Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Северен поток 2" заведе арбитражно дело срещу ЕС

6 коментара
"Северен поток 2" заведе арбитражно дело срещу ЕС

Компанията "Северен поток 2" даде на съд Европейския съд заради регулации, които според нея застрашават милиарди евро, инвестирани в проекта. Решението идва след като двете страни не успяха да постигнат съгласие през последните месеци, съобщава брюкселският сайт "Политико".

През април газопроводната компания пусна "уведомление за спор с ЕС" съгласно Енергийната харта – международно споразумение, в което са залегнали правилата на трансграничното сътрудничество в енергийната индустрия, включително защита на инвестициите. Централата на водената от "Газпром" компания "Северен поток 2" (Nord Stream 2) се намира в Швейцария. И Швейцария, и ЕС са подписали споразумението.

Сега "Северен поток 2" се обръща към арбитражен съд, който да каже дали Европейският съюз нарушава международноправните си ангажименти съгласно хартата и да изиска от ЕС да прекрати това нарушение, съобщи в четвъртък представителят на "Северен поток 2" Себастиан Сас.

Делото е заведено на 26 септември.

Газовата директива на ЕС бе обновена по-рано тази година и разширява правилата за газова либерализация, които вече обхващат нови газопроводи, минаващи по море, от страни извън ЕС. Промяната цели да постави подкрепяния от Русия проект под регулаторните правила на ЕС. Както е известно, ЕК и много централноевропейски държави са твърдо против газопровода, който среща и остра съпротива от страна на САЩ.

Газопроводната компания "Северен поток 2" твърди, че новите правила са дискриминация спрямо проекта. Европейската комисия твърди обратното.

Газопроводът от Русия до Германия по дъното на Балтийско море е с дължина 1200 километра. Новите правила ще се прилагат само за участъка от "Северен поток 2" в германските териториални води – участък от 54 километра.

Отделно от това компанията оспорва новите регулации пред Съда на ЕС.

Междувременно шефът на "Газпром" Алексей Милер не изключи възможността газопроводът "Северен поток 2" да бъде въведен в експлоатация до края на тази година. В ефира на "Росия-24" той коментира, че строителството върви по график.

Руският енергиен министър Александър Новак заяви пред журналисти, че Русия се надява на положителен отговор от Дания за полагането на тръбата в нейните териториални води.
Новак каза също, че "Газпром" ще изпълни всичките си договорни задължения към европейските потребители въпреки ограничението за използване на мощностите на германския газопровод "Опал", който на практика е вход на "Северен поток" към цападноевропейската газова мрежа.

По тази тема Милер отбеляза, че "Газпром" разчита Европейската комисия да отстоява своята позиция по "Опал".

Еврокомисията обмисля да обжалва постановлението на Съда на ЕС за отмяна на решението на ЕК от 2016 година, според което руската компания "Газпром" би могла изцяло да използва капацитета на газопровода "Опал", заяви заместник-председателят на ЕК и еврокомисар за енергийния съюз Марош Шефчович.

Миналия четвъртък в Брюксел се състояха тристранни преговори по газовия въпрос между ЕС, Украйна и Русия. Те ще бъдат продължени след месец, съобщи Новак. Той отбеляза, че на срещата Русия е предложила на Украйна да възобнови преките доставки на газ.

След разговорите Милер нарече продължаването на действащия договор с Украйна единствен възможен вариант, а украинският министър на енергетиката Олексий Оржел подчерта, че Киев не допуска неподписване на нов транзитен договор с Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 12:48 на 27 септември 2019 от автора.
    #6
  2. Емил Станоев
    #5

    Готино !! Активистите като мони и владо имат тема !?! Но защо примерно никоя по-известна медия не е побликувала новината че в Голяма Вранова без да има Чума са избити 40 000 прасета ?? И то доказано от Две лаборатории Френска и Испанска !! Както върви това управление ще избие всичко на 4 крака . Сега са наред Кравите .. а после ...

  3. Лизи Гугуткова
    #4

    Ilian Vassilev
    Основният аргумент че руските потоци ще ни заобиколят - през Гърция, Македония и Сърбия е кух.
    Убийствено кух и най-вече с изместен център.
    Проблемът изобщо не е в това, да разшириш газопреносната си мрежа за да обслужваш транзитни потоци, а да го правиш не за геополитика, а за бизнес интерес.
    Няма никаква причина да се отказваме от правата по договора за транзит с Газекспорт, който е до 2030 година, които
    сумарум са над 1 милиард долара.
    И то преди да се получили грам газ и лев

  4. Лизи Гугуткова
    #3

    США расширили санкции против России 17:42 26.09.2019

  5. Лизи Гугуткова
    #2

    ОТ ГОРЕ НА ДОЛНОТО ПЛАНИРАТ И ПО-МАЛКИ ПРИХОДИ. ОЩЕ ДОКАЗАТЕЛСТВО ,ЧЕ ДРУГИТЕ ПРОДАВАЧИ В ЕВРОПА ИМАТ ПОДОБРИ ЦЕНИ ОТ АЗИАТКАТА БЕНЗИНОСТАНЦИЯ. Само нашите от комунистическата мафия и КЛЯКАК БЕЗРОПОТНО! Руското правителството планира рязко намаляване на цените на руския газ. През следващите три години руската икономика ще трябва да премине през забележим спад в приходите от износ на газ, смята Министерството на финансите на РФ. В проектобюджета за 2020-22 г. отделът определи средните разходи за газ на външните пазари с почти 20%.

  6. Лизи Гугуткова
    #1

    ЩЕ ЗАГУБЯТ-ПРАВИЛАТА СА ЖЕЛЕЗНИ! РАЗБИРАМ ГИ ...до потрошиш десетки милиарди в юро за да докараш чак от Амал газ, и всичко да е на 50%! Това важи и за турецкия… Четете Михаи́л Крути́хин, той е точен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.