Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сенатът на Италия прие на първо четене конституционни реформи

0 коментара

Италианският Сенат прие на първо четене важния проект за конституционни реформи, предвиждащ между другото намаляването на ролята на тази парламентарна камара с цел опростяване на италианския политически живот и благоприятстване на икономическото възстановяване на страната, предаде Франс прес.

Още на 2 август италианските сенатори приеха онази част от реформата, касаеща броя на сенаторите и начина, по който те ще бъдат избирани. Сега Сенатът наброява 315 сенатори, които се избират пряко от народа. Към тях се добавят и номинирани от президента на републиката пожизнени сенатори. Според реформата сенаторите ще станат само 100, от които 95 ще бъдат излъчени от 20-те италиански области, а петима ще бъдат номинирани от президента.

Според реформата освен това Сенатът няма да гласува вече доверие на правителството и няма да се занимава със законодателни дейности в онези области, в които ще се занимава Камарата на депутатите, която се превръща де факто във водеща парламентарна камара

Досега според италианската двукамарна парламентарна система двете парламентарни камари имаха идентична тежест и гласуваха доверие на правителството, както и приемаха всички закони. Това забавяше приемането на важни проекти на закони в това число и онези, които се отнасят до икономическото възстановяване в момент, в който Италия отново влезе в рецесия.

Според реформата Сенатът ще може да се произнася само в конституционната област, по въпроса за ратификациите на международните договори, по някои изборни закони, в областите на семейното планиране и здравеопазването, а останалите сфери са от компетенцията на Камарата на депутатите.

Реформата предвижда освен това премахването на провинциите и запазването само на областите и на общините. Тя премахва и Националния съвет за икономика и труд.

Според реформата се променя и начинът, по който президентът е избиран от парламента. В продължение на четири тура президентът може да бъде избран само с мнозинство от две трети, а после от петия тур нататък с мнозинство е от три пети срещу досегашното обикновено мнозинство. От деветия тур нататък президентът се избира с обикновено мнозинство.

За да бъде въведена конституционната реформа, тя трябва да бъде приета в същия вид, в който беше приета днес по два пъти от всяка парламентарна камара в срок не по-малък от 3 месеца за всяко гласуване. После ще бъде подложена на гласуване на референдум и това означава, че ще влезе в сила след около 2 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.