Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Корея: Американски санкции ще са равносилни на война

0 коментара

Северна Корея предупреди днес, че налагането на икономически санкции срещу нея ще означава обявяване на война и че Вашингтон трябва да започне диалог с Пхенян, предадоха осведомителните агенции.

Санкциите означават война, а войната не познава милост. Съединените щати трябва да заложат на диалог със Северна Корея, а не на войната, тъй като могат да платят много висока цена, се казва в официално комюнике на севернокорейската информационна агенция.

В изявлението на Пхенян се осъжда задържането на кораб с корейски ракети Скъд, предназначени за Йемен, което е наречено "пиратски акт" от страна на САЩ.

САЩ трябва да изберат диалога, а не войната с КНДР, като осъзнаят ясно, че ще заплатят "висока цена за подобни необмислени постъпки", заявява КЦТА, цитирана от Ройтерс.

МААЕ даде последна възможност на Северна Корея

Предупреждението на Пхенян идва ден след като Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ предостави на КНДР втора възможност да прекрати своята ядрена програма.

След заседание на управителния съвет на генералният директор на Международната агенция по атомна енергия /МААЕ/ Мохамед ел Барадеи даде на КНДР последна възможност да изпълни условията на международната общност и да допусне обратно инспекторите на агенцията, изгонени преди седмица.

На пресконференция във Виена ел Барадеи каза, че агенцията продължава да се опитва да разреши въпроса с дипломатически средства. Шефът на МААЕ подчерта, че международната общност е готова да поднови диалога с Пхенян и да му помогне икономически, но няма да стори това в условията на шантаж и заплахи.

Мохамед ел Барадеи добави, че до няколко седмици очаква отговор от властите в Пхенян, които неотдавна "размразиха" своята ядрена програма, спряна съгласно международно споразумение от 1994 г.

Отсрочката на МААЕ на практика отложи решението на САЩ да наложи икономическо ембарго върху комунистическата азиатска страна, посочва Асошиейтед прес.

Успоредно с това генералният секретар на ООН Кофи Анан реши да изпрати в Северна Корея свой специален пратеник, за да направи оценка на хуманитарните нужди на страната, съобщиха информационните агенции. С мисията е натоварен канадският бизнесмен Морис Стронг. Основната му цел е да направи оценка на хуманитарните нужди на страната, но той е готов да изслуша всичко, което искат да му кажат в Северна Корея, съобщи представителка на ООН.

Буш: САЩ нямат намерение да завладеят Северна Корея

Съединените щати нямат никакво намерение да завладеят Северна Корея и кризата с тази страна може да бъде решена по мирен и дипломатически път, заяви вчера американският президент Джордж Буш, цитиран от информационните агенции.

Вече казах в Южна Корея, че нямаме намерение да завладеем Северна Корея и сега го повтарям, заяви президентът след заседание на правителството си във Вашингтон.

Очакваме, че Северна Корея ще спази обещанията си и споразумението със САЩ, че няма да разработва ядрено оръжие, добави президентът.

Ние сме в диалог със Северна Корея, каза още Буш и добави, че кризата може да бъде решена по мирен и дипломатически път.

Президентът не коментира решението на МААЕ да даде на Северна Корея последна възможност да се откаже от тайната си оръжейна програма и да приеме обратно инспекторите на агенцията.

Засега Съединените щати отказаха да се произнесат по южнокорейския план за решаване на кризата, причинена от ядрената програма на Северна Корея, съобщиха осведомителните агенции.

Говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър отказа да коментира различните версии, появили се в печата във връзка с предложенията на Сеул.

Високопоставени представители на САЩ, Япония и Южна Корея започнаха вчера във Вашингтон двудневни разговори по проблема с надеждата да постигнат обща позиция и да убедят Пхенян да се откаже от ядрената си военна програма.

Предполага се, че планът предвижда Вашингтон да представи гаранции за сигурността на Северна Корея, а в замяна Пхенян да се откаже от оръжейната си програма. Говорител на южнокорейското външно министерство заяви, че идеята на правителството в Сеул е севернокорейският ядрен въпрос да бъде решен с мирни средства.

Ядрена програма на Пхенян и опасностите, които носи

Кризата около севернокорейската ядрена програма избухна в средата на октомври, когато Пхенян призна, че не е прекратил изцяло ядрените си изследвания и поддържа програма за производство на плутоний. Вашингтон, Сеул и Токио оцениха това като сериозно нарушение на споразумението, сключено под егидата на ООН през 1994, което задължава Пхенян да се откаже от разработките си на ядрени технологии. В замяна на това САЩ и съюзниците им осигуряват доставки на течни горива и обещаха да построят два реактора с лека вода в КНДР, които да осигурят енергийния баланс на страната без да имат като страничен продукт оръжейни ядрени материали.

След разкритията за продължаващата ядрена програма на Северна Корея САЩ прекратиха доставките на мазут. В отговор на това Пхенян премахна контролните съоръжения на МААЕ от реактора в Йонбьон и започна да го готви за пускане. Едновременно с това инспекторите на МААЕ в Северна Корея бяха изгонени и на 31 декември те напуснаха страната.

Ядрените експерти са единодушни, че реакторът в Йонбьон, който е с мощност едва 5 мегавата, има основно предназначение да осигури компоненти за производство на ядрено оръжие. Мнозина смятат, че Пхенян би могъл да произведе достатъчно материал за няколко атомни бомби в рамките на 2-3 месеца.

Заплахата от ядрената програма на Северна Корея е особено сериозна, тъй като режимът в КНДР произвежда и ракети със среден и голям радиус на действие.

Пряко заплашени могат да се окажат многомилионният Сеул, който се намира на няколко десетки километра от границата, както и Япония, която също попада в обсега на севернокорейските ракети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.