Скопие е готово да подпише анекс към Договора за добросъседство с България, че Северна Македония няма териториални претенции към България, както и още един път да потвърди, че няма да се меси в нейната вътрешна политика.
"Вярно е, че няма необходимост от нов договор и България е съгласна с това. Нямаме проблем с устно, писмено изявление или декларация да заявим, че Република Северна Македония или накратко Северна Македония, означава територията на нашата държава, че нямаме териториални претенции към България или съседите. Съгласни сме с това, което съществува в конституцията и в Договора с България, че ненамесата във вътрешните работи на съседни страни е принцип, в който вярваме", каза македонският премиер Зоран Заев.
София заплаши Скопие, че може да блокира първата междуправителствена конференция между Северна Македония и Европейския съюз, която се очаква през декември, ако няма напредък по историческите въпроси.
Дипломатически източници съобщиха, че София може да блокира и приемането на преговорната рамка на Северна Македония, ако тя не смени тактиката си и не придвижи напред разрешаването на споровете.
"Готови сме в тази декларация да потвърдим успехите, които е постигнала историческата комисия. Готови сме да поемем задължение за укрепим икономическото сътрудничество", каза Заев.
Това включва и ангажимент за засилено изграждане на Коридор № 8.
Освен по историческите въпроси България има претенции и за езика, като настоява за формулировката "официален език на Република Северна Македония" вместо македонски език. България не приема и повдигането на въпроса за македонско малцинство у нас.
За да се придвижи Северна Македония напред към ЕС, София постави условие да има съществени резултати до 10 ноември.
Към момента не е ясно доколко обявената от Заев готовност за анекс ще бъде възприета от София като достатъчно условие, за да "пусне" Скопие.
Още Договорът за добросъседство между двете държави от 2017 година изключва териториални претенции. След това обаче Македония смени името си на Република Северна Македония съгласно Преспанското споразумение с Гърция и се отвори въпросът дали това име не предполага териториални претенции към България.
Засега не се знае кога може да бъде подписан този анекс, в случай, че бъде приет от българска страна.
Очаква се Зоран Заев да се срещне с българския си колега Бойко Борисов преди 10 ноември и тогава да стане ясно дали има развитие в двустранните отношения.
В Скопие имаше и спекулации, че София държи на подписването на нов договор, в който да има повече конкретика по примера на споразумението с Гърция, но те не бяха потвърдени официално от нито една страна.
Работни групи ще договорят анекса
По-късно в понеделник външният министър Буяр Османи каза, че работни групи от Северна Македония и България ще работят всекидневно, за да преодолеят различията между двете страни по отношение на прилагането на Договора за добросъседство.
Османи отбеляза, че по време на посещението му в София са били обсъдени разликите между очакванията и различните тълкувания на определени решения от договора и как да се улеснят определени решения.
"Заключихме, че имаме различия в очакванията си за това доколко този договор досега е дал резултати по отношение на това, за което е бил предназначен или подписан. Отворихме всички въпроси и се договорихме да сформираме работни групи от двете министерства. Те всекидневно ще обсъждат тези различия в очакванията, различните интерпретации на определени решения, как да се облекчат определени опасения на едната или другата страна от някои решения", каза Османи, цитиран от БГНЕС
"Например новото кратко име, което предизвиква известна загриженост в Република България, че някой може да го тълкува като териториална претенция на историческия регион Македония. Мисля, че нямаме проблем да направим допълнително обяснение към българската страна, че новото име е в употреба както дълго, така и кратко, като и краткото, и дългото представляват една и съща територия и това е Република Северна Македония", обясни Османи.
Според него няма никаква дилема, че някои въпроси трябва да се разрешат и да се изяснят определени въпроси като задължението за ненамеса във вътрешните работи на съседните държави.
ВМРО-ДПМНЕ не приеме допълнителни споразумения
Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ коментира, че Заев трябва да знае, че всичко, което подпише като допълнение към договора с България, ще бъде бойкотирано от ВМРО-ДПМНЕ.
