Северна Македония шокира Италия в баражите за Мондиал 2022

1 коментар
Сн. ЕПА/БГНЕС

Република Северна Македония победи европейския футболен шампион Италия с 1:0 в Палермо в полуфиналния бараж за класиране на Мондиал 2022 в Катар.

Късен гол на Александър Трайковски се оказа решаващ и "Скуадрата" ще пропусне второ поредно Световно първенство, пише БТА.

Домакините, които само преди осем месеца триумфираха на шампионата на Стария континент, имаха огромно предимство през цялата среща. Те отправиха 32 удара към вратата на съперника, макар и само 5 точни, изпълниха 16 корнера срещу нито един за гостите и владееха топката в 64 процента от игровото време, но така и не успяха да преодолеят солидната защита на противника и вратаря Столе Димитриевски.

Доменико Берарди пропусна най-добрите шансове за Италия, а във втората минута на добавеното време Трайковски, който игра за Палермо в периода 2015-2019 година, вкара след удар по тревата от 25 метра и закъсняла реакция на вратаря Джанлуиджи Донарума.

Така на 29 март Република Серевна Македония ще се изправи в решаващия мач за квота на Мондиала в Катар срещу Португалия, който надделя над гостуващия Турция с 3:1.

Домакините започнаха силно и откриха рано резултата. В 15-ата минута удар на Бернардо Силва се отби от гредата, Отавио прати топката в мрежата при добавката. Три минути преди почивката Отавио асистира за второто попадение на Диого Жота с глава.

През втората част гостите се върнаха в мача с изравнително попадение на Бурак Йълмаз в 65-ата минута.

Той беше изведен в добра позиция от Ченгиз Юндер и вкара за 31-и път с националната фланелка. Драмата стана пълна в 83-ата минута, когато Турция получи дузпа след разглеждане на ВАР. Йълмаз можеше да изравни, но стреля над целта от бялата точка.

В четвъртата минута на добавеното време Матеуш Нунеш реши всичко с трети гол за Португалия.

Швеция победи Чехия с 1:0 след продължения с попадение на Робин Куайзон в 110-ата минута и за място на Световното първенство ще играе срещу Полша, който се класира за решаващата среща без игра заради отстраняването на националния отбор на Русия след военната инвазия на страната в Украйна.

Уелс пък се справи с 2:1 с гостуващия Австрия и очаква във финалния двубой за квотата за Световното първенство победителя от мача между Украйна и Шотландия, който беше отложен заради войната.

Гарет Бейл се разписа в средата на първото полувреме от фаул, а след това удвои аванса на домакините малко след почивката след подаване от корнер. Марсел Забитцер намали в 64-ата минута, но до края домакините се защитаваха добре и запазиха преднината си, за да запишат осми пореден мач без поражение.