Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Корея се опитва да рекетира САЩ

0 коментара

Северна Корея заяви днес, че ако САЩ разположат нови високотехнологични оръжия в южната част на полуострова, ще ги смята за тактически ядрени оръжия и "ще бъде принудена да създаде също толкова мощни оръжия", съобщават агенциите.

Декларацията бе направена малко след като американският президент Джордж У. Буш и южнокорейският му колега Но Му Хен в телефонен разговор потвърдиха позициите си за свикване на многостранни преговори с цел мирно решаване на севернокорейския ядрен проблем.

В декларацията, разпространена от агенция КЦТА, се посочва още, че САЩ се опитват да усложнят ядрения проблем, като избягват двустранни преговори, както иска Пхенян.

САЩ смятат да разположат съвременни оръжейни системи в Южна Корея, където са дислоцирани 37 000 американски военнослужещи. Целта е да бъде подсилени южнокорейските въоръжени сили, наброяващи 690 000 души, за да противостоят на севернокорейската армия от 1,1 милион души.

По-рано днес Северна Корея заяви, че прави всичко възможно да избегне войната на Корейския полуостров, но допълни, че ще се бие докрай в случай на конфликт.

КНДР полага непрекъснати усилия да предотврати избухването на война и да запази мира на Корейския полуостров, заяви Ян Хьон Себ, заместник-председател на постоянния съвет на Върховното народно събрание, цитиран от АФП. При откриването на Международната конференция за мира на Корейския полуостров в Пхенян Ян изтъкна, че САЩ са отхвърлили предложението на Северна Корея да подпишат договор за ненападение.

Представители на посолството на Северна Корея в Пекин не потвърдиха съобщенията на дипломатически източници в Токио, че КНДР е готова да се обяви за ядрена държава, ако САЩ не отговорят положително на предложението ѝ за разрешаване на кризата за ядрените амбиции на Пхенян до 9 септември - годишнината от основаването на страната, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

Международната агенция за атомна енергия не е запозната с намерението на КНДР да се обяви за ядрена сила до 9 септември, заяви говорителката на агенцията Мелиса Флеминг. Тя допълни, че въпросът дали Северна Корея продължава да е страна по Договора за неразпространение на ядрените оръжия не е в компетенцията на МААЕ. Според Флеминг отговор на този въпрос трябва да дадат страните, подписали договора.

Правителствата на Япония и САЩ също отказаха да потвърдят информацията, че Северна Корея възнамерява да се обяви за ядрена държава на 9 септември. Представител на японското външно министерство посочи, че е запознат с тези съобщения, но за момента не разполага с никаква друга информация.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Ричард Баучър нарече съобщенията за подобни планове на Пхенян "чисти догадки" и допълни, че не знае нищо конкретно по случая.

Американският вестник Ю Ес Ей тудей пише, че администрацията на Буш планира да увеличи икономическия натиск върху Северна Корея, въпреки че не се е отказала от нови преговори, за да убеди режима на Ким Чен Ир да изостави ядрената си програма.

Според публикацията американците са привлекли десет страни, включително България, към така наречената инициатива за сигурност срещу разпространяването на ядрени оръжия. Освен България още девет страни - Япония, Австралия, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Полша и Холандия се съгласили да прихващат севернокорейски кораби, заподозрени, че превозват оръжие и наркотици, главни източници на валута за режима в Пхенян. Със средствата от тази контрабанда режимът финансирал ядрената си оръжейна програма.

По данни на американското разузнаване Северна Корея е ускорила ядрената си програма, като преработва усилено използвано ядрено гориво. Тя може да произведе тази година плутоний, достатъчен за шест бомби, плюс още две бомби, които се смята, че притежава от десетина години. Целта на севернокорейския режим е да се превърне в деветата ядрена сила в света и по този начин да осигури оцеляването си, като възпре евентуално нападение, пише Ю Ес Ей тудей.

Изданието цитира бившия експерт по Северна Корея в Държавния департамент Кенет Киньонес, който чертае три сценария за севернокорейската криза.

Първият е САЩ да нападнат Северна Корея, като поемат риска от ответен удар, при който ще бъдат убити над милион южнокорейци и много американски военни.

Вторият вариант е да се разчита, че китайците, които доставят 70 на сто от горивото и една трета от храните за Пхенян, ще се разграничат от него. Това може да доведе до задълбочаване на хуманитарната криза в Северна Корея и до масова емиграция, но не и непременно до падането на режима.

Третата възможност е да се научим да живеем с ядрена Северна Корея, смята американският експерт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.