Партията настоява за изясняване на позицията на Зоран Заев и по отношение на Гоце Делчев и македонския език.
"Не бяха ли решени всички проблеми със съседите? Нали нямаше повече отворени въпроси с тях? Не беше ли договорът, който той подписа с България, гаранция за нашето европейско бъдеще? Откъде идват новите декларации и анекси към договора?", пита ВМРО-ДПМНЕ.
"Вместо да се фокусираме върху насърчаването на сътрудничеството и икономическото развитие, ние сме затънали в теми, за които не трябва да се договаря и които са част от националната ни гордост".
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нещо малко се съмнявам, че в Прилеп, Щип и Скопие са почнали да говорят така, както говорят сега, защото са били повлияни от югопропагандата или от Коминтерна. Май никой не иска да вдене, че официалният "македонски" се отличава от официалния "български", защото населението говори по различен начин (нищо, че разликите не са страховити).
Сърбия подла дето в 13та година лудува
благодарение на армията българска
Ноември 1915 престана да съществува
Смелите сърби чак на Корфу бегаха
И Интилизите надменни
слава им браха
В 13г. заедно с нечестивите гърци и румънските мекерета
от България късаха
най-плодородни парчета.
Хиляди братя останаха в чужди държави
немили недраги.
След месеца три
от голямата първа война
дето я Сърбия пак започна
и 20 милиона отидоха в халост
без да се подобри Европейската цялост,
и днес ги не щат в Европата
подлите …
сърбета
че си останаха путински мекерета.
Грешката е на Велики Симеона
дето в 10 век ги в Молдова на не натири
да сърбат попарата на татари и Светополковите богатири.
Десет века ги България пази
от византийци, татари
зада сеят в гърба вражди и омрази.
Никакви анекси! Нов договор с една клауза - пълна правна и политическа реабилитация на всички репресирани във Вардарска Македония българи от 1913 г. досега. Хиляди българи са били репресирани само заради отказът им да става сърби или "македонци". "Македонската идентичност" и "македонският език" са наложени и продължават да се налагат със сила (понякога по доста перфидни начини), и не са нещо възникнало като естествен процес, както се опитва да ги изкара скопската пропаганда.
Да, няма българско сърце, което да не трепва на текста и музиката на старите народни песни от Македония.
Почти няма и българско семейство, което да не е платило кръвен данък за свободата на нашите братя и сестри от Македония.
И точно заради това е страшно омерзително и болезнено да гледаш и слушаш враждебните и вулгарни антибългарски изяви на техните отродени и отчуждени потомци - класически пример на яничари !
България винаги се е притичвала на помощ на РМ (РСМ) !
Но да се разберем - в ЕС няма …
място едно общество с национална идеология, която се основава на антагонизъм, вражда и омраза към други народи.
Това е все едно от умиление да приютиш отровна змия в пазвата си.
Политическата класа на РСМ сега е изправена пред историческата мисия да цивилизова своето общество, като го изведе от
архаичната и компрометирана югославска комунистическа идеология.
Без катарзис РСМ така и ще остане несъвместима с европейската демократична ценностна система.
Нима България няма
къде, къде по-основателни исторически причини за разпалване на вражда към Гърция ? А да сте чули днес представителни български политически партии и медии да говорят или пишат нещо срещу Гърция ? Не, нали ?
Това е ЕС !
Приятелство, сътрудничество и взаимопомощ !
Да, добре го е казал голямият аамериканец Хари Труман(#3), но злият шамар по момиченцето Васка Зайчева е резултат от загубена война, а също и цялата редица трагични последствия, само да добавя, че нашата армия след превземането на Одринската крепост стига до Чаталдажа, Турция иска мир с линия Мидия-Енос за българо-турска граница - защо не сме я приели веднага, излизаме на Егейско море, дали сме голями жертви за този успех, има и тифузна епидемия?
