САЩ, отбелязва АП. Стотици хиляди хора искали да получат убежище там, а Вашингтон издавал по 30 000 визи на година. Обработката на документите за издаване на виза траела няколко години. Сред документите трябвало да има и писмени клетвени декларации от роднини или приятели в САЩ в допълнение с документи, показващи месторождението, гражданското състояние, данъчната тежест и др. Но дори ако всички били събрани, то на кандидатите пак можело да се откаже издаването на виза.


"Евреите, опитващи се да избягат от нацисткото преследване в Европа, е трябвало да преминат през продължителна емиграционна процедура. Имало е ограничено желание за приемане на еврейски бежанци", се казва в доклад на експертите от Къщата музей на Ане Франк и Американския национален мемориален музей на Холокоста, допълва ДПА.


През 1941 г. семейство Франк подновило усилията за имиграция в САЩ, но те се провалили, защото всички американски консулства в окупираната от Германия Европа, в това число и в Холандия, били затворени от нацистите.


На семейство Франк не била отказана категорично виза от американското консулство, но на техните усилия са попречили американската бюрокрация, войната и времето, казват изследователите в доклада си, предаде АП.


Семейството после решило да замине за Куба, но молбата им за виза през 1941 г. така и не стигнала до успешен край заради нападението срещу Пърл Харбър и преустановяването на трансатлантическия корабен трафик. Тогава единственият изход бил укриването.

 

Семейството се криело над две години през войната и било открито от нацистите на 4 август 1944 г. Депортирано било в Аушвиц и Ане и сестра ѝ починали после в лагера Берген-Белзен. Тогава Ане била на 15 години. Ото Франк оцелял. Дневникът на Ане днес е преведен на десетки езици, а къщата, в която семейство Франк се укривало в Амстердам, е превърната в музей, който е една от най-популярните туристически атракции в Холандия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.