Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Македония предлага на България замразяване на историческата комисия (обновена)

Възможни са провокации за честването на 150-та годишнина от рождението на Гоце Делчев в Скопие

40 коментара
Съпредседателят на съвместната историческа комисия между България и Северна Македония проф. Драги Георгиев

Да бъде замразена работата на съвместната историческа комисия между България и Северна Македония. Това предложи съпредседателят ѝ от страна на Скопие проф. Драги Георгиев в интервю пред телевизия "Телма".

Той е съгласен комисията да замрази работа си за година - две, докато се нормализира политическата атмосфера между двете страни, защото споровете по общата ни история са пречка за напредване на преговорите.

Според проф. Драги Георгиев взимането на такова решение не е страшно, ако цената на това е напредък по всички други нива на преговорите между двете страни.

"Гледам на този политически жест като добра воля за отпускане на благотворната атмосфера по отношение на несигурните теми", казва проф. Драги Георгиев.

Той коментира, че съвместното отбелязване паметта на Гоце Делчев на 4 февруари в Скопие между български и македонски представители е политическо решение, а не резултат от съгласуване с историческата комисия.

Вече две години комисията работи по формулирането на текст, който да позволи такова честване, но съгласие по него няма, обясни Георгиев.

Той уточнява, че историческата комисия още дебатира по делото и личността на легендарния революционер.

Терминът "обща история", записан в Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г., според Георгиев е твърде общо формулиран и позволява на България да тълкува тази история, като история на българския народ от ІХ век до 1944 г. 

На този фон утре в Скопие може да няма необходимото политическо ниво от македонска страна при полагането на венец от българската делегация, начело на която ще е външният министър Теодора Генчовска, отбелязва БГНЕС.

Отбелязването на 150-та годишнина от рождението на Гоце Делчев ще бъде в църквата "Свети Спас" в Скопие.

Официалното обяснение от властите в Скопие е, че външният министър Буяр Османи и премиерът Димитър Ковачески са на посещение в чужбина. Към този момент няма информация, че някой от тях ще се върне по-рано, за да вземе участие в съвместното поклонение.

По неофициална информация проруската и прокомунистическа партия "Левица" готви провокации по време на церемонията.

По същото време в София премиерът Кирил Петков ще поднесе венец пред паметника на Гоце Делчев в Борисовата градина.

Заедно с него ще бъде и временно управляващият посолството на Република Северна Македония в България Владимир Кръстевски.

Комисията бе формирана съгласно договора за добросъседство от 2017 година, но не постигна очакваните резултати.

Вече близо две години тя буксува, среща се инцидентно, а според българските представители в нея македонските им колеги вече се отказват и от постигнато по-рано съгласие по някои теми като цар Самуил, например.

Според новия план на двете правителства тя трябва да започне да заседава всеки месец и до края на май процесът да се раздвижи.

Скопие отвори и темата дали не са нужни промени в нея и от българската страна, но кабинетът отхвърли такава възможност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #40
  2. Александър Борисов
    #39

    Няма вече македонци ! Старото поколение македонци си отиде.Сега нашите преговарят с югославяни. Югославяни-сърбомани,окъпани в кръвта на родителите си,истерзавани и пребити,като българи от титовите комунисти. Подиграват ни,че се обръщаме към тях,като към техните прародители с българско самосъзнание от преди 1944г. Как така се случи,че и Ковачески и Османи,хей така,"случайно", нямало да бъдат в Скопие за съвместното честване?! След всички любезности в София! Ако са останали македонци без промити

  3. Kiril Kovatchev
    #38

    С Македония имаме както много обща история така и отделна история. За нас общата ни история е българска за тя си е македонска. Това не би било проблем, ако определени прослойки от двете страни на границата не се опитваха да монополизират историята само за себе си. Това са предимно хора които не могат да се похвалят с настоящето и силно се страхуват за бъдещето.

  4. mediaman
    #37

    Мисля, че руснаците, пЪрдон македонците малко прекаляват. Малко, малко, колко да е малко, колкото до степен "пълно о*иране". Тяхното предложение е точно като онова "плувай, плувай, не е риба". Обаче този път не познаха. Както и от Козяк, също.

  5. olele
    #36

    нали много го обичат бойчо у енп, и стани-шеф и него, да лобират там малко, да натиснат, бившите сърби да си признаят ,че до втората световна са си били българи, а сега са сърби,т.е. макета и всичко е точно

  6. olele
    #35

    съвсем полудяха наследниците на античнички маледонци

  7. Борис
    #34
    Отговор на коментар #14

    Т.нар. исторически спор е само за парлама. Спорът е чисто политически, каквато е и самата "македонска" идентичност, създадена с насилие, и която има нужда от българската история за да съществува. Без изчистване на политическия въпрос за насилствено наложената на българския народ във Вардарска Македония "македонска" идентичност нищо няма да се промени по същество.

  8. Борис
    #33

    Отсъствието на премиера и на външния министър на РСМ от церемонията за честване на 150 годишнината от рождението му само ще подчертае лицемерието на режима в Скопие в отношението им към Гоце Делчев. Важното е България да отдаде дължимата почит на своя син.

  9. Мица
    #32
    Отговор на коментар #31

    Нямало е македонски "цар".. Няма лошо. Доста страни в Европа са нямали царе.. Словения, Чехия, Швейцария. ........... Това, което нас ни боли, е че Македония става автономна, после независима и се отделя от България.......Но такаве е историята..... ....През 1913 България се отказва от Лондонския мирен договор, напада гърци и сърби, губи и т.н............ Остават ни ревашистките настроения - те са българи, нямат собствен език, нямат история..........Това е позиция - не чакайте нищо добро от нас, ако... (виж червените ни линии)...... Но насила хубост не става, нали?................А и наливаме вода в чужда, небългарска мелница.

  10. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #31

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.