Ударени сме в гърба от Руминия, Сърбия и Гърция, …
та изгубваме всичко, но защо се стига до този катастрофален рзултат? Начело е цар Фердинанд с неговите политици, кои са те да ги запомним, защото са докарали до шамарите на българчето, както знаем и си траем за имената в Политбюро и ЦК на БКП на националните предатели опитали се да ни избърршат от картата на Европа, за предаването на македонците от Коминтеерна да не говорим?
Аман от предатели и вайкащи се глупаци!
ГЕРБ значи успех! От КТБ събраха над 50 милиона лева, освен наличните по сметките на банката към момента на затварянето и. О бтк успяха да взема 120 млн за 75§ от компания, която струва 1,3 млрд. Построиха газопровод, който няма да работи, но за който дадохме на Москва 4 млрд. Зорлем даде 1,3 млрд за строителството на АЕЦ Белене, без да има договор и след като има забрна от НС за проекта, гласуван от неговата партия. И със Скопие ще ги нареди по някакъв начин нещата. Гаранция!
Най-важното е македонците да спрат да тормозят българите в македония и да поругават нашите паметници там. тях така или иначе албанците скоро ще ги асимилират!
"Няма нищо ново на света,
освен историята,
която не си научил"
Хари Труман
Букурещкият мирен договор от двадесет и осми юли 1913-а година принуждава България да отстъпи на ненаситните "съюзници-разбойници" цяла Македония без Пиринския край и да предаде в алчните чокойски ръце житницата Южна Добруджа.
С Цариградския договор през септември Османска Турция си връща гратис Източна Тракия, за която българите са надплатили кървава дан.
В завладените земи започват организирани грабежи, системен тормоз …
и етническо прочистване.
Особено безогледни са сръбските власти. Изгорени са двеста и седемдесет села, хиляди семейства са изклани и избесени само заради това, че не се отричат от родовата си същност. За българска стихосбирка, намерена в долапа, заради народна песен, подслушана край зида, мирни жители са арестувани, изтезавани и заравяни живи.
Съсипаната татковина приема повече от триста хиляди бежанци, а над милион и половина българи остават под шовинистичния гнет на трите православни съседки. Гнет, по-проклет от османското потисничество.
Като знаем на какво са били подложени нашите братя и сестри във Вардарска Македония, можем ли да гарантираме, че и нашите семейства, собствените ни предци не биха се огънали под такъв чудовищен натиск, под толкоз страховит топор?
Поклон пред хилядите жертви на физическия и духовен геноцид,провеждан от белградско-московските разединители!
Светла им памет на десетките хиляди знайни и незнайни мъченици – македонски българи!
Коренът на злото
14 октомври 1912-а година, Каменният мост в Скопие.
Рояк дечица с китки в ръце посреща сръбския престолонаследник Александър Караджорджевич.
Сред малките посрещачи се откроява седемгодишната прилепчанка Васка Зойчева. На височайшия въпрос "Па шта си ти?", момиченцето извикало "Бугарка!".
Разярен от спонтанния, но и безстрашен отговор, бъдещият крал не се стърпял и ударил плесница на детето.
Вестта за грозната постъпка на сръбския принц се разнася за броени дни и във Вардарска …
Македония, и в Царство България. През април следващата година Иван Вазов написва стихотворението "Па шта си ти?".
В периода 1920-21-а служители от сръбската легация в София установяват контакт с бащата на Васка и му предлагат сделка. Ще получи един милион тогавашни левове, ако направи публична декларация, че позорната случка на скопския мост представлява пълна измислица. Данаил Зойчев, който съвсем не е богаташ, отказва дори да посети сръбското дипломатическо представителство, камо ли да вземе парите.
"Империите се удържат не с политически или военни сили, а с езика"
Йосиф Бродски(1940-1996),
руски и американски поет,
носител на Нобеловата награда за литература за 1987-а г.
Гарантирано от ГЕРБ! Венсеремос! ;)